:<s Van hoogovengebied tot Culturele Hoofdstad 3 Al 17 reizen Linz is dit jaar Europa's Culturele Hoofdstad, een titel die het met Vilnius in Litouwen moet delen. Rob de Vries zag dat Linz sneller dan welke andere Oostenrijkse stad is veranderd en blijft veranderen. re5zen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 5 september 2009 Vanaf de Pöstlingberg heb je een mooi uitzicht over Linz en omgeving. Winkelen in de Landstrasse in Linz. Genieten op een Hauptplatz-terras, tegen een van de fraaie gevelwanden. Het voordeel van niks kunnen weggooien is dat je af en toe op over volle planken met boe ken nog eens iets on verwachts tegenkomt. Zoals een ANWB-reisgids over Salzburger- land/Oberösterreich uit 1987. Daar in staat over Linz geschreven: 'Pro vincialisme en hoogovenstank - van dat imago zal Linz wel nooit afkomen'. „Ja, 25 jaar geleden leek het daar ook echt nog op. Linz was een ech te industriestad. En het stonk er ook", zegt Marion Brunnmayr, persvoorlichter van de WV in Linz op het terras van het nog piepjonge Lentos Museum dat een paar voetstappen van de Donau ligt. „Maar nu heeft de stad de bes te luchtkwaliteit van heel Oosten rijk, het water van de Donau kun je bij wijze van spreken drinken." Industrie is er nog genoeg in Linz. Maar alles wat stonk of vervuilde, is gesloten of'schoongemaakt'. De economische ontwikkeling heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat het initiatief van een aantal be vlogen inwoners van Linz om de stad ook op te stoten in de culture le vaart der volkeren zo wonder baarlijk goed kon slagen. Links en rechts aan de Donau, bij de Nibelungenbrücke, liggen aan de Kulturmeile nu een paar culturele centra die er mogen zijn. Het mu ziektheater Brucknerhaus bijvoor beeld, genoemd naar de in Linz (onder zijn orgel) begraven 'mees ter der kerkmuziek'. Nog wat dich- De basiliek op de Pöstlingberg. ter bij de brug ligt het uit beton en glas geschapen Lentos Museum. En aan de overkant van de rivier, bijna op de brug, Ars Electronica, een eveneens glazen tempel, die ook wel het Museum der Toe komst wordt genoemd vanwege de band die er gelegd wordt tus sen kunst en wetenschap. Hoe gek het misschien ook klinkt: met het realiseren van al die ambi tieuze culturele projecten is in we zen een droom van Adolf Hitier uitgekomen. Hitler, die in Brau- nau, vlakbij Linz geboren werd en in Linz op school ging, was ver liefd op de stad. Hij wilde van Linz niet alleen een Führerstadt maken, hij wilde met een 'nieuw' Linz vooral de culturele hoofdstad van zijn rijk creëren. Aan die Hit- lerfascinatie voor de stad heeft Linz niet meer dan 12.000 'Hit- Ier-woningen' overgehouden en die leveren bepaald geen fraai beeld op. Dan kun je beter vertoe ven op de Hauptplatz, het hart van de stad. Een groot, rechthoe kig plein met veel pastelkleurige panden met barokke gevelwan den. Ook de Dreifaltigkeitssaule, de 20 meter hoge zuil van de goddelij- ■y 1 1 A ij' i jf 'f1 TSJECHIE foto's Rob de Vries ke drie-eenheid, is een opmerkelij ke blikvanger. Achter het plein ligt de Altstadt, waar het ook aange naam toeven is. Alles ziet er vro lijk en goed onderhouden uit. De Hauptplatz loopt aan de noord kant direct uit op de foeilelijke Nibelungenbrücke. Op de brug heb je naar beide kanten een mooi uitzicht op de Donau, maar daar zijn de pluspunten van de brug ook wel mee genoemd. )e kunt be ter vanaf de zuidkant van het plein de Landstrasse induiken: een prachtige winkelstraat met een keur aan uitdagingen voor shop- Linz heeft een eigen luchthaven, maar vanaf Schiphol wordt daar niet op rechtstreeks op gevlogen. Alterna tief: ga met het vliegtuig naar Wenen, neem daar een taxi naar het Westbahnhof en stap vervolgens op de trein naar Linz. Vanuit Nederland kun je ook met de ICE-trein via Dortmund en Frankfurt naar Linz. Op www.iinz.at/tourismus en www.linz09.at vind je nutti ge informatie over Linz. Bij het Oostenrijks Verkeers bureau in Amsterdam, via www.austriatourism.com en www.austria.info, is ook informatie te vinden. Linz Wenen Innsbruck OPENRUK ITALIË SLOVENIË pingliefhebbers. Het is een langge rekt voetgangersgebied, maar er loopt wel een tram doorheen. Dat kan gevaarlijke situaties opleveren, maar daar hebben ze in Linz het volgende op gevonden: over de he le straat lopen jonge mensen in ge le jackjes die op een schril fluitje blazen als er weer een tram na dert, om zo voetgangers te waar schuwen. Opvallend aan Linz anno 2009 is het vele groen in en rond de stad. Wil je een goed overzicht van krij gen van de mooie, goedverzorgde parken, dan moet je eigenlijk de Pöstlingberg op. Daar op de top staat een fraaie basiliek die je van uit heel Linz ziet liggen. Halverwe ge de berg ligt de dierentuin die ook een bezoekje waard is. Niet ver van de Hauptplatz, aan de Do nau, ligt het Linzer Schloss. Het slot wordt momenteel verbouwd tot Universalmuseum, dat over een paar maanden open zal gaan. De inwoners van Linz zijn er trots op dat ze bijna dagelijks een ande re, nieuwe culturele festiviteit te bieden hebben. Dat neemt niet weg dat ze in het opfleuren van de stad soms ook een beetje door schieten. Voor het fraaie, nieuwe gebouw van de WV hebben ze een soort zittribune van allemaal roodwitte blokken neergelegd. Moet herinneren aan het patroon van Oostenrijkse theedoeken. Nou, dat staat echt niet! Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 101