selectie Molendag Braderie Trekkertrek donderdag 3 september 2009 Op die van Hoek na zijn alle molens in Zeeuws-Vlaanderen vandaag open van 10.00 tot 16.00 uur voor het publiek. Lokaties: Axel, Stadsmolen; Biervliet, De Harmonie; Cadzand, Nooit Ge dacht; Hulst, De Stadsmolen; Klooster- zande, standerdmolen; Kuitaart, Vogel- zicht (foto); Nieuwvliet; Retranche- ment, standerdmolen; Schoondijke, Hulsters Molen; Sluis, De Brak; - Spui, Eben Haezer; IJzendijke en Zuidzande. Gapinge staat zaterdag in het teken van de jaarlijkse braderie. Deze wordt gehouden van 10.00 uur tot 17.00 uur in en om de Schotsehoek. De ringrij- ders houden een sjezenwedstrijd. het programma biedt verder optredens van The Happy Crew Jazzband, de kle- derdrachtgroep Mooi Zeeland en clown Frankelin. Het evenement wordt van 21.00 uur tot 2.00 uur besloten met de Ambitious drive-in Show in dorpshuis De Spil. Stichting Thoolse Dagen houdt zater dag haar jaarlijkse evenementendag. van 12.00 tot 18.00 uur. Deze bestaat uit trekkertrekwedstrijden op het be drijventerrein in Oud-Vossemeen Het gaat om wedstrijden in zeven gewichts klassen en drie in sportklassen. De toe gangsprijs voor volwassen bezoekers bedraagt 10 euro. Kinderen mogen het evenement gratis komen bijwo nen. Inenk (links) en Stefan Doens op de pompoen aan de weg. door René Hoonhorst In soep of in jam. Of om een eng masker van te maken, vooral eind oktober om streeks Halloween. Voor de rest is er weinig meer met een pompoen te doen dan hem los of in een mandje voor de deur, in de tuin of op tafel te leggen. Charlotte Doens strijdt al meer dan een decennium tegen dit hard nekkige vooroordeel. Onbekend maakt onbemind, weet ze. Dus houdt de teelster uit IJzendijke za terdag en zondag voor de tiende keer een 'pompoenfestijn'. De eer ste edities richtte Doens, die haar bedrijf De Heidebloem vlak tegen de grens met Watervliet drijft, zich vooral op de verscheidenheid in verschijningsvormen van de pompoen. De laatste jaren wijst ze hef toene mende aantal belangstellenden vooral op de eetbaarheid van de vrucht. Daarom spreekt ze nu van het culinair pompoenfestijn. Want van pompoen maak je niet alleen soep of jam, maar ook pizza, cake, moes, pralines (deftige bonbons), poffertjes en thee. Zaterdag laat Charlotte haar gasten voor het eerst pompoen-appelsap en -bier proeven. Hoe sap en bier smaken, weet Doens een paar dagen voor het festijn zelf nog niet. Het sap is in elk geval geen aftreksel als pom- pelmoentje. „Daar zitten allemaal smaakstoffen in." Om een lekker biologisch verant woord drankje te maken, moet je ongeveer evenveel appelsap als pompoenensap gebruiken, weet Doens. „Je hebt dan wat meer pompoenen nodig, omdat appels sappiger zijn. Het bier brouwt een Belgisch bedrijfje op een gisting van pompoenpitten. Als ik het goed heb begrepen, levert het een tripel-achtig bier op. De brouwer levert het bier vlak voor het pom poenfestijn af, zodat het dit week eind te proeven is." Zo populair als in Amerika - waar 'pumpkin' zelfs een koosnaampje is - is de pompoen in Nederland nog lang niet. Maar de vrucht is wel in opmars, constateert Doens. Terecht, vindt ze, want veel pom poenen zijn uiterst smakelijk. Zelf prefereert ze nootmuskaatpompoe nen en butternuts, vanwege de wat uitgesprokener smaak. „Een anvers is dan weer goed als je een wat romiger smaak prefereert en een gumbo is, met een aantal an dere pompoenen, perfect voor een smakelijke soep." Verschillende pompoenen met ste viger vruchtvlees zijn ook lekker in de salade en van de spaghetti- pompoen is, zoals de naam zegt, een mooie spaghetti te maken. „Eerst de grote pompoen een uur- De nieuwe oogst wordt binnengehaald. tje zacht koken en dan open snij den om de sliertjes er uit te halen. Met wat gehakt en een sausje of op welke wijze je de pasta dan ook het liefste eet, maak je vervolgens een heerlijke spaghetti", prijst Charlotte Doens haar waren aan. Behalve op smaak, selecteert de kweekster de pompoenen ook op vorm en op kleur. Iedereen kent de grote ronde oranje Halloween- pompoenen. Maar de vrucht komt ook voor als komkommer (tot wel ke familie de pompoen behoort), ster, fles of bolletje. Ook kunnen de vruchten zijn versierd met uit steeksels, groeven of wratten. Kleur, vorm en smaak zijn - naast de groeimogelijkheden in de Zeeuws-Vlaamse polder - criteria waarop Doens de door haar te te len pompoenen uitkiest. De oneet bare lagenaria teelt ze vooral om hun vormen: grote flessen, zwane- DONDERDAG 3 SEPTEMBER Scharendijke Waterpret: bouw je eigen vlot of hut. Ac tiviteitendag voor kinderen bij Zeeland Buitensport aan de Kabbelaarsbank in Scharendijke. Van 10.00 tot 16.00 uur. In fo: 0111-453444 Westenschouwen De zeerover Faldido neemt de deelne mers, aan de hand van een beschreven fietsroute met opdrachten, mee naar de geheimen van het strand. Start vanaf 11 uur, de gehele dag door, vanaf het Natuur- informatiepunt bij trampolinecentrum Westerschouwen op het grote P-terrein bij de rotonde. VRIJDAG 4 SEPTEMBER Westenschouwen Abelen fietstocht naar Los Alamos in combinatie met een korte duinwandeling in de Verklikkerduinen. Deelnemers ma ken kennis met authentieke duinflora. Vanaf 11.00 kan voor het 19 kilometer lange traject de hele dag door worden ge start vanaf het Natuurinformatiepunt bij het trampolinecentrum Westerschouwen op het grote parkeer-terrein bij de roton de. Zierikzee Kunst-, boeken- en curiosamarkt op het Havenplein. Vanaf 10.00 uur. Middelburg Informatiemarkt waarbij verschillende cul turele organisaties op Walcheren hun jaar programma presenteren. Tijdens de markt zijn er akoestische optredens van de band Smout! Zeeuwse Bibliotheek, 10.00-16.00 uur. Terneuzen Het shantyfestival wordt geopend met een lezing door Marijke Barend over het onderwerp 'Vrouwen aan boord van VOC-schepen.' De bijeenkomst in de Gro te Kerk wordt opgeluisterd met toepasse lijke liederen en begint om 19.30 uur. Kloetinge Kerkbezichtiging en expositie 'christenen in het Midden-Oosten'. Geerteskerk, 13.30 - 16.00 uur. Oosterland Circus: bouwen, spelen, trainen. Je treedt op als clown of acrobaat in het circus. Ac tiviteitendag voor kinderen in dorpshuis Oosterhof Van 10.00 tot 16.00 uur. Info: 0111-453444. Oostkapelle Kijkje achter de schermen van het het zeeaquarium van Terra Maris. Van 11.00 tot 11.30 uur. Westkapelle Hobbyisten stellen hun spullen ten toon en verkopen. Westkapelle, Kerkplein, 13.30- 19.00 uur. Haamstede Bomenexcursie in Slotbos en Zeepedui- nen. Aanmelden verplicht bij balie VW Haamstede, via 0900 2020233 of via www.natuurmonumenten.nl. Hek Slot Haamstede, Noordstraat, 19 uur. ZATERDAG 5 SEPTEMBER Westenschouwen De Steltloperfietsroute voert langs vogel- rijke gebieden van Schouwen-Duiveland, zoals de Westenschouwense en Koude- kerkse inlagen. Start 11.00 uur vanaf Na tuurinformatiepunt bij trampolinecen trum op het parkeerterrein bij rotonde. Middelburg Wandeling 'De boom die bindt' langs mo- De Geerteskerk in Kloetinge is te bezichtigen. Daar is ook een expositie te bezoeken over christenen in het Midden-Oosten. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 46