361 sport o° Kenny Verhoene is Van Waveren: 'Met 1500 deelnemers mag je niet mopperen' Duizend sporters aan vertrek van elfde Zwintriatlon in Sluis Senior Games 2009 CCMPtTSTiEST AR' Nieuwe trainer mikt met Zaamslag op plek in top drie woensdag 2 september 2009 Gedeputeerde Harry van Waveren (geheel rechts) is al jaren enthousiast over de Senior Games. foto Ruben Oreel door Marco Puik MIDDELBURG - Nog vijf nachten sla pen en de openingsdag van de Se nior Games is een feit. Harry van Waveren, gedeputeerde van de Provincie Zeeland, kan eigenlijk al niet meer wachten tot het zover is. „Ik ben ervan overtuigd dat we volgende week een heel goed eve nement van de grond krijgen in Zeeland", klinkt het zonder enige twijfel. Het enthousiasme dat Van Wave ren uitstraalt over de seniorenspe- len is niet van gisteren. Dat werd geboren in de Amerikaanse staat Utah. Daar maakte hij kennis met de Senior Games. „Ze voldeden volledig aan mijn verwachtingen", blikt Van Waveren terug. „Grote groepen ouderen waren met el kaar aan het sporten en deden dat op een niveau waarvan ik dacht: Zeeland The Netherlands dat heb ik in m'n beste jaren nooit bereikt. Het enthousiasme bij deel nemers en andere betrokkenen was groot. Ik zag een professio neel georganiseerd evenement met een behoorlijke uitstraling." Om de seniorenspelen naar Zee land te kunnen halen, deed de pro vincie een flinke duit in het zakje. Zeeland had daarvoor twee rede- -■ nen. Van waveren: „In de eerste plaats kunnen we de Senior Ga mes qua schaal prima organiseren. Ten tweede houden we ons als provincie bezig met het stimule- ren van breedtesport. We vinden dit een heel goede kans om sport voor vijftigplussers onder de aan dacht te brengen." In overleg met SportZeeland be- x sloot de provincie het evenement in een zelfstandige stichting onder te brengen. „Op grond van onder zoek door Bureau BenS hebben wij toen geconstateerd dat we kon- den mikken op 3500 deelnemers", vervolgt Van Waveren zijn ver haal. „Dat aantal halen we niet. Als je voor de eerste keer dit eve nement organiseert mag je met 1500 deelnemers echter niet mop peren. Dat is gewoon een goede prestatie. Waar we de afgelopen periode met name tegenaan zijn gelopen, is dat we in Nederland minder ver zijn met het onderken nen van de omvang van de groep ouderen. Ik constateer dat in, onze, maar ook in de Europese samenle ving de acceptatie en het besef dat het nodig is om voor deze groep aparte evenementen te organise ren nog moet groeien." Van Waveren heeft wel een verkla ring voor het verschil tussen het beoogde en het werkelijke aantal inschrijvingen. „De stichting heeft niet veel geluk gehad met de keu ze voor de communicatie-advi seur", beseft hij. „Dat heeft ze op een achterstand gezet. Het tweede punt is dat niet alle bonden met de Senior Games aan de gang zijn gegaan. Dat hadden we niet ver wacht. Het was nog mooier ge weest met 3500 deelnemers, maar ik ben heel tevreden met wat er nu is bereikt." Met het bijwonen van bijeenkom sten voor vrijwilligers die zich tij dens de Senior Games gaan inzet ten, nam het enthousiasme bij Van Waveren alleen maar toe. Ten aanzien van volgende week heeft hij twee wensen. „Een goede sfeer en een positieve uitstraling als het gaat om sport voor ouderen. We hebben gezegd: de Senior Games zijn niet zomaar een recreatiewed strijdje. Er moeten ook prestaties geleverd worden. Dat vind ik ei genlijk nog het meest spannende aan het evenement." O Zie compilatievideo op http://www.pzc.nl/seniorgames/ Dit weekeinde spelen de ama teurclubs hun eerste competitie wedstrijd. Aan de vooravond van die start blikt deze krant vooruit met een aantal nieuwkomers bij Zeeuws-Vlaamse clubs. Vandaag deel 1Kenny Verhoene, de nieu we trainer van Zaamslag. door Jack Begijn assenede - Hij is gelouterd in de voetballerij, heeft veel gezien en meegemaakt. Kenny Verhoene, 36 jaar en sinds dit seizoen trainer van Zaamslag, panikeert niet wan neer de eerste oefenwedstrijden dik verloren gaan. Tegen Assenede (4-1), de beloften van AA Gent (5-0), Aardenburg (6-0) en Terneu- zen (9-1) kreeg Zaamslag flink on deruit de zak. „De resultaten in de voorbereiding zijn niet belang rijk", zegt de Belg. „Spelers krijgen bepaalde richtlijnen mee. Als die maar vorm krijgen. In het begin waren we niet volledig. Het gebrek aan arbeid speelt dan bij sommige spelers op en daardoor kunnen ze niet het systeem uitvoeren zoals ik dat voor ogen heb." Hoe wil Kenny Verhoene precies spelen? „Ik wil zo weinig mogelijk weggeven achterin en vooruit voet ballen, kansen creëren en afma ken. Spelers dienen positie in te nemen in dienst van de bal en niet van de tegenstander. Dat houdt in dat je voortdurend in be weging moet zijn. Daar heb je een basisconditie voor nodig, discipli ne en concentratie. Fysiek moet je sterk zijn. Veel wedstrijden wor den aan het eind beslist. Ik heb de selectie om het systeem te spelen zoals ik dat wil. Na de nederlaag te gen Terneuzen waren er twijfels bij de spelers. Daar hebben we na dien goed over gesproken. Ieder een staat nu achter de speelwijze. Ondertussen zijn we ver genoeg voor een goede uitvoering. Dat zag je terug in de bekerwedstrijden te gen AZW en RIA W. (twee keer 3-1-winst) en de wedstrijd om de KNVB beker tegen zondag-eerste klasser AFC'34 uit Alkmaar (2-1- verlies in blessuretijd)." Verhoene realiseert zich dat zijn se lectie smal is en aan kwaliteit heeft ingeboet na het vertrek van onder anderen Alfaro Pentury en Ugur Kahveci naar RCS. „We zijn kwetsbaar en hebben daarom uit gekeken naar versterking." Siebe van Damme (22) is overgeko men van FCN Sint-Niklaas en Jo- han van Rumst (ex-Terneuzen) van Zele. Verhoene: „Want ik wil bij de eerste vijf meedraaien, maar de ambitie ligt bij een plaats in de topdrie. Het bestuur is doordron gen van de situatie, maar reageert daar nuchter op. Het fijne van Ne derland is dat er binnen de vereni ging mensen aangewezen zijn die aanspreekbaar zijn op bepaalde ta ken, zoals het technisch beleid. Dat geeft duidelijkheid. Als trainer hoef ik me alleen te focussen op de ploeg en het voetbal." Verhoene was als centrale verdedi ger ruim acht jaar. prof Drie jaar kwam hij uit voor AA Gent, één jaar voor Sint Truiden, drie jaar voor Harelbeke, hij speelde een half jaar voor het Engelse Crystal Palace en twee maanden bij Hapoël Beer Sheva in Israël. „Bij die laatste ploeg had ik voor een jaar getekend. Maar door de terroristische aanslagen op 11 sep tember 2001 op onder meer de Twin Towers in New York ont stond er een andere situatie. De grenzen in Israël gingen dicht en vliegverkeer was niet meer moge lijk. De spanning tussen de Israëlie ten en Arabieren laaide op. Het le ven was niet meer zoals het voor heen was. Ik zat in het zuiden van Israël. Aan de ene kant was er de grens met Egypte. Aan de andere kant een brede strook woestijn. )e kon geen kant uit. Mijn familie zat in België. Ik wilde geen risico ne men en ben vroegtijdig terugge keerd. Toch was het een fantas tische ervaring." Na zijn terugkeer wilde hij de draad oppikken bij Terneuzen, maar kreeg als profvoetballer geen Zaamslag-trainer Kenny Verhoene: „De overschrijving. Daarom sloot hij zijn carrière af als semi-prof bij KV Kortrijk en Red Star Waas land. Stilzitten doet Kenny Verhoe ne niet. Naast zijn werk bij Zaam slag traint hij ook een groep talen ten bij AA Gent in de leeftijd van door René van Stee sluis - Met de deelname van zo'n duizend sporters staat de formule van de Zwintriatlon al langer dan een decennium als een huis. Van daag gaat de elfde editie van de massasportklassieker tussen Sluis en Knokke van start. Uiteraard gaat de meeste aandacht uit naar Luc van Lierde, winnaar in 2000 en 2001. Het boegbeeld van de triatlon was ook twee keer de sterkste in de Ironman van Hawaï (1996 en 1999). Verder werd de Belg Europees en wereldkampioen. De inmiddels veertigjarige Van Lier de heeft de Zwintriatlon gekozen als laatste Belgische wedstrijd van zijn carrière, een gegeven waarop de organisatoren apetrots zijn. Van Lierde moet in zijn categorie (mannen 40+) zien af te rekenen met zijn landgenoot Koen Hoey- bergs. Bij de mannen wordt het on getwijfeld een open strijd, waarbij onderen anderen Van Lierdes land genoten Stijn Goris (winnaar in 2007) en Rutger Beke (winnaar in 2002, 2003 en 2004) hoge ogen zul len gooien. Ook bij de vrouwen zijn er meerdere kanshebsters, on der wie Sofie Goos (Belgische win nares van vorig jaar), haar landge- notes Katrien Verstuyft en Tine Deckers en de Nederlandse Birgit Cals-Berk. Er staan meer dan twintig Zeeuw se deelnemers op de lijst. Térèse van Lare spreekt daarvan het meest tot de verbeelding. De Sluise atlete heeft een abonnement op topklas- seringen en zeges in de Zwin triatlon. In 1999, 2000 en 2001 won zij bij de vrouwen 40+. Van 2005 tot en met 2008 volgden zeges in de categorie vrouwen 50+. In 2007 was het podium in die categorie overigens geheel Zeeuws-Vlaams met Maycke van Summeren (tegen woordig woonachtig in Knokke) op de tweede plaats en Ingrid Ver- heije (Oostburg) op de derde plek. In de Zwintriatlon moeten de deel nemers één kilometer zwemmen, 45 kilometer fietsen en tien kilome ter lopen, een kwart van de tradi tionele afstanden. De eerste zwem mers gaan om 13.30 Uur in Sluis het water van de Damse Vaart in. Ver volgens gaat het per fiets van Sluis via Cadzand en Retranchement naar Knokke. In de Vlaamse bad plaats volgen twee plaatselijke loop rondes. Net als vorig jaar is er ook een batt le of the sexes. De vrouw die voor de eerste man over de finish komt, krijgt een premie van 1000 euro. De vrouwen die daaraan meedoen starten zeventien minuten eerder dan de toppers bij de mannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88