61 binnenland COMPLETE BRIL, ONTSPIEGELD EN KRASWEREND 'Sms ouders spijbelaar' Onbegrip over houding agent Wasstraat voor rolstoelen Taakstraf voorkomt delict beter dan celstraf WfWïïi VERZUIiV Kamerlid wil eind spijbelcultuur donderdag 3 september 2009 ROERMOND - Medewerker Patrick neemt in Roermond een speciale rol- stoelwasstraat in gebruik door de eerste rolstoel in het apparaat te rij den. In deze wasstraat kunnen sinds gisteren per uur zestig rolstoelen ge wassen en gedroogd worden. De Roermondse firma Kersten ontwierp de straat omdat daarmee volgens haar rolstoelen beter zouden kun nen worden gereinigd. foto Marcel van Hoorn/ANP den haag - Een werkstraf werkt beter dan een korte gevangenis straf. Daders die tot een werkstraf veroordeeld worden, gaan bedui dend minder vaak weer in de fout. Mensen met een korte gevangenis straf vervallen twee keer zo vaak in herhaling. Dit geldt voor zowel vrouwen als mannen. Dat blijkt uit een onderzoek van Paul Nieuwbeerta, de Leidse hoog leraar criminologie en drie onder zoekers van het Nederlands Studie centrum Criminaliteit en Rechts handhaving (NSCR). In hun stu die, gepubliceerd in het Tijdschrift voor Criminologie, zijn ruim 7000 daders van 18 tot 50 jaar gevolgd die in 1997 een werkstraf kregen opgelegd. Deze groep is acht jaar lang vergeleken met de ruim 3500 daders die in 1997 van de rechter een gevangenisstraf van maximaal zes maanden kregen. Uit de verge lijking kwam naar voren dat taak straffen beter werken, zowel op de korte als lange termijn. NU! €49 Normaal NU! Montuur €29 €29 PENTAX enkelvoudige glazen €0 €0 Ontspiegeling en kraswerende laag 523 €20 Complete bril €79 €49 Ga toch meteen naar Specsavers. Deze actie is alleen geldig bij aankoop van monturen van €29 en geldt niet in combinatie met andere aanbiedingen. Gratis standaard enkelvoudige PENTAX glazen bij elk montuur. Deze actie is geldig van 24 augustus t/m 13 september 2009. Vraag in de winkel naar de voorwaarden. 2009 Specsavers Optical Group. All rights reserved. Scholen moeten ouders met het sturen van een sms'je waarschu wen als hun kind spijbelt. Ook de leerling zelf krijgt een bericht je op zijn mobieltje met de tekst: 'We hebben je ouders net een sms gestuurd'. Met dit plan wil het CDA spijbelen inperken. door Frouke Tamsma DEN haag - Sommige scholieren verschijnen weken, soms maan den niet in de klas, zonder dat ouders dit weten. CDA-Kamerlid Jack Biskop wil met een sms-alert een eind maken aan de 'positieve spijbelcultuur' van dit moment. Vandaag zal hij tijdens een debat met staatssecretaris van Onderwijs Marja van Bijsterveldt een voorstel doen om ouders van spijbelende kinderen per sms te waarschuwen. „Als ik ergens vertel dat ik vroeger nooit spijbelde, word ik aangeke ken alsof ik Gekke Henkie ben. Spijbelen is goed voor je persoon lijke ontwikkeling, heet het tegen woordig", zegt Biskop. De christendemocraat wil dat scho lieren beseffen 'dat spijbelen hele maal niet cool is'. Zijn oplossing is het versturen van een sms'je aan de ouders met de tekst dat zoon of dochter vandaag niet op school is verschenen. „Ook de leerling ont vangt een bericht op zijn mobiel tje: 'We hebben je ouders net een sms gestuurd'. Zo laat je als school merken dat je erbovenop zit en be trek je de ouders." Scholen moeten de leerplichtamb tenaar inseinen wanneer een leer ling langer dan drie dagen niet op komt dagen. In de praktijk blijkt echter dat 15 procent van de scho len dit te laat of helemaal niet doet. Een 'sms-alert' kost per school ongeveer 2000 euro per jaar. De maatschappelijke kosten van schoolverlaters en het inscha kelen van de leerplichtambtenaar zijn echter veel hoger, zegt Biskop. Het tegengaan van schooluitval is één van de speerpunten van dit ka binet. Daarom worden scholen met veel probleemleerlingen, voor namelijk in de grote steden, gesti muleerd om te gaan werken met kleinere groepen, een vaste men tor en zorg- en hulpverleners. Scholen in bijvoorbeeld Amster dam, Rotterdam, Eindhoven, Til burg en Nijmegen doen dit al. Ook wordt de maximale verblijfs duur op het vmbo afgeschaft. Nu mogen leerlingen maximaal zes jaar over hun vmbo doen. De in zet is om in 2012 jaarlijks nog 35.000 vroegtijdige schoolverlaters te hebben. Nu zijn dit er 50.000. Het kabinet vindt het te ver gaan om scholen te verplichten norma le én kansarme leerlingen op te ne men, zoals de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid ad viseert. De PvdA wil dat de presta ties van individuele mbo-opleidin- gen openbaar worden gemaakt. De WD pleit voor rechtshulp aan ouders wier kind ongewild thuis zit, bijvoorbeeld door psychische problemen. „De school is in dat ge val verplicht een nieuwe school te vinden, maar je ziet ouders dan toch vaak met zo'n kind leuren." door Pascal van Dongen Opticiens Van de aanrijding tussen een politiewagen en een personenauto in Hoofd dorp, waarbij maandaga vond een 78-jarige man uit Amstel veen overleed, circuleert een film pje op het internet. Daarop is te zien dat politieagenten niet te hulp schieten. De auto is na de bot sing in een sloot terechtgekomen. De beelden zijn gemaakt door een omstander die evenmin iets onder neemt. Meters verderop is in eer ste instantie alleen de agent (in werkelijkheid een speciale politie- beveiliger van Schiphol) te zien die bij het ongeval betrokken is. Hij blijft vertwijfeld staan en on derneemt niets, terwijl de auto op zijn kop in een sloot ligt. Twee toegesnelde agenten blijven eveneens op forse afstand van de auto staan. Getuigen springen het water in en vragen de beveiliger om instructies. „Wat moeten we doen?", klinkt het vertwijfeld. De man reageert niet. De omstanders proberen wel te helpen maar krijgen het slachtof fer niet los. Pas na bijna vier minu ten (let wel: op het filmpje. De werkelijke tijd is langer) springt een ambulancebroeder in het wa ter. Een minuut later ligt het slacht offer op de kant en wordt gereani meerd. Dat baat niet meer, enkele uren later overlijdt hij. Ooggetuigen leggen de schuld bij de politie. „De politie is voor 100 procent verantwoordelijk", zegt ge tuige Jeroen Hensbergen. „Het spijt me dat ik niet veel kon doen behalve proberen de deur te ope nen, wat niet lukte. Het spijt me dat ik meneer niet uit de sloot kon halen omdat ik gewoon niet wist wat ik moest doen." In een reactie laat plaatsvervan gend korpschef Evert Prinsen we ten dat de beveiligingsagent, die zelf gewond raakte, psychisch en li chamelijk niet meer in staat was de sloot in te springen. Ook zijn er getuigen die stellen dat hij me disch niet meer in staat was in te grijpen. De KLPD en politie Am- sterdam-Amstelland onderzoeken de zaak. De beveiliger zit ziek thuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6