economie 113 Ontslag lid vakbond op Schiphol wekt woede Melkprijs boer keldert Champagneboer laat druiven hangen Haven Rotterdam behandelt veel minder goederen Toyota verkoopt ruim 2 miljoen hybrides Philips vaart wel bij thuis blijven consument Air France-KLM schrapt 1500 banen Mitsubishi en Peugeot samen in elektrocar Vakbonden verwerpen eindbod AkzoNobel Dagbladbezorger van het Jaar 8009 www.worddagbladhezorger.nl zaterdag 5 september 2009 AMSTERDAM - Schoonmakers op Schiphol zijn woest omdat een col lega, een actief vakbondslid en me deorganisator van een staking in april, dreigt te worden ontslagen. Als reden voor het op handen zijn de ontslag is aangevoerd dat de man bij twee schoonmaakbedrij ven een contract heeft. Volgens de actievoerders is dat een smoes om 'de luis in de pels' eruit te werken. De man is één van de actiefste vak bondsleden op Schiphol, waar ze ven schoonmaakbedrijven wer ken. In april was hij betrokken bij een staking die enkele dagen duur de. De schoonmakers eisten een reiskostenvergoeding en meer res pect. Bovendien bracht hij enkele malen in de openbaarheid in wel ke moeilijke omstandigheden hij en zijn collega's moeten werken. Dat deed hij bijvoorbeeld in het FNV-boek Onzeker bestaan' leven aan de rafelrand van de arbeids markt. Dat zou hem nu worden nagedragen. FNV-bestuurder Ron Meyer noemt de reden die het bewuste bedrijf geeft voor het ontslag 'plat gezegd gewoon gelul'. „Veel schoonmakers hebben twee con tracten, omdat ze anders niet rond komen. Dat wordt altijd stilzwij gend toegestaan, behalve als de be drijven een reden zoeken iemand eruit te werken. Dit is een klokken luider van wie de kop eraf gaat." ROTTERDAM - Door de recessie is in de Rotterdamse haven in de eer ste helft van dit jaar 13,4 procent minder aan goederen behandeld dan in dezelfde periode vorig jaar. De winst over die periode nam met slechts 8 miljoen euro af naar 77 miljoen euro. Tegenover een da ling van de havengelden stonden hogere opbrengsten door gronduit- gifte. Het Havenbedrijf Rotterdam ziet geen reden om het investe ringsprogramma aan te passen. Dit jaar wordt 370 miljoen geïnves teerd. De helft gaat naar infrastruc tuur in bestaande havens, de rest. naar de Maasvlakte 2. Tot het jaar 2020 verwacht het havenbedrijf zo'n 4 miljard euro te investeren. De vakbonden FNV, CNV, VHP en De Unie verwerpen het cao-bod van chemieconcern AkzoNobel en roe pen op tot acties als het niet verbe tert. Dat zei FNV-bestuurder Ron Vos gisteren. De bonden vragen 1,5 procent meer loon en de belofte dat er komend jaar niemand wordt ont slagen. AkzoNobel wilde volgens Vos niet verder gaan dan 0,5 procent en 'wat gerommel in de marge'. TOKIO BERLIJN - Bezoekers proberen platte bulstelevisietoestel len van Philips uit op IFA in Berlijn. Het lijkt erop dat de consument thuis blijft en zich beperkt tot de hoogst noodzakelijke uitgaven, zei directeur Andrea Ragnetti van de divisie Consumer Lifestyle van Philips gisteren op deze de beurs voor consumentenelektronica. Vol gens de Italiaan is de trend dat mensen vaker thuis zijn positief voor Philips. Het stimuleert namelijk de behoef te aan bepaalde goederen die het leven in huis prettiger maken. „Daardoor constateren we dubbele groeicijfers in markten voor keukenapparatuur en espresso-appara ten horen." Philips nam onlangs de Italiaanse producent van koffieapparaten Saeco over en is nu een grote spe ler op deze markt. Verder sprak de topman over de stand van de recessie. Hij concludeerde dat het consu mentenvertrouwen overal scherp gedaald is. Ragnelli zei dat Philips een stabilisatie van het vertrouwen op een laag niveau verwacht. foto Rainer Jensen/EPA De verkoop van hybride auto's van Toyota Motor heeft sinds het de buut van de eerste hybride in 1997 de mijlpaal van meer dan 2 mil joen bereikt. Dat maakte de Japan se fabrikant gisteren bekend. Vol gens Toyota bedroeg de totale ver koop van hybride auto's eind au gustus bijna 2,02 miljoen stuks. Dagbladbezorger van het Jaar 2009 Stem op uw daghladhezorger en win Tevreden over uw dagblad bezorger maar is hij niet genomineerd voor de verkiezing Dagbladbezorger van het Jaar? Geef hem of haar dan op voor de Publieksprijs. Dat kan van 14 tot en met 18 september tijdens het radioprogramma van Giel Beelen. Dus luister tussen 6.00 en 9.00 uur naar Giel op 3FM en zet uw dagbladbezorger in de schijnwerpers! www.worddagbladbezorger.nl Opgeven per post: antwoordnummer 48, 1180 VB Amstelveen DEN HAAG - De prijs die boeren krij gen voor melk is in een jaar tijd met 31 procent gedaald, meldde gisteren het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De consument betaalde in juli juist 2,3 procent minder voor een liter- pak dan een jaar geleden. Slechts een klein deel wordt verkocht als consumptiemelk. Het overgrote deel is voor producten als kaas en poe- dermelk, waarbij moet worden gecon curreerd op de wereldmarkt. Onderzoeksinstituut LEI meldt dat er een einde lijkt te zijn gekomen aan de daling en dat zich een voorzichtig her stel aftekent. PARIJS Air France-KLM laat 1500 arbeids plaatsen wegvloeien via vrijwillig ontslag. Dat betreft uitsluitend de Franse tak van het bedrijf, meldde de luchtvaartonderneming giste ren. De banen verdwijnen onder meer via natuurlijk verloop, aldus een woordvoerster van Air France. Door de recessie worden minder passagiers vervoerd. Ook het lucht- vrachtvervoer lijdt onder de crisis. TOKIO Het Japanse conglomeraat Mitsubis hi en de Franse fabrikant PSA Peu geot Citroën gaan samen elektri sche auto's maken. Daartoe teken den beide bedrijven gisteren een contract. Mitsubishi levert de elek trische motoren die de auto's van het Franse concern zullen aandrij ven. De bedrijven mikken op de jaarlijkse verkoop van 25.000 stuks vanaf eind volgend jaar. DELFZIJL Stem op uw daghladhezorger en win DEN HAAG - De champagneboeren dit jaar eenderde minder om de prijs van de Franse bubbelwijn niet te laten kelderen. In de eerste vijf maanden van dit is bijna een kwart minder verkocht dan in dezelf periode vorig jaar. Vanwege de grijpen consumenten va- cer naar goedkope alternatieven in alaats van echte champagne. er in de pakhuizen al een ligt van meer dan 1,2 mil- ard flessen, hebben boeren en pro ducenten besloten tot het vermin deren van de productie. Dat meldt de brancheorganisatie Comité In- terprofessionnel du Vin de Cham pagne (CIVC). De producenten bottelen 44 pro cent minder flessen dan vorig jaar. Het CIVC rekent op een verkoop van 260 miljoen flessen in 2009, fors minder dan de 339 miljoen van het recordjaar 2007. Vorig jaar werden 405 miljoen flessen gebot teld, maar daarvan werden er maar 322 miljoen verkocht. De afgelopen jaren is de champag neproductie fors opgevoerd. De vraag steeg zo hard dat zelfs tekor ten dreigden. Veel extra vraag kwam van de nieuwe rijken in op komende economieën als Rusland en China. De champagneboeren zullen een derde van de druiven laten rotten op de grond. Een deel van de vruchten wordt wel geperst maar niet gebotteld. De wijn wordt be waard in tanks om de kosten te drukken. Tevreden met uw dagblad bezorger? Laat uw waarde ring blijken en doe mee aan de verkiezing van de Dagbladbezorger van het Jaar 2009. Met uw stem maakt u kans op een gratis kranten abonnement. Wat moet u doen? Kijk op www.worddagbladbezorger.nl of uw bezorger genomineerd is en breng uw stem uit. Is uw dagbladbezorger niet genomineerd? Geef hem of haar op voor de F'ublieksprijs. Dat kan van 14 tot en met 18 september tijdens het radioprogramma van Giel Beelen. Dus luister tussen 6.00 en 9.00 uur naar Giel op 3FM en zet uw dagbladbezorger in de schijn werpers Opgeven per post: antwoordnr, 48, 1180 VB Amstelveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13