Op pelgrimstocht in Moravië 19 reizen rff m S H Tsjechië is meer dan Praag. Ga de provincie in, en je ontmoet minder toeristen en meer tekenen van devotie. Jan Willem Veenhof reisde langs bedevaarts plaatsen in rustiek, groen, glooiend Moravië. Li reizen@wegener.nl |iP 024-3650360 1:1:1 Zaterdag 5 september 2009 redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 Finnen verheugen zich op kreeft- en haringfeesten Finnen zijn net zo gek op haringen als Nederlanders. Alleen eten ze er ook nog kreeft bij. Voor veel Finnen zijn de jaarlijkse rapujuhla (kreeft- feesten en haringmarkten) een culi nair hoogtepunt. De Baltische ha ring, of Oostzeeharing, wordt sinds 1743 aan de man gebracht. Een top attractie is de Baltische haringmarkt in Helsinki, dit jaar van 4 tot 10 ok tober. Later is er ook een markt in Turku (22-25 oktober). www.saunalahti.fi/~marian1 gourmet/season7a.htm Zuid-Afrikaanse website ondergaat metamorfose De nieuwe website van het Zuid- Afrikaans Verkeersbureau is onlangs gelanceerd. South Africa Tourism wil met dit interactieve initiatief, dat Word of Mouth wordt ge noemd, het grootste Zuid-Afrika- platform van Nederland worden. Het is de bedoeling dat bezoekers ervaringen gaan uitwisselen, evenals foto's, filmpjes en reisverhalen. Ui teraard is op de website ook allerlei algemene informatie over Zuid-Afri- ka te vinden. Huur eens een 'bysykkel' in Noorse hoofdstad Oslo Nederlanders houden van fiet sen. Dus zal het fietsinitiatief in Oslo, waar sinds kort speciale stadsfietsen ('bysykkel') te huur zijn, zeker Nederlandse toeristen aanspreken. Er staan 1.200 fiet sen op honderd verschillende plaatsen, verspreid door de Noor se stad. Gebruikers kunnen bij de VVV in Oslo een chipkaart kopen waarmee de fietsen losgekoppeld kunnen worden. Kosten: 9 euro. www.southafrica.net/netherlands www.oslobysykkel.no Fiets- en wandelbeurs in Amsterdamse Rai groter Het fiets- en wandeltoerisme doet het aardig. Tot nu toe werden bij voorbeeld langs de Donau Radweg in Oostenrijk al 8 procent méér Ne derlanders geteld dan in dezelfde tijd in 2008. Dat geeft de organisato ren van de jaarlijkse Fiets- en Wan delbeurs (27 en 28 februari 2010 in de Amsterdamse Rai) vertrouwen om uit te breiden. De oppervlakte met stands wordt groter (430 stand houders) en er komt, bijvoorbeeld, een apart Scandinavië-paviljoen. www.fietsenwandelbeurs.nl Kunstuitingen als deze tref je veel aan in de christelijke pelgrimsoorden. Het 'heilige heuveltje' wordt de plek ge noemd, Svaty Kopecek in het Tsjechisch. Het bedevaartsoord ligt net buiten de stad Olomouc, vlak vóór de plaatselijke dierentuin. Waarom die twee zo vlak bij el kaar liggen, wordt verklaard door een grappige wending van de ge schiedenis. „De communisten had den het niet zo op de katholieke kerk en zéker niet op zo'n popu lair pelgrimsoord als dit", vertelt gids Stefan Blaho. „Om de aan dacht af te leiden, bouwden ze in de jaren vijftig een grote dieren tuin vlak achter deze heilige plek. Ze verwachtten dat het volk dat uitje leuker zou vinden dan het be devaartsoord bezoeken." Maar de communisten sneden zichzelf in de vingers, vervolgt Blaho. De be hoefte aan religie bleek minstens even sterk als aan aapjes kijken. Twintig jaar en een Fluwelen Re volutie (1989) later, blijkt er niet veel veranderd: nog steeds gaan pelgrimsoord en die rentuin gebroederlijk hand-in-hand. Wë zijn hier op twee uur treinen van Praag, nog al tijd de megatrekker van Tsjechië. Slechts een klein deel van de bui tenlandse bezoekers trekt verder dan de Tsjechische hoofdstad, het binnenland in. Maar Praag kennen de Nederlanders nu wel, en Tsjechië heeft meer te bie Svaty Kopecek, het 'heilig heuveltje' net buiten de stad Olomouc, een van de talrijke bedevaartsoorden in Moravië (Tsjechië). foto's CPD Iets zuidelijker in Moravië, op ongeveer 100 kilometer afstand van Olomouc, stuit je op Vele- hrad, een ander bekend bede vaartsoord omdat dit de plaats herdenkt van waaruit het chris tendom over Centraal- en Oost-Europa verspreid werd. Hier werkten, in de negende eeuw, toen dit gebied het cen trum van het Groot-Moravisch Rijk was (waartoe ook Silezië, Slowakije en delen van Bohe- men behoorden), de eerste 'Sla vische apostelen', Cyrillus en Methodius. Ze kwamen uit Thessaloniki en verspreiden niet alleen het evangelie, maar ook het cyrillisch alfabet. Nu staat er in Velehrad uiter aard een Cyrillus-en-Methodi- us-kloosterbasiliek, in de der tiende eeuw gebouwd door de kloosterorde van de cisterciën zers. In 1990 droeg paus Johan nes Paulus II hier een mis op, waar meer dan een half miljoen pelgrims op afkwamen. Binnen is het een en al barokke pracht. Er is meer in deze regio. In Oost-Tsjechië tref je een grote hoeveelheid barokke religieuze kunstuitingen aan. Maar eigen lijk hoef je al die kerken en pel grimplaatsen niet eens af te lo pen om ermee geconfronteerd te worden. Religieuze symbolen zijn op iedere straathoek te vin den. En niet alleen daar. Ook binnen, in restaurants en bierca fés, zie je, als je er oog voor hebt, bijna overal de sporen van rooms-katholieke devotie. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Moravië Pr=ag TSJECHIË Olomouc Velehrad den. De regio Moravië wil daarom, een eind weg van Praag, graag haar ecclesiastic sights onder de aan dacht brengen, in het oosten van het land, tegen de grens met Slo wakije. En ecclesiastic is te vertalen als: geestelijk, kerkelijk. Een ruim thema dus, om mee door deze re gio te reizen. Het 'heilige heuveltje' van Svaty Kopecek is slechts één van de plaat sen die je kunt bezoeken, maar wel een van de meest barokke loca ties van Tsjechië. Het werd een pel grimsoord in de achttiende eeuw, nadat volgens de plaatselijke over levering een Mariabeeld op miracu leuze wijze de eerdere oorlog met de Zweden (1618-1648) had over leefd. Het beeld zit nu in het altaar van de kerk verborgen. Deze kerk, de Bazilika Minor Na- vstiveni Panny Marie (Maria Bood schapbasiliek), is na het bezoek van de paus in 1995 tot basilica mi nor verheven, een religieuze kwali ficatie van het Vaticaan die religieu ze privileges meebrengt. Je kunt met auto, bus, trein of vliegtuig naar Tsjechië. Wij vlo gen met Czech Airlines (www. czechairlines.nl) naar Praag en na men daarna de 'SuperCity Pendo- lino' van Praag Centraal Station naar de Olomouc. De reis met deze 'Tsjechische TGV' duurt twee uur. (www.czechairlines.nl, www.eshop.cd.cz, www.scpendo- lino.cz, www.cd.cz). Tsjechië is lid van de EU, maar gebruikt de euro niet. Er gaan 27 Tsjechi sche kronen in 1 euro. Meer in fo: Tsjechisch Bureau voor Toeris me: www.czechtourism.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 103