io sportvissen Met z'n allen achter het net Karpers, witvis en rovers De wereldtop van de zoetwatervissers gooit dit weekeinde zijn hen gel uit in Almere. Bui ten de schijnwerpers van dit WK turen zo'n 1,3 miljoen Nederlan ders regelmatig naar hun dobbers. Ze moe ten steeds meer geduld opbrengen, want de vis raakt op. zaterdag 5 september 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Martin Ruesink 7 oop, help me alsjeblieft, ik heb de ze week nog geen voorntje gevan gen. Wat doe ik verkeerd?" Joop Pastoors (58) slaakt een zucht ach ter zijn toonbank. De importeur en winkelier in sportvisartikelen ziet net als collega's de handel achteruit kachelen. Hoe voller de winkels raken met geavan ceerd vistuig, van sonars tot beetverklik- kers mét ringtones, hoe-leger de wateren worden waaruit gevist moet worden. Pastoors zit veertig jaar in het vak, waar van de laatste 23 jaar als winkelier. Sinds de eeuwwisseling loopt volgens hem de handel terug. Terwijl het assortiment van zijn zaak, Hengelsport Nijmegen, groeide naar 30.000 artikelen, is de omzet de laat ste jaren flink gedaald. Hij had in 2000 nog vijf man in dienst, nu bestiert Pastoors samen met twee werknemers de zaak. De crisis deelt sinds een jaar nog een extra tik uit. „Goedkope spullen die ik vroeger niet kwijtraakte, verkoop ik nu wel. Dure arti kelen blijven langer staan. 'Joop, heb je nog voor twee kwartjes aas voor me?', vragen ze dan. Ik druk op ze op het hart in elk geval goed aas te kopen, anders bij ten de vissen die er nog wel zijn, hele- m Sül niét isëéÉ-- Enkele vaste klanten beamen dat het bergafwaarts gaat met de visstand, waar door de lol van het recreatief vissen ook afneemt. Er wordt gemopperd op be roeps, die bakken vis tegelijk vangen door ze elektrisch te verlammen en op Oost-Europeanen die niets van de vangst zouden terugzetten. Ook de meer dan 100.000 aalscholvers die hun jachtterrein van de leeggeviste zee naar land hebben verplaatst, zijn gro te concurrenten van de visrecreant. En dan is er nog het water, dat veel te schoon is geworden. Niet dat de sportvis sers graag weer kwik, lood of cadmium in hun rivieren en kanalen willen heb ben, maar met een druppie fosfaat (mest) zou de plantengroei van weleer terugke ren. Daarmee komt er meer voedsel in het water en ontstaan kraamkamers voor vis. Vissen is een echte volkssport, toeganke lijk en betaalbaar. Voor enkele tientjes heb je in Nederland al een hengel én ver gunning. Op de website van Sportvisserij Nederland lijkt er geen vuiltje aan de lucht te zijn: „Uit onderzoek blijkt dat sportvisserij één van de meest beoefende buitenactiviteiten is. Opvallend is de gro te én groeiende belangstelling van de jeugd voor het sportvissen." Pastoors knikt. Tienerjongens zijn verzot op de joekels van karpers die nog wel wil len bijten. Oude rotten betwijfelen ech ter of veel van de jonge karpervissers ook in de toekomst blijven hengelen. „Ze kopen vaak een hengel en een pieper tje en gaan in een tentje aan het water lig gen slapen tot het signaal afgaat en ze de vis kunnen binnenhalen", zegt Pastoors, „het is zo makkelijk, daar zit geen uitda ging in. Op gegeven moment gaat die hobby over. Kijk eens op marktplaats.nl hoeveel er tweedehands te koop wordt aangeboden." De wereldtop die vandaag en morgen in Almere zijn hengel uitwerpt, zal geen ge brek aan vangst hebben. Hengelaars zijn er van overtuigd, dat het parcours nog gauw even is volgekieperd met vis van el ders. Sportvisserij Nederland ontkent dat ten stelligste. „De visstand is in de WK-wateren zeer goed en wordt niet aan gevuld. Ons uitgangspunt is een wed strijd met een natuurlijke visstand", zegt woordvoerder Onno Terlouw. Grofweg een derde deel van de zoetwatervissers in ons land richt zich op karpers. Ongeveer evenveel sportvissers proberen de twee meest voorko mende soorten witvissen te van gen: tSrasem en blankvoorn. Vaak blijkt er echter een andere waterbe woner aan de haak te hangen, zo als baars of pos. Deze stekelvissen zijn minder populair en worden doorgaans meteen als 'bijvangst' te ruggezet. Een iets kleinere groep recreatieve hengelaars richt zich op roofvissen zoals snoek en snoekbaars, gevolgd door de cate gorie forelvissers, die deze uitgezet te soort tegen betaling uit speciale vijvers mag halen. Het aantal hen gelaars dat zich op volle zee be geeft, is de laatste jaren afgeno men en bedraagt naar schatting nog maar een paar procent van de sportvissers. Recreatief palingvis- sen is niet toegestaan, omdat de pa lingstand in Nederland zeer fors is teruggelopen. Gevangen paling moet worden teruggezet. Overi gens zet naar schatting 85 procent van de sportvissers in Nederland alle vangst terug. Ons land telt 250.000 vrouwelijke sportvissers. Baars Blankvoorn Lengte: max. 50 cm Lengte: max. 40 cm Gewicht: tot 3 kg Gewicht: tot 2 kg Leeftijd: tot 16 jaar Leeftijd: tot 12 jaar Vangverbod: 1 april tot laatste zaterdag mei Vangverbod: nee Brasem Lengte: max. 90 cm Gewicht: tot 3 kg Leeftijd: tot 16 jaar Vangverbod: geen Barbeel -Lengte: max. 90 cm Gewicht: tot 9 kg Leeftijd: tot 20 jaar Vangverbod: 1 april t/m 31 mei Paling Lengte: max. Gewicht: tot Leeftijd: manr vrouv Vangverbod: t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10