Kunst met 4 luit donderdag 3 september 2009 door Nico Out Op zoek het beste wat Zeeland op kunstgebied te bieden heeft ging Ni- co Out dit weekend naar Zeeuws-Vlaanderen, met tentoonstel lingen in Hulst en Sluis op het pro gramma. Een open deur op de bo venverdieping van 's Landhuis in Hulst bood uitzicht op een grote kleedruimte met een forse verzameling kos tuums. Een belendende kamer lag volgepakt met meer dan le vensgrote koppen van dieren uit het Reynaertverhaal. Met nog twee deuren op slot bleef er een donker gat over. Dat gaf toe gang tot de expositieruimte. Na enig speurwerk vond ik een scha kelaar die 2 Tl-armaturen tot ver lichting bracht. Op lage sokkels stonden enkele kleine bronzen. Aan de wand een reeks crèmekleu rige schilderijtjes. Op de vloer te gen een van de wanden ontdekte ik twee vrouwentorso's van klei. Nooit zo'n beroerd ingerichte ex positie gezien. Zonder respect voor kunst en kunstenaars. Zelfs onder dwang zou je hier als kun stenaar niet moeten willen expose ren. Toch het werk bekeken. Door de knieën voor de beelden van Anne Mannaerts, nota bene zelf eigena resse van een uitstekend ingerich te galerie in Westdorpe. Zij kan boetseren, werkt soms expressief (een semi-abstracte flamencodan ser), dan weer naturalistisch (Medi tatie, Bosnimf). Een charmant beeldje vond ik dat van een olifant met een aapje op zijn rug - Me and my friend -hoewel de steen on der de buik van de olifant in mijn ogen geen functie heeft. De schil derijtjes met gestileerde mensfigu ren van Inge de Beider misten de spanning om mij te boeien. Els van Baarle Als een archeologe brengt Els van Baarle het verleden naar de opper vlakte door een geraffineerd ge bruik van de batiktechniek. Zo ver schijnen lagen kleur en tekst als sporen van verdwenen leven. Me de-exposanten Rijnhard Schregar- dus en Goos^Verwoest zijn ook geïnspireerd door oude culturen, t/m 26 september, World of Silk, Dorpsstraat 3, Meliskerke, vr. t/m za. 12.00- 17.00 uur. Scheldebouievard Een mooie nazomer met spannen de luchten is een perfect decor voor de beeldenroute op de Schel debouievard. Steen, brons en een enkele keer kunststof zijn de mate rialen die de Vlaamse beeldhou wers gebruiken voor hun vaak klas sieke sculpturen. Een aantal ervan verwijst direct naar de relatie van de mens met het water. t/m 4 oktober Beeldenroute, Scheldebouievard, Terneuzen. Urbex fotografie Arjan Schrieks, Clemy Imandt, Ron van Laarhoven en Arjen de Boer zijn leden van de fotoclub Goes die de amateurstatus achter zich laten met hun schitterende fo to's van verlaten gebouwen. Urban Exploration (Urbex) is een genre dat een ander licht werpt op voor uitgang. t/m 31/10, Binnenuit, Schouwersweg 7, Heinkenszand, di. t/m vr. 9.30 - 17.30 uur, za. 9.30-16.30 uur. Peter Koole De geschilderde beeld-tekstcombi- naties en video's van Peter Koole leggen tegenstrijdigheden bloot in politiek en samenleving. De krampachtigheid en de bijna open lijke oneerlijkheid van het politie ke spel worden letterlijk te kijk ge zet. Een confronterende ervaring op het scherp van artistieke snede. t/m 17 okt, Dick de Bruijn Contemporary Art Singelstraat 13, Middelburg, do. t/m za. 13-17 uur. Rob Johannesma Via twee enorme fotoprints met beelden van gebombardeerd Rafa, in Palestijns gebied, toont Johanne sma aan dat onze visie op werke lijkheid en geschiedenis een con structie is, afhankelijk van de con text van de kijker. Als er al een waarheid is, is die te vinden in de natuur. Diepgravende presentatie. Verlengd t/m 20 sept, De Vleeshal, MarktMid V' di. t/m zo. 13.00 - 17.00 uur. Naar de binnentuin. Daar is licht geen probleem. Het was gezellig druk. De tuin wat klein voor de ve le beelden. Die van Ronny Ivens zijn geïnspireerd door het Reynae rtverhaal: origineel gedaan, steen en brons speels gecombineerd. De beelden van Inge de Beider - steen, één klein en één groot brons - tonen variaties op het the ma 'bescherming zoeken'. Be heerst gedaan, met subtiel gebruik van de bewerkingsmogelijkheden van de steen, maar ook een beetje saai. Haar grote brons is een amor fe vorm op een slanke zuil van twee benen. In de vorm, een holte met in de wand een angstig gelaat. De archaïsche vrouwengestalten die Rijnhard Schregardus uit klei bouwde, blijven in deze omgeving fier overeind. Via zijn beelden brengt hij mij in contact met men sen van alle tijden, wat het hier en nu relativeert. Mijn aanvankelijke teleurstelling verdwijnt en ik ver trek naar Sluis. Ik stap binnen in de wereld van Renée Wolters. De Raadskel- der is een prachtige ruimte, maar het werk wordt al jaren geëx poseerd op lelijke schotten. Ik vraag me af of het niet eens tijd wordt om wat simpele verrijdbare wandjes te timmeren. Maar hier zijn tenminste spots gemonteerd. Het werk bekoort mij zeer, vooral de tekeningen zijn sterk. Wolters is arts en psychiater en studeerde daarnaast aan de academies van Den Bosch en Utrecht. Zij combi neert kennis van lichaam en geest met artistieke vaardigheid, gevoel en visie. In de vier reeksen kleine tekeningen van dansers komt alles samen. Snel, tastend en toch raak zet zij hen als mensen neer die es sentiële aspecten van het 'zijn' ver beelden, van pijn en eenzaamheid tot extase, van kracht tot kwets baarheid. Zet Wolters de dansers in stevige lijnen neer, twee naak ten, Zwanger en Compassie tonen een meer fragiele aanpak. Wolters schildert ook goed. Naar aanlei ding van krantenberichten zet zij vlot gepenseelde taferelen neer met mensen die maatschappelijk in de knel zitten. Of, in Dood van een patriarch, de plek waar een Duitse industrieel zelfmoord pleeg de na zijn failliet als gevolg van de kredietcrisis. Toch prefereer ik haar tekeningen: daarin is zij vrijer. Ze laten letterlijk en figuur lijk meer open. Het was een bij zondere middag met mooi einde, vooral toen ik onderweg nog een ooievaar op een lantaarnpaal zag. Reactie naar nout@zeelandnet.nl t/m 30 september, 's Landshuis, Steenstraat 37, Hulst. Ma. en wo. 10.00-12.00 en 13.00 - 17.00 uur, di. 13.00 - 17.00 uur, zo 14.00 - 16.30u. t/m 2 7 september, Raadskelder Groote Markt 1, Sluis, dagelijks 14.00 - 17.00 uur. van Ronny Ivens geïnspireerd op Beeldje van olifant met een aapje op zijn rug van Anne Mannaerts. Zij gaf er de titel Me and my friend aan. Te zien op de bovenverdieping van 's Landshuis in Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 48