wonen 3 r m Veronica fM T 3 3 Lekker luilakken Zaterdag 5 september 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Veronica Crater Lake Blue. foto Romke van de Kaa z O Het plantenge slacht Veronica, in het Neder lands ereprijs, telt zowel onkruiden als spectaculai re tuinplanten. Een plant die als sierplant is gearri veerd, maar zich in de loop der tijden tot een van de meest gehate on kruiden heeft ontwikkeld is Veronica jïliformis, de draadereprijs. Draadere prijs is genoemd naar zijn draaddunne, kruipende stengels waaraan in het voorjaar de bleekblauwe bloemen verschijnen. De plant is oorspronkelijk als sierplant uit de. Kaukasus gearriveerd en voelt zich in onze gazons net zo op zijn gemak als in de border. Met het grasmaaien wordt het plantje verspreid, want ieder afgesneden stukje stengel maakt nieuwe wortels. Grappig is wel dat de plant bijna nooit zaad produceert. Al die woekeraars in ons land zijn dus waarschijnlijk afkomstig van één en dezelfde plant. Het plantengeslacht Veronica is genoemd naar de heilige Veronica, die met een doek het gezicht van de lij dende Jezus bette. Op die doek zouden de gelaats- trekken van Jezus zijn achtergebleven. Met veel fan tasie zijn die in de bloemen van de ereprijs te her kennen. De naam ereprijs verwijst naar de middel eeuwse toernooien waarvan de winnaar met een krans van bloeiende ereprijs zou zijn getooid. Draadereprijs wordt nog steeds als tuinplant ver kocht, maar bedenk dat je het plantje nooit meer kwijtraakt. De andere soorten die op kwekerijen en tuincentra worden aangeboden, gedragen zich be ter. Een leuke ereprijs is de volkomen winterharde Veronica austriaca Ionian Skies. De naam verwijst naar de hemelsblauwe kleur van de bloemen. Het blad van deze ereprijs is smal, bijna naaldvormig. Na de bloei is het blad aardig om te zien. Bij Veroni ca's is dit een groot voordeel, omdat de meeste soor ten maar een paar weken bloeien. Een andere soort die je om zijn blad kunt planten, is Veroni ca incana, een ereprijs met zilverwit blad en gentiaanblau- we bloemen, hoewel er ook variëteiten met roze bloemen bestaan. Zoals zoveel planten met grijs blad, houdt Veronica incana van een droge standplaats, liefst op de eerste rij. Heel anders van karakter, maar ook met aardig blad, is Vero nica gentianoides, een soort die grote matten vormt van sma kelijke, sappige donkergroene bladrozetten waaruit in mei aren met bleekblauwe bloemen ontspringen. Er zijn vor men met bloemen die bijna wit zijn: 'Pallida' en Tissington White'. Veronica gentianoides houdt niet van droge grond. Zuiver blauw kom je bij bloemen zelden tegen, maar bij de ereprijzen dekken de namen de lading. De ereprijs voor de Veronica met de langste naam gaat naar Veronica austriaca subspecies teucrium Crater Lake Blue. In dit geval is de naam zelfs een understatement, want de bloemen van de plant zijn vele malen blauwer dan het diepste kratermeer. foto CPD Of het me nog gegund is, weet ik niet. Maar feit is wel dat als de zon zich deze zomer nog een keer van haar beste kant laat zien, ik weinig liever wil dan van haar genieten in deze hangmat van Luilak. Wijntje en boek erbij, kids uit spelen, helemaal goed. Deze Luilak lijkt een ideaal bui tenmeubel: klein opvouwbaar en overal te gebruiken, mits ophangpunten aanwezig zijn. De hangmat is sterk, mooi uit gevoerd en in veel uitvoerin gen te koop, van felgekleurde blokken tot stoere strepen (vanaf 29 euro). Heel gemakke lijk is de El Salvador (164 eu ro), een houten hangmatstan- daard. Die heeft als voordeel dat bevestiging aan een boom of muur niet nodig is. Opstel len en neerploften dus. Zalig! SI www.luilak.nl Welkom kind! Vingertjes in het stopcontact, een grijpgraag handje naar de waterkoker, een stoere klimpartij op de steile trap, dichtklappende deuren... Een ongeluk in huis zit in een klein hoekje. De woning hoeft geen fort te worden, maar een paar kleine beveiligingstrucjes helpen veel. Vaak zijn ze zo subtiel, dat ze het interieur niet verstoren. Zoals stopcontact- en hoekbeschermers. Ze zijn praktisch onzichtbaar en eenvoudig te verwijderen als de kinderen groot genoeg zijn. Wie het toch wat vrolijker en aparter aan wil pakken, kiest voor de veiligheidsproducten van het kleurrijke Franse merk Beaba. De stopcontactbeschermers, deurstoppers en scharnierstoppers zijn te koop als pakket in een koffer voor 34 euro (zie foto en www.babyandmore.eu). De accessoires zijn ook los te bestellen. Twijfel over de veiligheid van kinderen in huis? Kijk dan eens op www.eenveilignest.nl, een initiatief van WECF (Women in Europe for a Common Future), een internationaal netwerk van organisaties dat namens vrouwen actie onderneemt op het gebied van gezondheid, milieu en armoedebestrijding. Ikea (www.ikea.nl) heeft ook een afdeling met tips voor veilig wonen met kinderen. Het begint met een paar speeltjes en op laatst groeit het uit tot een complete speelgoedwinkel in de woonkamer. 'Geef de kinderen en het speelgoed een vaste plek, waardoor de invloed op het eigen interieur beperkt blijft', adviseert styliste Marijke Schipper in haar boek Mijn huis. 'Door spullen regelmatig helemaal uit het zicht op te bergen, raken de kinderen er minder snel op uitgekeken.' Schipper koos in haar eigen huis voor stijlvolle opbergmanden, passend bij de inrichting. En ze kocht een paar grotere spullen die ze ook leuk zou vinden als ze geen kinderen zou hebben. Zoals een multifunctionele, naturelkleurige wigwam-wieg (zie foto) en een kartonnen speelhuis. 'Aan opruimen hebben kinderen een hekel', maar door alles een duidelijke plaats te geven, maak je het een stuk makkelijker.' Lees ook Schippers boek Ruimte voor kids, met sfeervolle vondsten voor wonen met kinderen. Veel speelgoedmerken hebben trendy speelgoed dat in het interieur niet misstaat. Zoals BamBam (www.bambam.nl), een eigentijds merk met een klassieke knipoog. Ontwerpster Nicolette Meijer denkt bij haar ontwerpen vanuit de behoefte van ouders met een persoonlijke, eigentijdse lifestyle. Een stijlvol voorbeeld is de bijdehante witte box die niet meer dan 1 vierkante meter ruimte beslaat en daardoor snel een plekje zal vinden in een smaakvol interieur. Kindermeubels hoeven niet per se beertjes, felle kleuren en kinderachtige vormen te hebben. Veel designers hebben een kindervariant van hun meubels. Zoals de kratstoel van Rietveld, kinderstoelen van Piet Hein Eek en de Vitra for Kids-collectie met de Panton-chair en de olifant van Eames. Het zijn niet alleen moeders die hun interieur belangrijk vinden. De futuristische spullen van Bloombaby (www.bloombaby.com), zoals de Fresco Loft-babystoel (zie foto: te koop vanaf 299 euro via www.gardo.nl) zijn ontworpen door jonge vaders die innovatie en design wilden combineren in - kindermeubels. Daarnaast zijn stijl, veiligheid en duurzaamheid de belangrijkste eigenschappen van het merk en de meubels. Ook accessoires zijn tegenwoordig niet meer zo suikerzoet. Bijvoorbeeld de omslagdoek van het merk Minimink in stoer imitatiebond. Dit zou zomaar een hippe deken voor op de bank kunnen zijn. Ook luiers kunnen tegenwoordig stijlvol worden opgeborgen. De Napper, te koop via www.cemja.nl, is een hippe opberghoes, gemaakt van gerecycled materiaal. Het is een handige en subtiele opbergplek voor billendoekjes en luiers. Een deel van de opbrengst gaat naar een goed doel in Thailand. Zie ook eens www.babydrygoods.com voor een collectie met trendy textiel. Een huis kindvriendelijk en toch stijlvol houden, is ook een kwestie van goed organiseren. Hang een kalender op, bijvoorbeeld de Family Survival Planner (zie foto: te koop voor 14,95 euro, ondermeer bij Bol.com) van 'multitaskmoms' Rinskje Koelewijn en Toni Westerberg. Verdeel de opruimtaken en schrijf ze op een whiteboard. Steeds meer ouders worstelen met de combinatie tussen hun werk en het gezinsleven. Hierover zijn talloze boeken geschreven, zoals Exit supermamma van uitgeverij Spectrum. Voor wie het allemaal even niet meer ziet zitten: bel een coach (bijvoorbeeld via www.gezinnig.nl). Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 116