iiim&sea Blik op toekomst 6 Bij festival zullen 15.700 mensen De Storm zien Opening Film by the Sea Wereldpremière De Storm* 'Wmm f» llth international film festival ll-205eptember 2009 Vtissingen Vrijdag 11 september 2009 m. Videoscherm waarop dé interviews te volgen zijn voor het publiek. 'TV* Deltatheater waarin 350 genodigden als eersten de filmpremière kunnen meemaken. Plaats voor het publiek aan de noordzijde van de weg. Enkele bekende Nederlanders die op de rode loper worden verwacht: lEPM VLISSINGEN Pierre Bokma FarnkeJansen Deltatheateri Cinecity Waldemar Torenstra en Sophie Hilbrand Monique van de Ven en Edwin de Vries Rik Launspach, auteur van de roman 1953 en, samen met zijn vrouw Marjo lein Beumer, van het filmscript voor De Storm. Directeur Leo Hannewijk van Film by the Sea heeft het berekend: tijdens dit festival zullen 15.700 mensen De Storm zien. Bij de grote wereldpre mière vrijdagavond 11 september zijn er 1650 genodigden. Het wordt een groots festijn met rode lopers, dresscode black tie, gla mour, bubbels, BN'ers, René Mioch die de sterren bij aankomst kort interviewt. Het belangstel lend publiek zal dit alles op korte afstand en door middel van een vi deoscherm en geluidboxen goed kunnen volgen. De openbare pu- bliekspremière is op zaterdag 12 september, aanvang 21.15 uur. In de vier dagen daarna is De Storm, waarvoor Blof de titelsong heeft geschreven, alleen te zien voor genodigden van energiebe drijf Delta. Vanaf donderdag 17 sep tember draait De Storm drie a vier keer per dag voor het brede pu bliek. Initiator achter de film en schrijver van het filmscenario en van het boek 1953 Rik Launspach is zaterdag 12 september aanwezig voor een talkshow tussen 14 en 15 uur in het Cinepaviljoen. Vooraf gaand aan de eerste Delta-verto ning is er op zondag 13 september een bijeenkomst met castleden van de film en met overlevenden van de ramp in 1953. Ontpolderen, verdieping Westerschelde, stijging van de zeespiegel, klimaatveran dering. De film De Storm als vertrekpunt voor door kijkje naar de toekomst. door Ali Pankow Zeeuwen hebben hun land zelf op de zee bevochten. Dat gege ven voedt de emo ties in talrijke discus sies over veiligheid en milieu in het Deltagebied. Voor NL Film TV, producent van De Storm, was dat aanleiding in de slipstream van deze film een landelijk educatieproject te ontwik kelen. Het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk hapte gretig toe. Wat moeten en kunnen we doen om een volgende watersnoodramp te voorkomen? Wat zijn de gevolgen van klimaatsverandering? Wat be tekent de zeespiegelstijging voor de bevolking van Nederland? Wat moeten we doen om in de toe komst veilig te leven met water? Het Watersnoodmuseum gaf Po dium, bureau voor educatieve com municatie, opdracht een educatie project te ontwikkelen gericht op dit soort vragen. Het resultaat is een 'webquest' en heeft als titel High Risk and Climate Proof Het project is gericht op derdejaarsleer lingen in voortgezet onderwijs. „Belangrijk uitgangspunt van een webquest is dat jongeren gestimu leerd worden zelf onderzoek te doen. Dat zij zelf gaan nadenken over omgaan met water in de toe komst. Natuurlijk kunnen zij daar de twaalf aanbevelingen van de commissie-Veerman in betrekken, maar wellicht ook zelf met een der tiende, creatieve mogelijkheid ko men", zegt Daan van der Wekken, coördinator educatie van het Wa tersnoodmuseum. De keus aan onderzoeken is breed en ze kunnen vakgericht worden uitgevoerd. De webquest is in nau we samenwerking met de provin cies Zeeland, Zuid-Holland en Bra bant ontwikkeld. High Risk and Climate Proof wordt bij Film by the Sea, op woensdagmiddag 16 september, gepresenteerd aan men sen binnen het onderwijs in deze provincies. Dat gebeurt aanslui tend op een vertoning van De Storm. Ook de stuurgroep Zuidwestelijke Delta gebruikt deze film als vlieg wiel voor het aanzwengelen van een discussie over actuele vraag stukken. De Zuidwestelijke Delta bestaat uit bestuurders van Zee land, Zuid-Holland en Brabant, de dijkgraven van vijf waterschappen in dit gebied en het Rijk. De stuurgroep is sinds 2003 actief in het verbeteren van kwaliteit en behoud van veiligheid in de grote deltawateren. De poging is dit ge lijk op te laten gaan met economi sche groei en welvaart. Voor de be stuurders tellen drie zaken die met elkaar samenhangen. De zuidwes telijke delta is veilig en moet dat ook met klimaatverandering blij ven. De natuurwaarde van het ge bied is groot, maar vraagt voortdu rende aandacht. Projecten die met beide doelen samenhangen en die de lokale economie stimuleren, krijgen daarbij voorrang. Aansluitend op de speciale voor stelling van De Storm vrijdag 18 september om 15.30 uur in het Del tatheater kan het publiek op uitno diging van de stuurgroep in ge sprek gaan met enkele prominen ten, onder wie Louise Fresco (filo soof en hoogleraar) en scenario schrijver Rik Launspach. Het ge sprek staat onder leiding van Nelle- kè Noordervliet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 142