22 zeeland Vlissingen in top tien Droogte dwingt de steltloper Kunsistaci Elmo moet nog even wachten op het onderzoek naar de kattenverjager WATERGEBRE! Nieuw natuurgebied Westkapelle-Vroon zou moeten wemelen van de vogels, m «n PZC www .bezorgers.nl Walcheren snakt naar 20 tot 30 cm regen Peters trekt lijst van D66 in Vlissingen woensdag 2 september 2009 W MS3W 88 BSSgSSSSSS door Henk Postma vlissingen - Voor het tweede ach tereenvolgende jaar gooit Vlissin gen hoge ogen bij de verkiezing Kunststad van het jaar. Eindigde de stad in 2008 als tweede, net ach ter Haarlem, dit jaar is Vlissingen in ieder geval alweer doorgedron gen tot de laatste tien. Begin augustus was al bekendge maakt dat Vlissingen één van de twintig gemeenten is die kans maakt op de titel. Na een eerste se lectie zijn er daarvan al tien alge- vallen. De overblijvende gemeen ten zijn behalve Vlissingen ook weer de winnaar van vorig jaar, Haarlem, en verder Amersfoort, B.ergen, Delft, Dinkelland, Gilze en Rijen, Gorinchem, Utrecht en Wijk bij Duurstede. Bij de selectie van de kanshebbers heeft de organisatie, Stichting Kunstweek, in het bijzonder gelet op de beeldende kunst. De stich ting wil gemeenten stimuleren beeldende kunst onder de aan dacht van een groot publiek te brengen. Wie dat zowel binnen als buiten de eigen gemeentegrenzen het beste doet, verdient later dit jaar de titel. Vlissingen eindigde vorig jaar als tweede omdat, volgens de jury, zij zich onderscheidt door de diversi teit en het grote aantal activiteiten ten opzichte van het aantal inwo ners. Ook loofde de jury toen de laagdrempeligheid, waardoor veel mensen worden bereikt. Op 10 november wordt de win naar van 2010 bekendgemaakt. of bel 0800 - 022 27 10 WeGeNeR NieuwsMedia OP WALCHEREN Kijk voor een kaartje van het KNMI met de droogtegebieden in Neder land op www.pzc.nl/walcheren. EN VERDER 1Supermarkt Meliskerke gesloten 2. Zanddepot Westduin te zwaar 3. Duidelijkheid over crematorium STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/fotoalbum westkapelle - De kust snakt naar water. Vijf maanden lang viel, ach ter dijken en duinen, nauwelijks een spatje regen uit de lucht. Lek ker warm, deze zomer. Dat wél. Maar ondertussen verdampte het vocht uit de bodem. Westkapelle-Vroon, het nieuwe na tuurgebied aan de Wacherse kust, zou nu moeten wemelen van de vogels. Maar het ligt er verlaten bij. Boswachter Karei Leeftink staart wat mistroostig naar de bar sten in de bodem. „Nee, daar zit niet veel voedsel meer in." De steltloperstrek is in volle gang. Pleviers, wulpen, grutto's en rui ters vliegen massaal van hun zo merverblijven in Scandinavië naar de overwinteringsgebieden in Afri ka. Normaal maken ze in de lage landen een tussenstop om even 'bij te tanken'. Westkapelle-Vroon is daar speciaal voor ingericht. Het is bedoeld als waterrijk, dras sig natuurgebied, bevolkt door mil jarden bodemdiertjes. Steltlopers hoeven er slechts de snavel in de modder te steken, en ze kunnen hun buikje vol eten met een over daad aan energie. Maar de bodem is nu zo goed als dood. De aanhou dende droogte heeft zowat alle voedsel opgeruimd. Tankstation Westkapelle-Vroon is wegens ge brek aan water gesloten. Waar de trekvogels nu neerstrijken om weer aan te sterken? Boswachter Leeftink zou het niet weten. „Waarschijnlijk slaan ze nu een maaltijd over. Dat hoeft niet ramp- zalig te zijn. Het is geen lekker ge voel, reizen met een lege maag. En het maakt wat slapjes. Maar'je hoeft er niet aan dood te gaan. Je kan het overleven. Ook de droogte is een natuurlijk gegeven." Niet alle leven is uit het natuurge bied verdwenen. In de diepste stukjes kreek rest hier en daar nog een plasje of een laagje water. Ge noeg voor de ganzen die er zijn blijven hangen. Maar die leven dan ook niet van bodemdiertjes. Ze hebben genoeg aan het gras, al hoewel ook dat al behoorlijk wat gezondheidsklachten heeft. Dréigende wolkenluchten genoeg de afgelopen maanden. Maar aan de Nederlandse kust bleef het zo goed als droog. De zeewind joeg de regenbuien het land in, nog voor ze in de kust streek een druppel konden laten vallen. Op de kop van Walcheren ont stond de afgelopen vijf maanden een neerslagtekort van 25 tot 30 centimeter, zegt het KNMI. Datzelfde geldt voor de kop van Goere, en delen van de Noord-Hol landse kust. In de rest van Walcheren had 20 tot 25 cm meer regen moeten val len om de verdamping van vocht te compenseren. Hoe verder landinwaarts hoe gerin ger de verdroging. De meeste re gen viel in het oosten van Zeeland, in West-Brabant, en vooral in het noordoosten van het land. De bodem van het 'natte natuurgebied' Westkapelle-Vroon is op veel plaatsen zo ernstig verdroogd, dat de bodem diertjes zijn verdwenen. Voor trekvogels is er niets meer te halen. foto Ruben Oreel door Dewi Gigengack zierikzee - Politiek, dierenvrien den, kattenbezitters, mensen die kampen met kattenpoep in hun tuin: zij wachten allemaal op de uitslag van het onderzoek naar de schadelijkheid van de kattenverja ger. De Voedsel- en Warenautori teit (VWA) test of het apparaat, dat hoge geluiden maakt om kat ten weg te jagen, effect heeft op de gezondheid van mens en dier. Dat onderzoek is vertraagd. „Inmiddels zijn Kamervragen over gesteld waar wij ook antwoord op moeten geven", zegt VWA-woord- voerder Astrid Bergman. Aanlei ding voor het onderzoek is een klacht uit Zierikzee van het baasje van kat Elmo. Elmo zou getrauma tiseerd zijn door de ultrasone gelui den van het apparaat. De bezitter van de kattenverjager (Elmo's buurman) werkt zelf bij de VWA, maar dit heeft volgens Bergman niets te maken met de vertraging. Op de dag dat het artikel over de kattenverjager in de PZC ver scheen, stelde de Partij voor de Dieren (PvdD) Kamervragen over het apparaat. De PvdD maakt zich zorgen over het welzijn van men sen en dieren die 'gedurende vele uren per dag' aan het gepiep wor den blootgesteld, en wil een ver bod op het particulier gebruik van kattenverjagers. Met Elrno gaat het inmiddels stuk ken beter, zegt Lia Storm van Stich ting Dierenvrienden Schouwen- Duiveland. „Ze is nog wel wat ang stig." De kattenverjager van de bu ren staat uit, in afwachting van het onderzoek van de VWA. Storm kreeg naar aanleiding van de publiciteit één e-mail van een Zeeuws-Vlaamse kattenbezitter, wiens kat ook getraumatiseerd is door een kattenverjager. Storm ad viseert mensen die last hebben van katten in hun tuin, Afrikaan- tjes te planten. „Dat is wél een diervriendelijke oplossing." Niet alleen de 'natte natuur', ook de bossen hebben dorst. In de Manteling, bij Oostkapelle, lijkt het nu al herfst. De bomen laten onbeschaamd hun hun bladeren vallen. Daarmee compenseren ze het tekort aan water. Hoeven ze niet zoveel te drinken. Overigens, een beetje boom heeft zo gauw geen dorst. Die kan zich altijd nog aan het grondwater la ven. Maar de jonge aanplant heeft het moeilijk. In de nieuwe dorps- bossen bij Zoutelande, Biggekerke en Dishoek laten steeds meer boompjes en struikjes de twijgjes hangen. Her en der zijn er al afge storven. Volgens boswachter Leef tink was daar al op voorhand reke ning mee gehouden. „Aan zee, met die zilte wind, krijg je nooit een vol bos als op de Veluwe. Al leen de sterken overleven, en ook die worden niet erg groot." De kust snakt naar water. Maar niet overal. Waar nog voldoende water stroomt, bevordert de warm te een weelderige groei. En het mag dan droog zijn, de natuur pro duceert een opvallende hoeveel heid bessen. De braam en de vlier zitten vol vruchten. En de takken van de duindoorn buigen tot aan de grond onder het gewicht van de bessen. Spreeuwen, kramsvo gels en koperwieken komen daar in grote zwermen op af. Ook voor de insecteneters is het smullen. Boven de kreken van Rammekens hangen elke avond honderden boerenzwaluwen. De Manteling wemelt van de grauwe vliegenvangers. En bij de zwartkop pen, tuinfluiters en struweelvogels barst het van de jongen. Ook bloemen en planten, die juist onder drogere omstandigheden flo reren, zoals wolfspoot en sint ja- cobskruid, voelen zich in hun ele ment. Nee, de natuur redt zich wel. Na tuurbeheerders zien in de droogte zelfs een buitenkansje. Ze kunnen nu met hun maai- en graafmachi nes de natuur in zonder schade te veroorzaken. Het grootste nadeel van de droogte schuilt in de ver hoogde de kans op brand. In het Noordhollandse Schoor ging al een heel bos verloren. En op Wal cheren woedden al vele duin- en bermbrandjes. Als de boswachter deze dagen één grote zorg heeft, dan is dat „Pas op met vuur vlissingen - Niek Peters wordt vol gend jaar de lijsttrekker voor D66 bij de gemeenteraadsverkiezingen in Vlissingen. Hij is door de leden gekozen. Dat is gisteravond be kendgemaakt. Peters was één van de drie kandidaat-lijsttrekkers die zich aan de leden presenteerde. Zijn concurrenten waren Loek Markies en Henry Schokker. Vol gens woordvoerder Tom Aalfs van D66 Walcheren is Peters, die voor heen ook al lijsttrekker en raadslid was, met een ruime meerderheid van stemmen gekozen. In Middel burg zal Rob van Eijkelenburg D66 aanvoeren in de verkiezings strijd. Hij was als enige kandidaat al zeker van het lijsttrekkerschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 46