'Ouders moesten leren loslaten' viert weer Krekenfeest BELLE EN HET BEEST Knokke wil af van brutale zilvermeeuwen PZC 25 Voor uw Staatslot loopt u binnen bij: v.a. 5 september verkrijgbaar GEHANDICAPTEN Wooninitiatief Fleuroja bestaat tien jaar ouwerkerk - Het Krekenfeest van Ouwerkerk barst komende zater dag weer los. De opening is om 13.45 uur met een optreden van muziekvereniging Nieuw Leven. Het programma is gevarieerd met muziek, activiteiten voor de jeugd en optredens van onder meer de ganzenfanfare. De dieren trekken om 14.30 uur onder trofgeroffel en luid gakkend als een fanfareorkest langs het publiek. De Toulouser ganzen maakten eerder furore in de Efteling. Om 15.00 uur en om 16.00 uur geeft Peter Mckenzie een show. Hij 'vliegt' met powerisers, een soort springijzers. Mckenzie springt gemakkelijk 2,5 meter hoog en maakt salto's. De hele middag is er braderie, springkussen, kinderschminck. In de kerk is een markt met boe ken, huisvlijt en kunstnijverheid en in het dorpshuis zijn foto's en schilderijen te zien. Muziek is een belangrijk onder deel van het Krekenfeest. Er staan optredens gepland van Tak n' Djo- la (15.30- en 17.00 uur), De Rodi- nies (16.00 uur). Ut Biks kaboal (UBK blazers ensemble)start om 19.00 u-ur en de en de coverband Qwark sluit vanaf 21.30 uur het Krekenfeest af met een optreden. www.krekenfeest.com Tabakspeciaalzaak De Pupekop Appelmarkt 27 4301 CA Zierikzee Tel. 0111-415063 Plus Scharendijke Dorpsstraat 15-17 4322 AC Scharendijke Tel. 011-671367 Primera Goes Kolveniershof 13-15 4461 DC Goes Tel. 0113-218930 Tabac Gifts Krijger Tabak Kreukelmarkt 1A 4461 HW Goes Tel. 0113-214607 Tabac Gifts C.F. Diesch Markt 45 4331 LJ Middelburg Tel. 0118-612258 Carpentier Tabaksspeciaalzaak Eenhoornplantsoen 7 4501 CL Oostburg Tel. 0117-452830 Tabac Gifts Vuik Havenstraat 38 Terneuzen Tel. 0115-616570 Alles kan donderdag 3 september 2009 De bewoners van Fleuroja met twee begeleidsters. De stichting, die zaterdag haar tienjarig bestaan viert, zit te springen om vrijwilligers die activiteiten willen ondernemen met de bewoners. foto Dirk-Jan Cjeitema KNOKKE-HEIST - Het schepencolle ge van Knokke-Heist bindt de strijd aan met agressieve zilver meeuwen. Die boezemen bewo ners en toeristen zoveel angst in, dat het schepencollege vreest dat de lokale economie daar uiteinde lijk de dupe van wordt. Daarom heeft het college, onder aanvoering van de flamboyante burgemeester graaf Leopold Lip pens, de Vlaamse minister voor Natuur en Leefmilieu Joke Schauwvliege gevraagd om de jacht op de meeuwen te mogen openen. Europese richtlijnen bie den die mogelijkheid. De minister laat de zaak onderzoeken. Het regende de afgelopen zomer maanden klachten op het gemeen tehuis. Beperkten de zilvermeeu wen zich in het verleden nog tot het openpikken van vuilniszak ken, het veroorzaken van geluidso verlast en bevuiling met uitwerpse len, ze zijn inmiddels veel agressie ver. Een woordvoerder van het schepencollege: „Er is steeds meer sprake van fysieke agressie tegen mensen. Zo gaan de meeuwen over tot stoutmoedige luchtaanval len, waarbij ze zich storten op ape ritiefhapjes of aan de haal gaan met een belegd broodje of zelfs zakken friet, die ze uit de handen van nietsvermoedende toeristen en bewoners grissen. Dit is echt een onhoudbare situatie." In het recente verleden werden re gelmatig campagnes gevoerd om mensen te bewegen de meeuwen niet meer te voederen. Ook wer den nesten van de daken gehaald. Maar nu de (toegenomen) zilver meeuwenpopulatie zich steeds agressiever gedraagt, zijn andere, hardere middelen onontkoom baar, oordeelt bet schepencollege. door Dewi Cigengack Fleuroja, het huis in Zierik zee waar vijf meervoudig complex gehandicapten wo nen, bestaat tien jaar. De oprichting was voor de ouders van bewoners jolanda, Rob, Fleur, Wil- leke en Janneke een leerzame maar soms ook moeilijke weg. Het project was tien jaar geleden landelijk voorloper, omdat voor het eerst ouders zo'n woonvorm opzetten en exploiteerden. De totstandkoming van huize Fleu roja heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Vóór de oprichting van de stichting hadden de ouders van Fleur, Rob en Janneke al vier jaar voorbereiding erop zitten. Vooral de inzet van het Persoons Gebonden Budget was een punt van strijd.'Zorgverzekeraar CZ wil de maar de helft van het geld beta len dat volgens de ouders nodig was om goede zorg te bieden aan hun kinderen. De ouders vochten die beslissing aan bij de rechter, in hoger beroep en met brieven aan de Tweede Kamer. In 2002 besloot CZ tóch aanzienlijk meer te beta len, waardoor de stichting een ge sloten begroting kreeg. Toch is er nog altijd behoefte aan steun. „We sparen voor een nieu we badkamer", zegt Els van Schou wen, de moeder van Janneke. „Rob, de ernstigst gehandicapte, kan nu niet in bad. En onze kinde ren worden ouder, waardoor straks meer faciliteiten nodig zijn." De stichting staat ook te springen om vrijwilligers. „Om eens te wan delen of naar het terras te gaan bij voorbeeld. Iemand die een instru ment bespeelt, zou hier kunnen oefenen. Dat vinden ze geweldig." In 2005 kreeg Fleuroja geld van de provincie om onderzoek te doen naar het eigen functioneren. „Daar hebben we veel aan gehad", zegt Van Schouwen. „Ouders moesten leren loslaten. Dat is een heikel punt. Wat ik goed vind voor mijn kind, doet een ander op een ande re manier. Terwijl onze kinderen juist gebaat zijn bij een eenduidige behandeling." Een open communi catie met de begeleiders is daarom belangrijk, stelt Van Schouwen. „Want ook al gaat het om kleine dingen, zoals de manier waarop een begeleider de tanden van mijn kind poetst, het luistert allemaal heel nauw. Als iets anders gaat dan anders, is dat heel stressvol voor Janneke. Ik ben één van de ouders die het meeste moeite heeft met loslaten. Pas de laatste twee jaar merk ik dat ik er niet meer elk mo ment aan hoef te denken." www.fieuroia.nl w.. ë*sL -• .- w.,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79