Dekker is bekende 36I Van Waveren: 'Met 1500 deelnemers mag je niet mopperen' Duizend sporters aan vertrek van elfde Zwintriatlon in Sluis Games 2009 - - Middelburgse bowler doet mee aan Deaflympics in Taipei woensdag 2 september 2009 - iiini 1 mmz mmmm Gedeputeerde Harry van Waveren (geheel rechts) is al jaren enthousiast over de Senior Games. foto Ruben Oreel door Marco Puik MIDDELBURG - Nog vijf nachten sla pen en de openingsdag van de Se nior Games is een Feit. Harry van Waveren, gedeputeerde van de Provincie Zeeland, kan eigenlijk al niet meer wachten tot het zover is. „Ik ben ervan overtuigd dat we volgende week een heel goed eve nement van de grond krijgen in Zeeland", klinkt het zonder enige twijfel. Het enthousiasme dat Van Wave ren uitstraalt over de seniorenspe- len is niet van gisteren. Dat werd geboren in de Amerikaanse staat Utah. Daar maakte hij kennis met de Senior Games. „Ze voldeden volledig aan mijn verwachtingen", blikt Van Waveren terug. „Grote groepen ouderen waren met el kaar aan het sporten en deden dat op een niveau waarvan ik dacht: dat heb ik in m'n beste jaren nooit Zeeland The Netherlands bereikt. Het enthousiasme bij deel nemers en andere betrokkenen was groot. Ik zag een professio neel georganiseerd evenement met een behoorlijke uitstraling." Om de seniorenspelen naar Zee land te kunnen halen, deed de pro vincie een flinke duit in het zakje. Zeeland had daarvoor twee rede nen. Van waveren: „In de eerste plaats kunnen we de Senior Ga mes qua schaal prima organiseren. Ten tweede houden we ons als provincie bezig met het stimule ren van breedtesport. We vinden dit een heel goede kans om sport voor vijftigplussers onder de aan dacht te brengen." In overleg met SportZeeland be sloot de provincie het evenement in een zelfstandige stichting onder te brengen. „Op grond van onder zoek door Bureau BenS hebben wij toen geconstateerd dat we kon den mikken op 3500 deelnemers", vervolgt Van Waveren zijn ver haal. „Dat aantal halen we niet. Als je voor de eerste keer dit eve nement organiseert mag je met 1500 deelnemers echter niet mop peren. Dat is gewoon een goede prestatie. Waar we de afgelopen periode met name tegenaan zijn gelopen, is dat we in Nederland minder ver zijn met het onderken nen van de omvang van de groep ouderen. Ik constateer dat in onze, maar ook in de Europese samenle ving de acceptatie en het besef dat het nodig is om voor deze groep aparte evenementen te organise ren nog moet groeien." Van Waveren heeft wel een verkla ring voor het verschil tussen het beoogde en het werkelijke aantal inschrijvingen. „De stichting heeft niet veel geluk gehad met de keu ze voor de communicatie-advi seur", beseft hij. „Dat heeft ze op een achterstand gezet. Het tweede punt is dat niet alle bonden met de Senior Games aan de gang zijn gegaan. Dat hadden we niet ver wacht. Het was nog mooier ge weest met 3500 deelnemers, maar ik ben heel tevreden met wat er nu is bereikt." Met het bijwonen van bijeenkom sten voor vrijwilligers die zich tij dens de Senior Games gaan inzet ten, nam het enthousiasme bij Van Waveren alleen maar toe. Ten aanzien van volgende week heeft hij twee wensen. „Een goede sfeer en een positieve uitstraling als het gaat om sport voor ouderen. We hebben gezegd: de Senior Games zijn niet zomaar een recreatiewed strijdje. Er moeten ook prestaties geleverd worden. Dat vind ik ei genlijk nog het meest spannende aan het evenement." O Zie compilatievideo op http://www.pzc.ril/seniorgames/ Doof zijn is een handicap. Maar voor dove sporters is geen plaats op de vierjaarlijkse Para lympics. Zij hebben hun eigen Spelen: de Deaflympics. Middel burger Wouter Dekker doet vol gende week mee aan de 21 e zo- mereditie in Taipei. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Het bowlingvirus heeft Wouter Dekker al bijna tien jaar in z'n greep. De sport is uitda gend én verslavend, zegt hij. Hoe zeer hij met de sport bezig is, blijkt wel uit zijn e-mailadres. Dat begint met 'gofor30o'. „Als ik het gehaald heb, neem ik gelijk een an der adres", bezweert de 26-jarige Middelburger. Een pinfall van 300 in één game is de ultieme score in het bowlen. Net als een ninedarter bij het pijl tjesgooien. Dekker, die een per soonlijk record van 276 heeft: „Je moet twaalf goede ballen achter el kaar afleveren. Dat is ontzettend moeilijk. Want hoe dichter je erbij Deaflympics De Olympische Spelen voor do ven en slechthorenden zijn in 1924 voor het eerst gehouden in Parijs. In Taipei zijn van 5 tot en met 15 de 21e Summer Deaflym pics. Tussendoor zijn ook al zes tien edities van de Winter Deaflym pics geweest. In totaal doen er meer dan 2600 sporters uit tachtig landen aan mee. Zij komen uit in zeventien takken van sport. De Koninklijke Nederlandse Doven Sport Bond (KNDSB) stuurt dit jaar dertien sporters naar het Verre Oosten: zes bowlers, één judoka, twee ten nissers en vier zwemmers. Het bowlingtoernooi is van 8 tot en met 14 september. komt, hoe moeilijker het wordt. En door de stress maak je dan al tijd wel een foutje." Wouter Dekker vertelt zijn verhaal in Bowlingcentrum De Kruitmo- len in Middelburg, waar hij regel matig traint. Zijn vader Jos is erbij als tolk. Die zegt dat Wouter door het interview een bekende Zeeuw wordt. „Nou ja, misschien een be kende dove Zeeuw", antwoord de sporter adrem. De Middelburger is al sinds 2001 international. Hij is al meegeweest naar een aantal grote toernooien. Het hoogtepunt tot nu toe was het Europees kampioenschap in 2006, waarop hij met het doventeam goud pakte. Een andere belangrij ke prestatie is zijn tweede plaats op het NK van 2008. Dekker speelt competitie in Mid delburg en Goes. Bij de horenden wel te verstaan. In Rotterdam zit hij ook nog bij een team voor louter doven en slechthorenden. Eigenlijk is dat wel prettiger, vindt de Walchenaar. „Daar is iedereen gelijk. Het is één familie", vertelt Dekker. „Bij horenden, die vaak niet al te veel gebarentaal beheer sen, ben je als dove al snel uitge praat", vult zijn vader hem aan. In de competitie voor doven speelt iedereen ook op een gelijk tempo, dat wat lager ligt dan bij de horen den. Dat heeft alles met balans te maken. In de oren zitten immers de evenwichtsorganen. „Door goed te oefenen, krijg je wel een betere balans. Maar helemaal per fect wordt het natuurlijk niet", be kent Dekker. De Middelburger begint volgende week dinsdag aan zijn toernooi in Taipei. Hij doet als individu mee en komt uit in teamverband. Zijn doel is om in het individuele toer nooi bij de beste zestien te komen. „Dan speel ik de finale", weet hij. Dekker legt de lat niet voor niets vrij hoog: het niveau van de dove Nederlandse bowlers' is tamelijk goed. „Het team van de Verenigde Staten is altijd heel goed. Maar Nederland kan doorgaans mee draaien met de top. Nederland Wouter Dekker gooit een trainingsbal pakte in 2001, op de Deaflympics in Rome, bijvoorbeeld een zilve ren medaille." Dekker is volgende week voor het door René van Stee SLUIS - Met de deelname van zo'n duizend sporters staat de formule van de Zwintriatlon al langer dan een decennium als een huis. Van daag gaat de elfde editie van de massasportklassieker tussen Sluis en Knokke van start. Uiteraard gaat de meeste aandacht uit naar Luc van Lierde, winnaar in 2000 en 2001. Het boegbeeld van de triatlon was ook twee keer de sterkste in de Ironman van Hawaï (1996 en 1999). Verder werd de Belg Europees en wereldkampioen. De inmiddels veertigjarige Van Lier- de heeft de Zwintriatlon gekozen als laatste Belgische wedstrijd van zijn carrière, een gegeven waarop de organisatoren apetrots zijn. Van Lierde moet in zijn categorie (mannen 40+) zien af te rekenen met zijn landgenoot Koen Hoey- bergs. Bij de mannen wordt het on getwijfeld een open strijd, waarbij onderen anderen Van Lierdes land genoten Stijn Goris (winnaar in 2007) en Rutger Beke (winnaar in 2002, 2003 en 2004) hoge ogen zul len gooien. Ook bij de vrouwen zijn er meerdere kanshebsters, on der wie Sofie Goos (Belgische win nares van vorig jaar), haar landge- notes Katrien Verstuyft en Tine Deckers en de Nederlandse Birgit Cals-Berk. Er staan meer dan twintig Zeeuw se deelnemers op de lijst. Térèse van Lare spreekt daarvan het meest tot de verbeelding. De Sluise atlete heeft een abonnement op topklas- seringen en zeges in de Zwin triatlon. In 1999, 2000 en 2001 won zij bij de vrouwen 40+. Van 2005 tot en met 2008 volgden zeges in de categorie vrouwen 50+. In 2007 was het podium in die categorie overigens geheel Zeeuws-Vlaams met Maycke van Summeren (tegen woordig woonachtig in Knokke) op de tweede plaats en Ingrid Ver- heije (Oostburg) op de derde plek. In de Zwintriatlon moeten de deel nemers één kilometer zwemmen, 45 kilometer fietsen en tien kilome ter lopen, een kwart van de tradi tionele afstanden. De eerste zwem mers gaan om 13.30 uur in Sluis het water van de Damse Vaart in. Ver volgens gaat het per fiets van Sluis via Cadzand en Retranchement naar Knokke. In de Vlaamse bad plaats volgen twee plaatselijke loop rondes. Net als vorig jaar is er ook een batt le of the sexes. De vrouw die voor de eerste man over de finish komt, krijgt een premie van 1000 euro. De vrouwen die daaraan meedoen starten zeventien minuten eerder dan de toppers bij de mannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 60