rommelzolder tot leefruimte Van Onze waterleliebladeren krijgen bruine Ons gras wordt aangetast door een zwarte vlekken en kwijnen vervolgens weg. schimmel, net boven de wortel. wonen@wegener.nl wonen |gj| 024-3650509 11111 Zaterdag 5 september 2009 De zolder kan méér zijn dan een donkere opslagplek. Hier is een hobbyruimte gemaakt. foto's CPD door Suzanne Dijkstra daken is iSOEasy van EcoTherm. De meeste woningen hebben in middels vaste trappen. Maar is de zolder alleen toegankelijk via een vlizotrap, dan is het aanleggen van een vaste trap met minstens één leuning veilig en verplicht. „Dat zijn de grotere klussen. Be- tonzagen laat je over aan de vak man. Maar de meeste dingen kun je zelf doen in de zolderkamer. Bijvoorbeeld het plaatsen van een wand, schilderen, behangen en de inrichting. Ben je niet zo handig, dan zijn er natuurlijk vak lieden die veel werk uit handen nemen", zegt Kalis van Velux. In een comfortabele zolderkamer is verwarming geen overbodige luxe. Het plaatsen van extra radia toren doet wel een groter beroep op de cv-ketel. Check of dit kan. Na de grote basisklussen is het tijd de kamer in te richten. Wees niet te bescheiden in de zolderka mer, raadt Vanzoldertotloft.nl aan. 'Een veelgemaakte fout bij de inrichting van een werk- of hobbykamer, is dat de kamer praktisch en minimalistisch wordt aangekleed. Maar wat be langrijker is in een ruimte waar je veel tijd doorbrengt, is dat je je er lekker voelt." www.ieefgroots.nl www.vanzoldertotloft.nl www.velux.nl www.milieucentraal.nl www.bouwbesluitonline.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl eel mensen kam pen met ruimtege brek in hun wo ning en denken daarom aan verhui zen. Maar omdat door de financiële crisis huizen lang te koop staan en een hypotheek moeilijker te krijgen is, kijken mensen met een frisse blik naar hun huidige huis. Waarom die benodigde ruimte niet op zolder creëren? De gemiddelde oppervlakte van een zolderruimte is 31 vierkante meter. In 70 procent van de geval len wordt die ruimte gebruikt als rommelhok. De zolder is de minst bezochte ruimte in huis. „Zonde", vindt Michel Kalis, com mercieel directeur van Velux Ne derland. „Want met eenvoudige ingrepen kun je de zolder leef baar maken en de woonopper- vlakte van je huis vergroten." Niet alleen Velux denkt aan die optie. Ook uitgever Sanoma speelt in op de mogelijkheden van de zolder, ongetwijfeld met de crisis in het achterhoofd. Op www.vanzoldertotloft.nl staan een test en tips voor het functio neler maken van de zolder. Denk eerst na over de bestem ming van de zolderruimte. Wat moet het worden? Een werkka mer, babykamer, logeerkamer of toch liever een badkamer? En mag dat? Want volgens het Bouw besluit is niet alles zomaar toege staan (zie kader). Als de functie is bepaald, is het tijd de ruimte in te delen. Maak bijvoorbeeld een plattegrond op papier of via een onlineprogram- ma, zoals de Velux Zolderplanner (www.leefgroots.nl). Bedenk een logische indeling van de ruimte en benut ook lastige hoekjes, zo als loze ruimte onder schuine wanden (knieschotten). Hier kan een kast worden gemaakt. Is de plattegrond naar tevredenheid, dan kan hij worden geprint en dient hij als bouwtekening. In het ontwerp is naast de ge schatte kosten ook de meerwaar de na de verbouwing berekend. Interessant, want makelaars reke nen bij een taxatie slechts een derde van de vierkante meter- prijs van een ongebruikte zolder mee. Is het een volwaardige woonruimte, dan kan de zolder dus twee derde meer waard zijn. De basis van de zolder begint met licht en isolatie. Het bijzon dere aan een zolderkamer is de lichtinval. Een zolder zit dichter op het licht en vaak creëert een schuine raampartij een unieke lichtinval van bovenaf Zorg voor voldoende natuurlijk licht op de zolderkamer. Vuistregel is dat het glasoppervlak circa een tiende deel van het vloeroppervlak moet zijn. De keuze voor een dak kapel, dakraam of dakserre is per soonlijk en afhankelijk van het type kamer, de wensen en het budget. Ook is de hellingshoek van het dak afhankelijk van de keuze voor het daglichtsysteem. Is de hellingshoek erg groot, dan zijn dakkapel, balkonraam en dak- serre niet mogelijk. Naast licht is lucht ook belang rijk. Zorg voor goede ventilatie- mogelijkheden, zoals roosters en de mogelijkheid een raam open te zetten. Wordt de zolder een leefruimte, dan is goede isolatie comfortabel. Bovendien levert het een besparing op. Zeker als de zolder wordt verwarmd. Het is mogelijk zowel de vloer als de binnenzijde van het dak zelf te isoleren. Let er wel op dat de juiste isolatie wordt aangebracht, zodat het dak niet gaat rotten. Speciaal voor renovatie van on geïsoleerde zolders en hellende Veel mensen maken van hun zolder een werkkamer, maar ook de keuze voor een kinderkamer komt veel voor. Veel zolders zijn niet meer dan donkere rommelopslagruimtes. Zonde, want een leefbare zolder vergroot de woon- oppervlakte van het huis. En dat betekent een flinke waarde stijging van de woning. door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 'De bladeren van onze waterlelies krijgen bruine, wormachtige vlek ken', mailt C. Pennings. 'Daarna kwij nen ze weg. Wat is er aan de hand?' „Dat oude waterleliebladeren geel worden en afsterven, is normaal", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Maar op de foto's (die Pennings - heel handig - heeft meegestuurd, red.) is te zien dat het blad wordt opgegeten door larven van de water leliekever. Die is moeilijk te bestrij den. Het beste is hem van het blad te spuiten met water. Als er wat car nivore vissen in de vijver zitten, bij voorbeeld baars, eten die de kevers op. Is dat niet het geval, dan kun je de vijver zó ver vullen, dat het blad onder water staat. Overstroomt de vijver, dan belanden de kevers op het droge, waar vogels ze hopelijk opeten. Laatste oplossing: gooi een net, aan de hoeken verzwaard met gewichtjes, over het blad. Houd het blad een week onder water. Dan zul len de kevers (tijdelijk) verdwijnen." 'Ondanks frequent maaien, mesten en verticuteren, zien wij sinds enige jaren een toenemende groei van een soort zwarte schimmel in ons gazon, net boven de wortels van het gras', schrijft H. Mulder ons. 'Dit zwelt op tot 1 a 2 centimeter, zodat alleen de bovenkant van de gras spriet er nog boven uitkomt. Het verschijnsel neemt toe bij vochtig weer en neemt af in een droge pe riode. De schimmel (of wat het dan ook is) voelt vettig aan en kan niet worden weggeharkt. Het gaat om plekken van wel 1 vierkante meter. Moet ik nu alles omspitten?' „Ik vermoed dat sprake is van leer- mos, een zwart, schulpachtig mos dat bij nat weer opzwelt", zegt Rom ke van de Kaa. „De symptomen kun je bestrijden met ijzersulfaat. De oorzaak is een slechte afwatering. Die kan worden verbeterd door het strooien van zand en door het be luchten van de grasmat. Gaatjes prikken met een tuinvork volstaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 119