zeeland 129 Sterke koffie en luister selectief Scholen en landen met elkaar verbonden 'Volgende week heb ik hopelijk een baan' 'Ik moet voorwaarden voor werk aangeven' Hoe overleeft u het lange ontpolderdebat in de Tweede Kamer? Taakstraf voor valsheid in geschrifte Cios-leerlingen leren vaker via computer donderdag 3 september 2009 door Jeffrey Kutterink Vanavond spettert het in de Tweede Kamer. Gaat de Hedwige onder water en zoeken we écht ruzie met de Belgen? Dat zijn de vragen. Kamerleden ploegden duizenden pagina's info door. U niet Geen pa niek. Met deze handleiding kunt u het debat toch volgen. Hoe kunt u er bij zijn? Via Poli- tiek24 (digitale televisie) of inter net (tweedekamer.nl). Wat u no dig heeft? Koffie, veel sterke koffie. Begin daarmee, want het wordt een latertje. Vanavond wordt gede batteerd en mogelijk vannacht pas gestemd. België weet vrijdag hoeveel haast Nederland maakt met het verdie pen van de Westerschelde. En Zee land kan op haar vingers natellen of de Hedwigepolder alsnog onder water gaat. De elf Tweede Kamer fracties vogelen vanavond uit wat het kabinet wil en geven hun me ning. Spreektijd: zes minuten. Weet dat ze elkaar vaak in de rede gaan vallen. Waarom moet het zo lang duren? Het is een ingewikkeld dossier. Het gaat om natuur, economie, in ternationale verdragen, Europese richtlijnen en over ruzie met de Belgen of de Zeeuwen. De kwestie leeft, roept sterke gevoelens Op en partijen kunnen ermee scoren. Of anderen schaden. Wat staat er in die duizenden pagina's info? Wees gerust. Veel technische dingen die Kamerleden ook niet doorgron den. Gaat het nu om natuurherstel of -compensatie? Let er eens op hoe vaak Kamerleden dat door el kaar halen. Ga spaarzaam om met uw energie. Luister selectief Concentreer u op de PydA. Woordvoerder Lia Roefs is tegen ontpolderen. Denk nog even aan wat ze op 18 april tegen de krant zei: „Ik ben er van over tuigd dat we de Hedwige nu heb ben gered." Als ze dat nu weer zegt, doe dan gerust een plas. Want de sterk verdeelde PvdA heeft de rijen 'gesloten: snel verdie pen en het milieu herstellen. Is er geen alternatief voor ontpolderen? Pech voor de Hedwige. Iets dat de Christenunie ook vindt. Dat zijn al twee van de drie coalitiepar tijen. Politiek blijft koppen tellen. Boeiend wordt het dus wat CDA' er en Zeeuw Ad Koppejan gaat doen. Hij is nog steeds tegen en zegt de fractie achter zich te heb ben. Maar wat als het kabinet (lees CDA'ers Balkenende en Verburg) anders besluiten? Het is onwaar schijnlijk dat de fractie aanstuurt op een kabinetscrisis. Dan staat Koppejan alleen. Erg? Wel voor ie mand die zo ongeveer zijn lot aan het dossier heeft verbonden. Poli tiek is ook drama. Draai de volumeknop verder open als de premier het woord voert. Geloof hem niet als hij zegt dat het kabinet nog geen knopen heeft doorgehakt. Dat gebeurt echt niet pas op vrijdag. Politiek is ook tussen de regels door luisteren. Het debat begint om 19.00 uur. De krant volgt deze zomer pas afgestudeerde jongeren bij hun zoektocht naar een baan. Loopbaanadviseur Corry Verpalen uit 's-Heer Hendriks kinderen geeft wekelijks een tip voor het solliciteren. TIP VAN DE WEEK: VACATURES Bestudeer vacatures zorgvuldig en solliciteer alleen op banen die je echt graag wilt. Ligt de baan niet helemaal in je straatje, dan ko men andere kandidaten in een gesprek vast overtuigender over. Danielle Westerweel (23) uit Ka- pelle Opleiding: Toeristische Marke ting en Communicatie aan de In ternationale Hogeschool voor Toerisme in Breda Zoekt: werk in de marketing-, communicatie-, commerciële en/of toeristische branche. Danielle heeft deze week drie solli citatiegesprekken gehad. De eerste, voor een baan als voorlichter bij Daniëile Westerweel het Albeda College in Rotterdam, was niet succesvol. „Ze vonden me te hoog opgeleid." Maar bij twee andere bedrijven verliepen de gesprekken beter. Ze is voor de tweede ronde uitgeno digd. „De ene is voor een baan als intercedent, de ander als commer cieel medewerker binnendienst in de mosselbranche. Over beide ba nen ben ik heel enthousiast. Als in tercedent heb je contact met stu denten en starters. Het lijkt me ook leuk om producten te verko pen. Ik vind het wel jammer dat ik geen baan kan vinden die aansluit bij mijn toeristische opleiding, maar dit spreekt me ook erg aan." Het is de eerste keer dat Danielle een tweede sollicitatiegesprek in gaat. „Ik denk dat er wat inhoude- lijker op de functie wordt inge gaan. Ik probeer over situaties na te denken en verdiep me nog wat verder in de bedrijven. Hopelijk heb ik volgende week een baan." Tot uorige week volgden we in deze rubriek ook Rens den Hollander (21) uit Meliskerke. Hij heeft een baan ge vonden bij het bedrijf Geo-Energy in Nieuwdorp, dat warmtepompen ont wikkelt en verkoopt. Jan-Kees van der Graaf (23) uit Burgh-Haamstede. Opleiding: hbo business com munication; cursus make laar-taxateur o.z. Zoekt: een baan als makelaar. Van de zes open sollicitatiebrieven die Jan-Kees naar Zeeuwse make laardijen stuurde, zijn er inmid dels vier beantwoord. Alle vier ma kelaars hadden geen vacatures. Ge lukkig was er ook goed nieuws Jan-Kees van der Graaf had hij afgelopen maandag een ge sprek met een makelaar in Nieu- werkerk, die hem naar aanleiding van deze rubriek benaderde. „Dat was een heel positief ge sprek", zegt Jan-Kees. „We hebben afgesproken dat ik nu een voorstel doe, waarin ik aangeef onder wel ke voorwaarden ik zou willen wer ken. Daarover ben ik nu aan het nadenken. Het is in de makelaars wereld gebruikelijk dat je in ieder geval deels op provisiebasis werkt, maar ik wil ook wel een bepaald basisinkomen. Anders zou het zo zijn dat ik helemaal niets verdien op het moment dat het niet lukt om iets te verkopen. In de loop van volgende week zal ik met een voorstel naar die makelaar gaan. Ik hoop dat we eruit komen." Nu werkt Jan-Kees nog een dag in de week bij een makelaar in Goes, die hem niet meer werk kan bie den. Het is daarom al goed nieuws dat bij de makelaar in Nieuwerkerk wel werk is, mogelijk zelfs fullti me. „Hij doet nu alles alleen, en moet zelfs klanten laten schieten omdat hij het werk niet alleen aan kan. Er is dus in ieder geval ge noeg te doen." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 69-jarige inwoner van Bruinisse een taakstraf van 150 uur en een voorwaardelijke celstraf van een halfjaar opgelegd. De officier van justitie had een taakstraf van 240 uur en een voor waardelijke celstraf van een half jaar tegen hem geëist. De Brue- naar werd schuldig bevonden aan valsheid in geschrifte en belas tingontduiking. Vier jaar lang 'be middelde' hij in Poolse werkne mers. Hij zorgde zelf voor al dan niet vervalste facturen en liet zijn klanten geloven dat er zowel in Po len als in Nederland belasting over de verdiensten werd betaald. Om dat hij vond dat hij er niets aan verdiende gaf hij zowel voor de in komstenbelasting als de omzetbe lasting ook niets op. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Het Cios in Goes zal meer gebruikmaken van digitale leermiddelen voor het opleiden van studenten, die een verkort tra ject volgen (mbo+). De sportopleiding, die onderdeel is van het ROC Zeeland, doet mee aan een landelijk innovatieproject, dat de Netwerkschool heet. Staats secretaris Marja van Bijsterveldt stelt 14 miljoen euro beschikbaar voor de verbetering van de be drijfsvoering, de verhoging van on derwijskwaliteit en de aanpak van het lerarentekort. „We zijn een kritische deelnemer van het project", zegt directeur Carin Biesterbosch van het Cios. „We denken dat digitale leermid delen geen vervanging van, maar een aanvulling op docenten is. We kunnen de computer wel slimmer inzetten. We doen de pilot alleen bij mbo-studenten, omdat zij be ter in staat zijn zelf te plannen. Ze moeten al veel thuis studeren. De digitale ondersteuning daarbij kan beter. Studenten kunnen bijvoor beeld op de site inloggen voor een zelfstudie-opdracht over anato mie. Ze leren dan stapsgewijs over de werking van het lichaam. Het maken van zulke leermidden is normaal gesproken te duur. Via dit project kunnen we daarin investe ren. Als de uitkomst van de pilot positiefis, zetten we de leermidde len ook voor andere leerlingen in." Job de Visser uit Aagtekerke, student van Edudelta College in Goes, is een van de drie Zeeuwen die meedoet aan de wereldkampioenschappen vakmanschap, de WorldSkills in Ca nada. De andere Zeeuwen zijn CADD-tekenaar Bob Kramer uit Heinkenszand en Tonny de Putter uit Hoek in de sector Sanitaire Tech niek. Job de Visser komt uit bij de wedstrijden Tuinaanleg en doet elke dag verslag. Dinsdag hebben we twee basis scholen in Calgary bezocht. Dit staat allemaal in het teken van One School, One Country. Dat is een programma dat de verschillen de landen die deelnemen aan de Worldskills verbindt aan alle basis scholen in Calgary. De leerlingen van de basisscholen maken projec ten over het land waarvan ze de kandidaten op bezoek krijgen. De kinderen hadden een enorm leuk programma voor ons ge maakt. We kregen rondleidingen door de scholen, een officiële plechtigheid in de gymzaal. Daar bij werd onder meer het Wilhel mus en het Canadese volkslied ge speeld. Dit en de andere dingen zorgden echt voor kippenvel. Daarna stond de officiële openings ceremonie op het programma. En dat was me een feest. Onvoorstel baar! Vergelijkbaar met de ope ning van de Olympische Spelen. Eerst werden alle teams op alfabeti sche volgorde over het podium ge leid, met vlag en naambord. Op het podium was een speciaal Oran je-vak gemaakt met alle suppor ters. Prachtig vuurwerk, optredens van danseressen en verschillende artiesten achter elkaar. Vervolgens een motorcross stuntshow, ver schillende acrobatische figuren en het ontsteken van de Vlam. Bij el kaar een spetterende show die me nog lang zal heugen. Morgen de eerste wedstrijddag. De spanningen lopen op, maar we hebben nog alles onder controle. Wel hebben we de planning al lo pen wijzigen en zijn wat techni sche details uit aan het denken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31