Belgische justitie verkeert in mitenland 19 een diepe crisis ffs betaalt mee aan uw nieuwe laptop of PC! Dit m (iguMkt Missen! GESLOTEN JUWELIER MINDERHOUD Fransman vindt 100.000 euro AA AL Al i Tijd rijp voor drastische hervorming IJsfiguurtjes sieren Berlijn voor eventjes Opiumproductie Afghanistan daalt met 22 procent Wegens vakantie is onze juwelierszaak in Westkapelle van maandag 7 t/m zaterdag 12 september. Onze juwelierszaak in Arnemuiden is wel geopend www.juwelierminderhoud.nl Zuidstraat 66 WESTKAPELLE Westdijkstraat 27 ARNEMUIDEN LILLE - Een winkelier uit het Fran se Saint-André-lez-Lille heeft on langs een opmerkelijke vondst ge daan. Hij ontdekte 100.000 euro in een metalen kistje, dat in een vuil nisbak lag bij een bouwmarkt. Ook zat er een envelop in het blik, met daarop naam en adres in de stad Lille. De Fransman gaf de ton terug aan de rechtmatige eigenaar, een gepensioneerd echtpaar. Het stel zat middenin een verhuizing. De kinderen van het echtpaar had den het blik per abuis weggegooid. donderdag 3 september 2009 BERLIJN - IJsfiguurtjes sieren de trappen van de Gendar- menmarkt in Berlijn. De beelden zijn een onderdeel van een kunstproject van het Wereld Natuur Fonds. De duizend ijsbeelden van de Braziliaanse kunstenaar Nele Azevedo smolten gisteren in dertig minuten om het effect van de opwarming van de aarde te symbolise ren. foto Maya Hitij/AP door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Justitie in België ligt on der vuur. Een reeks spectaculaire ontsnappingen en berichten over corrupte rechters zorgen voor een crisissfeer. Vergelijkbaar met de si tuatie in 1996 toen de zaak-Du- troux het land op zijn kop zette. In Tongeren staat een lege gevange nis die dag en nacht wordt be waakt door twaalf cipiers. En dat terwijl de meeste penitentiaire in richtingen in België overbevolkt zijn en kampen met een chronisch tekort aan personeel. Het is het voorlopig laatste, absurdistische hoofdstuk in de zich voortslepen de crisis bij de Belgische justitie. De schandalen en incidenten vol gen elkaar snel op. Van een reeks spectaculaire ontsnappingen uit verouderde en slecht beveiligde ge vangenissen tot de van corruptie verdachte rechter Francine de Tandt, voorzitter van de Brusselse rechtbank van Koophandel, die vonnissen op bestelling zou heb- De schandalen en incidenten volgen elkaar snel op ben geleverd. „Als de tijd en de geesten ooit rijp waren voor een ingrijpende hervorming van het justitiële apparaat, dan is het nu wel", is de overtuiging van de Bel gische minister van Justitie, Ste- faan de Clerck. Rechters worden in de toekomst door een onafhan kelijk toezichtsorgaan in de gaten gehouden, als het aan hem ligt. Daarnaast wil hij zeven nieuwe ge vangenissen bouwen en het aantal gerechtelijke arrondissementen te rugbrengen van 27 naar 16. Het plan is niet nieuw. België heeft maar liefst 320 gebouwen waar recht wordt gesproken. Ter vergelijking: in Nederland zijn dat. er vijftig. Pogingen om hier veran dering in te brengen, liepen in het verleden stuk op politieke en ge rechtelijke onwil. Maar het tij lijkt - onder druk van de opeenstapeling van schandalen - gekeerd. Het belangrijkste signaal dat er iets grondig mis is bij de Belgische jus titie, vormde de Fortis-affaire, die eind vorig jaar leidde tot de val van de.regering van christendemo craat Yves Leterme. De regering zou druk hebben uitgeoefend op het gerecht om de omstreden ver koop van Fortisbank aan BNP-Pari- bas door te laten gaan. De schei ding der machten, één van de grondbeginselen van de democra tie, was geschonden. „Maar die manipulatie van buiten af was niet mogelijk geweest zon der medewerking van binnenuit", constateerde de eerste voorzitter van het Brusselse Hof van Beroep, Guy Delvoie, deze week bij de ope ning van het gerechtelijk jaar. Delvoie sprak uitzonderlijk harde taal: „Als zou blijken dat rechters hun onafhankelijkheid en onpartij digheid aan de wilgen hebben ge hangen, bevindt de rechterlijke macht zich in een nooit eerder voorgekomen crisis", zei hij. Ook de van corruptie verdachte rechter De Tandt was bij de affai- re-Fortis betrokken. Zij keurde de verkoop van Fortisbank aan BNP-Paribas in eerste instantie goed, al dan niet onder druk van de Belgische regering. Vijfjaar gele den werd ze ook al eens beschul digd van partijdigheid toen bij een huiszoeking bij een van fraude ver dachte advocaat een kant-en-klaar vonnis werd aangetroffen, dat De Tandt nog moest vellen. De Tandt is intussen geschorst. De malaise wordt al vergeleken met de situatie in de jaren negen tig vlak na de arrestatie van kinder moordenaar Dutroux, toen bleek dat de politie en de toenmalige Rijkswacht langs elkaar heen had den gewerkt, elkaar zelfs hadden tegengewerkt. De verontwaardi ging was destijds enorm. Driehon derdduizend mensen trokken door de straten van Brussel om hun woede te uiten. Het gevolg was een ingrijpende hervorming van de politie, het zogenaamde Oc topusakkoord. Volgens De Clerck is nu het gerecht aan de beurt. Hij praat al over Octopus-bis. De onverkwikkelijke affaires zijn funest voor het vertrouwen in de rechtspraak, beseft hij, maar vor men tegelijk een uitgelezen kans om zijn 'masterplan' erdoor te du wen en de Belgische justitie einde lijk de 21e eeuw in te loodsen. KABUL - De productie van opium in Afghanistan loopt terug. Afgelo pen jaar werd 22 procent minder land bebouwd met papaver en stopten 800.000 Afghanen met hun werk in de opiumhandel. Dat stelt de VN-organisatie tegen mis daad en drugs in een gisteren gepu bliceerd rapport. De terugval komt onder meer doordat de prijs van papaver, de grondstof van opium en daarmee van heroïne, is gedaald. De afgelo pen jaren is zoveel opium geprodu ceerd dat op veel plaatsen een voorraad is ontstaan. „De bodem begint onder de Afghaanse opium- markt uit te vallen", concludeer den de Verenigde Naties. Vooral in de onrustige provincie Helmand in het zuiden van Afgha nistan neemt de opiumproductie af Van de meer dan 100.000 hecta re die in 2008 bebouwd werd met papaver, was nu nog een kleine 70.000 hectare over. De oogst van de boeren die wel pa paver zijn blijven verbouwen, was goed. In totaal kwam 6900 ton van het land, met een waarde van ongeveer 308 miljoen euro. Afghanistan is de grootste opium- producent ter wereld. Kom dus snel langs en profiteer van It's all about you donderdag 3 t/m zondag 6 september van deze superstunt! Kijk voor uw dichtstbijzijnde It's winkel op itsonline.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9