li» II 'In Kamp Amersfoort werd gemoord, gemarteld en uitgehongerd. Pure sadisten waren daar aan de macht' "cfll te Sinister ran Soorare Annemiek Littlejohn, Stichting Hart voor Kamp Amersfoort donderdag 3 september 2009 I lèëï ZaJserx, _:-ï- iSitóv. i -- m Een sieraad dat door de gemeente Holten naar het ministerie is ge stuurd omdat de familie van de betrokken gevangene niet bekend was. foto's Caspar Kroes gamme. Vlak na de oorlog verza melde de UNRRA, de United Na tions Relief and Rehabilitation Ad ministration die was opgezet om hulp te verlenen aan de landen die bevrijd waren, zoveel mogelijk do cumenten. Vrachtwagens vol ordners met ad ministratie en persoonlijke bezit tingen werden uit de concentratie kampen gehaald. Veel daarvan is terug te vinden bij het Internatio nal Tracing Service in het Duitse Bad Arolsen. Daar liggen gegevens van meer dan zeventien miljoen nazi-slachtoffers opgeslagen. Littlejohn bezoekt het archief regel matig. Ze is er nog steeds van on der de indruk: „Er zijn daar meer dan vijftig miljoen documenten. Lades vol kaartjes met persoonlij ke gegevens in grote kasten. Daar heb je pas echt een benul van de oorlog. Toen ik daar voor het eerst was, legde ik bij toeval mijn hand op een kast met de sticker waarop stond: Kamp Amersfoort. Toen zag ik dat er vier kasten staan met namen van bijna 28.000 Nederlan ders die vanuit Kamp Amersfoort naar Duitsland werden gedepor teerd." Ze kwam door de Stichting Okto ber 44 in Putten in aanraking met het archief in Bad Arolsen. „De mensen van de stichting, waarmee ik samenwerk, hebben in 2007 nog persoonlijke bezittingen terug kunnen geven aan de nabestaan den van razzia-slachtoffers. Ze kre gen die nalatenschappen mee uit Bad Arolsen, dat is heel bijzonder. Veel van die bezittingen waren 's avonds al bij de nabestaanden, want de mensen van de stichting kenden hen. Het was zo ontroe rend dat de familieleden na zoveel jaar nog iets terugkregen van hun dierbaren." Liet is wat lastiger de 164 persoon lijke zaken die nu in Amersfoort liggen, aan de nabestaanden terug te geven. Sommige gemeenten zijn daarbij niet erg behulpzaam. Littlejohn: „Ze beroepen zich op de Wet Bescherming Persoonsge gevens. Ik zeg dan: prima, maar laat de families weten dat ik per soonlijke bezittingen voor hen heb en dat ze contact met me op 'Ex-gevangenen hebben zoveel meegemaakt dat ze gemakkelijker met tegenslag kunnen omgaan' kunnen nemen. Maar dan moet ik eerst weer allerlei formulieren in vullen, het is de bureaucratie ten top." Daarom probeert Littlejohn het via internet. In de loop van sep tember komt er onder de naam Oorlogsnalatenschappen een web- log met foto's van de persoonlijke bezittingen en de namen. Za hoopt zij in contact te komen met de nabestaanden van 78 gevange nen van wie de nalatenschappen in de kluis liggen. „Ik wil dan een dag organiseren waarop ze bij el kaar kunnen komen. Het kan erg emotioneel zijn, het is dan goed dat ze er met elkaar over kunnen praten." Die emoties treft ze ook aan bij de ex-gevangenen die de oorlog hebben over leefd. „Het is een heel bij zondere groep. Over het alge meen zijn het positieve mensen. Die hebben zoveel meegemaakt dat ze nu gemakkelijker met tegen slag kunnen omgaan. In Kamp Amersfoort werd gemoord, gemar teld en uitgehongerd. Pure sadis ten waren daar aan de macht. Maar de ex-gevangenen die het hebben meegemaakt zeggen alle maal dat hun verhaal niet belang rijk is. De joden zijn niet terugge komen. Dat is veel erger, vinden ze. Ze zeggen dat ook uit zelfbe scherming. Voor die mensen vind ik het ook belangrijk dat nabe staanden de persoonlijke bezittin gen krijgen. Die spullen moeten te rug, hoe dan ook." Twee periodes De SS nam in augustus 1941 het voormalige barakkenkamp voor Ne derlandse militairen in gebruik als gevangenkamp. Het kamp werd eind 1942, begin 1943 ontruimd. De gevangenen werden naar het nieuwe kamp in Vught gebracht. Tot 8 maart 1943 zaten er 8522 mensen vast in Kamp Amersfoort. De toename van het aantal opge pakte Nederlanders maakte hero pening noodzakelijk. Op 17 mei 1943 werd 'Amers foort' weer heropend. In deze tweede periode verbleven ongeveer 26.700 gevangenen - voor kortere of langere tijd - in het kamp. Op 19 april 1945 werd het overgedragen aan het Rode Kruis. Op 20 april verliet de Duitse lei ding het kamp. Op 7 mei kwamen de Britse militairen. 'Amersfoort' werd berucht door de gruwelijke behandeling van gevan gen door onder anderen Joseph Kotalla. kampamersfoort.nl, via deze site is in de loop van de maand het blog Oorlogsnalatenschappen te bekijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11