buitenland 19 'Die Linke' brengt Duitse campagne tot leven Merkel 'buigt voor de doden' Movie stipreizen.nl Een op drie Britse meisjes wordt misbruikt Berlusconi dreigt met blokkade van Europa HÜ t -®5v. tlB UI woorden door Maak een keuze uit de onderstaande arrangementen: woensdag 2 september 2009 Op sobere wijze hebben voormalige vijanden en geallieerden giste ren in Polen de zeven tigste verjaardag van het begin van de Tweede Wereldoorlog her dacht. De gezamenlijke herden king onderstreepte het belang een herhaling van het bloedigste con flict van de twintigste eeuw voor alles te voorkomen. Ook al spra ken de leiders verzoenende woor den, de onderhuidse spanning tus sen Polen en Rusland over de oor log, klonk overal door. De Russische premier Poetin, wiens land zich bij de inval in Po len in 1939 naast nazi-Duitsland schaarde, zei 'dat de oorlog en zijn oorzaken vanuit alle mogelijke per spectieven bestudeerd dienen te worden'. „We moeten dit doen om een herhaling van deze tragi sche geschiedenis voor altijd te voorkomen." De ceremonie op het Poolse schier- eilandje Westerplatte begon rond zonsopgang, op het tijdstip waar op een Duits oorlogsschip het eer ste salvo van de oorlog afvuurde. Rood-witte vlaggen wapperden terwijl genodigden rouwkransen bij het monument legden. De Poolse premier Tusk benadruk te het belang van het Rode Leger bij het verslaan van de nazi's in Po len en sprak ook de hoop uit dat zijn land en Rusland de 'pijnlijke elementen uit de gezamenlijke ge schiedenis' onderzoeken. De Duitse bondskanselier Merkel zei dat haar land nooit de 'oorza ken en gevolgen' van de oorlog zou vergeten. „Duitsland begon de Tweede Wereldoorlog", zei ze, „en bezorgde de wereld ondraaglijk lij den. Ik buig voor de slachtoffers." LONDEN - Een derde van de tiener meiden in Groot-Brittannië wordt seksueel misbruikt in een relatie en een kwart heeft te maken met ander geweld binnen de relatie. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Bristol en de orga nisatie ter voorkoming van wreed heden tegen kinderen NSPCC. De ongewenste intimiteiten variëren van zoenen tot geslachtsgemeen schap. Bijna 90 procent van de 1400 on dervraagde meisjes van 13 tot 17 jaar heeft een vriendje gehad. Van hen was een op de zestien ver kracht en een op de zes was onder druk gezet om seks te hebben. Pro- door onze correspondent Eelco van der Linden GDANSK - De spanning loopt op tussen Italië en de EU over de im migratiepolitiek van de rege- ring-Berlusconi. De Italiaanse pre mier dreigde gisteren de Europese Commissie te blokkeren bij aan houdende kritiek. „Alleen de voor zitter van de Europese Commissie zelf moet praten. Zo niet, blokke ren we het werk van de commissie en vragen we het ontslag van haar leden." Berlusconi ligt onder vuur van het Vaticaan en de buitenlandse me dia en kan het niet verkroppen dat ook de EU, bij monde van woord voerders en commissarissen, vra gen stelt over het harde Italiaanse immigratiebeleid. „Je geeft zo mu nitie aan de oppositie", aldus een kwade Berlusconi gisteren in het Poolse Gdansk. Immigratie is een heikel thema sinds Italië is begonnen, dankzij een bilateraal akkoord met Libië, met het aanhouden op zee en te rugsturen van bootvluchtelingen. De aanpak is bekritiseerd door de fessor David Berridge van de Uni versiteit van Bristol noemde de uit komsten gisteren ontstellend. „Ik ben geschokt dat uitbuiting en ge weld in relaties al op zo'n jonge leeftijd beginnen." Volgens Diane Sutton van NSPCC staan tieners onder enorme druk van leeftijdsgenoten om zich op een bepaalde manier te gedragen, 'wat kan leiden tot respectloze en gewelddadige relaties waarin meis jes vaak het onderspit delven'. Het rapport raadt kinderbescher mers aan vooral op te letten bij meisjes met een oudere vriend. In die categorie zegt zelfs driekwart slachtoffer te zijn van geweld. VN, maar heeft wel succes. Het aantal immigranten dat het eiland je Lampedusa weet te bereiken, is dit jaar met 94 procent afgeno men. Vorig jaar kwamen daar nog 30.600 vluchtelingen aan. De EU had vorige week informatie gevraagd aan Italië en Malta over een boot met 75 opvarenden uit Eritrea en Somalië die door de Ita liaanse marine was 'teruggegeven' aan de Libiërs. Kort daarvoor was een schip in Lampedusa aangeko men met vijf Eritreeërs die vertel den dat 73 landgenoten tijdens de reis waren gestorven. De woordvoerder van de Europese Commissie Dennis Abbot toonde zich gisteren 'verbaasd' om de uit val van Berlusconi. „We laten al da gen weten dat we niemand bekriti seren en alleen informatie vragen - een normale procedure. We wil len de landen die onder druk staan van immigratiestromen hel pen", aldus Abbot. Brussel liet weten dat zij juist een eerste voorstel bespreekt voor een nieuw Europees immigratiebeleid. Dat zou vooral een herverdeling van de kosten inhouden. door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Duitsland viel de afgelo pen weken haast in slaap van ver veling, zo tam was de campagne voor de parlementsverkiezingen van 27 september. Dat lijkt in één klap veranderd door het verlies van de CDU en vooral door de spectaculaire triomf van Die Lin ke, bij de deelstaatverkiezingen af gelopen zondag in Saarland. Van uit het niets kwam de partij op ruim 21 procent. Het Beierse CSU-kopstuk Horst Seehofer kondigde direct aan meer scherpte te zullen aanbrengen in de campagne. „We gaan vol gas de laatste vier weken in." Bondskanselier Merkel viel gisteren het leiderschap van haar sociaal-democratische uitda ger Steinmeier aan: „Ik kan niet be oordelen wie het in de SPD echt voor het zeggen heeft." De winst van Die Linke is vooral te danken aan het charisma van 'Die Linke is niet de vijand van de SPD; de echte tegenstander zit op rechts' partijleider en lokale held Oskar Lafontaine (65), die voor de SPD ooit minister-president was van Saarland, Duitslands kleinste deel staat. Die Linke lijkt zich nu ook stevig te hebben gevestigd in het westen van Duitsland, wat opmer kelijk mag heten voor een partij die grotendeels voortkomt uit de voormalige communistische partij van de DDR en die werft met slo gans als 'Rijkdom voor allen'. Na de overwinning van Die Linke gaan er binrren de SPD stemmen op om die partij niet langer te ver ketteren. „Als het tot een links verbond komt in Saarland, zal dat helpen om straks ook de landelijke horde te nemen", zei partijprominent Ot- tmar Schreiner met het oog op de vorming van een nationale coali tie, na de verkiezingen later deze maand. Die Linke is volgens sommigen al geëvolueerd tot een partij waar mee redelijk te praten en zelfs te regeren valt. Voor anderen blijft het een verzameling ex-communis ten die zich nooit constructief op stellen. Bovendien zit de SPD-leiding in haar maag met het 'verraad' van Lafontaine, die de SPD in 2005 de rug toekeerde en Die Linke vorm de. Die Linke-partijleider Gregor Gysi zegt dat zijn partij niet de vijand van de SPD is. Volgens hem zit de echte tegen stander op rechts. Maar ook Die Linke sluit een Bondsregering met de SPD uit zolang die partij niet 'naar haar sociale oorsprong terug keert'. Samenwerking met Die Lin ke is voor de SPD niet minder dan een trauma. Vorig jaar brak een partijcrisis uit nadat de SPD in Hessen met steun van Die Linke wilde regeren, on danks de verkiezingsbelofte dat niet te zullen doen. De schokgolf die de uitslag van af gelopen zondag teweeg bracht heeft niet alleen de SPD beroerd, maar het hele politieke landschap door elkaar geschud. De grote par tijen, CDU en SPD, blijven kiezers verliezen, terwijl de kleintjes, FDP, Groenen en Die Linke, win nen en kunnen bepalen wie er uit eindelijk regeert. Daarmee ligt nu volledig open wat voor regering Duitsland na 27 sep tember krijgt. Op de dag van de parlementsver kiezingen zijn er ook weer deel staatverkiezingen, in Brandenburg en Sleeswijk-Holstein. Die Linke wil daar opnieuw toeslaan. Auto-arrangement - incl. ontbijt en entreekaart Verlrek september en oktober 2 dagen 3 dagen Achat Bochum Hotel**** Meer informatie zie www.stipreizen.nl/demph 39 va 65 Mercure Hotel Ratingen**** Meer informatie zie www.stipreizen.nl/demer 39 va 65 Courtyard Gelsenkirchen**** Meer informatie zie www.stipreizen.nl/dempg v.a. 85 Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Voor toeslagen i-persoonskamer en kin derkorting zie internet. Inclusief: 1 of 2 hotelovernachtingen inclusief ontbijt, entreekaart Movie Park Germany. boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer exd. Calamiteitenfonds/reserVeringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9