III IT! THE sea Programma is weer niveau hoger gebracht 3 11th international film festival BY IN DEZE BIJLAGE jg llth int 11-20 September 2009 Vlissingen De Storm: Julia staat symbool voor al dat leed Film als vertrekpunt voor doorkijkje naar toekomst Elf films strijden om Film by the Sea Award George Sluizer: buitenstaander in de Flollandse cinema In één oogopslag: alle films per dag Roland Verhavèrt centraal in themaprogramma havens Muziekprogramma en overzicht talkshows Alle films van A tot Z COLOFON 11e International filmfestival Film by the Sea CineCity, Vlissingen www.filmbythesea.nl Kaartverkoop: aan de kassa's van CineCity in Vlissingen, bij de Drvk- kery in Middelburg en via www.cinecity.nl. Losse tickets kosten 9 euro. De GrenzeloosKijkenPas, verkrijgbaar voor 15 euro, geeft 50 procent korting op alle reguliere festivalvoorstellingen tot 18.00 uur (korting niet van toepassing bij bestellen via internet). Op zondag 20 september geldt de korting de gehele dag, evenals de AH-filmwekenkorting. Deze bijlage is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Courant en BN/DeStem in samenwerking met Film by the Sea Samenstelling: Ali Pankow, Jan van Damme en Rolf Bosboom Vormgeving: Kees Lammers Infographics: Donja Odijk, Rolant Quist en Willem Adriaansens Leo Hannewijk, al sinds het begin van het festi val in 1999 directeur, zegt het zonder aarzelen. „Ik vind het programma van de ze editie het beste dat we tot dusverre hebben gepresenteerd. En dat zeg ik echt niet elk jaar." Voorafhad hij twee doelstellingen. „We willen niet zozeer groeien in aantal bezoekers - we zitten al bijna aan ons masimum - maar wel in de kwaliteit van de organisa tie en het programma." Daarin is Film by the Sea geslaagd, vindt hij. De organisatie is meer dan voor heen een hecht team. Dat komt vooral doordat Hannewijk inmid dels ook een filmfestival in Breda heeft opgezet, dat in het voorjaar plaatsvindt. Daardoor is het moge lijk medewerkers meer continuï teit te bieden en bovendien werpt het vele voorwerk dat bij het ene festival moet worden verricht - welke films zijn wanneer beschik baar? - ook zijn vruchten af voor het andere festival. „Het programma hebben we weer een niveau hoger gebracht, denk ik", zegt Hannewijk. „We hebben veel films die niet in de bioscoop komen, veel import en dus veel unieke vertoningen. Dat maakt het meer dan ooit de moeite waard om de reis naar Vlissingen te on dernemen." De mogelijkheden om als interna tionaal filmpodium te fungeren zijn alleen maar groter geworden, nu CineCity twee zalen (i en 7) heeft aangepast voor digitale pro jectie. Hannewijk: „Je ziet nu een maal dat steeds meer films digitaal worden aangeboden." De Storm, de film van Ben Sombo- gaart over de watersnoodramp, zal een behoorlijk stempel op het festi val drukken. De opening op 11 sep tember wordt grootser dan,ooit, met veel (landelijke) media-aan dacht. „Dat wordt echt een event. We hebben nog nooit zoveel Be kende Nederlanders gehad." Het verdere programma kent een aantal hoofdlijnen, zoals een uitge breid retrospectief rond George Sluizer (die de Lifetime Achieve ment Award ontvangt) en een on derdeel gewijd aan havenfilms: Harbour Lights. „Het is eigenlijk vreemd dat we dat nog niet eerder hebben gedaan, want in Vlissin gen ligt dat zo voor de hand. Nu met De Storm was er alle aanlei ding om het ook echt te doen." Hannewijk is bovendien ingeno men met het nieuwe onderdeel Ci nema Boulevard, waarin minder bekende filmlanden en vernieu wingen binnen de cinema centraal staan. Verder kent het festival dit jaar een opvallend hoog Frans ge halte. „Ik heb nu eenmaal veel goe de Franse films gezien, vooral in Cannes." De financiële crisis laat Film by the Sea niet helemaal onberoerd. Enkele sponsors hebben moeten afhaken. Bovendien heeft het festi val de opdracht geld te sparen, om tekorten uit het verleden te kun nen wegwerken. De begroting is ten opzichte van vorig jaar met on geveer tien procent gekrompen. „Daar staat tegenover dat we nu een zeer efficiënte organisatie heb ben. Verder zit er een duidelijke be sparing in het aantal gasten. Als we nu tien buitenlandse gasten hebben, is het veel." Wat moeten we, uit het royale aan bod van ruim 120 films, in elk ge val zien? „De echte filmliefhebber moet zeker naar The other bank en Eastern plays gaan. Verder vind ik dat Serious moonlight en Accidents happen gewoon de bioscoop in moeten. En wat je absoluut gezien moet hebben is Precious. Daar was ik zelf zeer van onder de indruk." Festivaldirecteur Leo Hannewijk: Nederlanders gehad." „De openingsavond wordt echt een event. We hebben nog nooit zoveel Bekende foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 139