zeeland 129 Zeeuws biogas wint terrein De spanning loopt op bij WorldSkills CZ garant voor nieuw ziekenhuis Zeeuwen dupe door sluiting flappentappen DUURZAME ENERGIE Connexxion-bussen op Bevelanden en Walcheren rijden op groen gas Gezamenlijke algemene vergadering Waterschap! woensdag 2 september 2009 middelburg - Zorgverzekeraar CZ is bereid om een miljoen euro be schikbaar te stellen voor de fuse rende ziekenhuizen in Zeeland. Met dat geld kunnen de ziekenhui zen voor een deel tegemoetkomen aan de eis die het Waarborgfonds voor de Zorgsector heeft gesteld aan de fusie. Maar het is niet ge noeg. De zorgverzekeraar wil dat ook de medisch specialisten een bijdrage leveren. Of de specialisten ook garant wil len staan voor een bepaald bedrag, wilde een woordvoerder van de ziekenhuizen in Goes en Vlissin- gen gisteren niet bevestigen. Het ziekenhuis doet pas mededelingen als aan de voorwaarden van het waarborgfonds voldaan kan wor den, wanneer het geld bij elkaar is dus. Het waarborgfonds eist van het nieuwe ziekenhuis dat het eigen vermogen wordt aangevuld. Als dat niet gebeurt, stapt het fonds naar de rechtbank om bezwaar te maken tegen de fusie. Het waarborgfonds verstrekt goed kope leningen aan zorginstellin gen, maar alleen onder bepaalde voorwaarden: de instelling moet bijvoorbeeld financieel gezond zijn. Ziekenhuis Walcheren was al aangesloten bij het fonds, de Oos- terscheldeziekenhuizen niet. Als de twee ziekenhuizen hun financi ën op orde hebben, trekt het fonds zijn bezwaar in. Volgens de zieken huizen is dat 'bijna rond'. aanhaken. Ook de provincie zal bij de volgende bestelling van de dienstauto's zeker aan aardgas den ken. Het zou het mooiste zijn als Zeeuwse bussen op Zeeuwse bio gassen rijden." Het duurt nog minstens een paar jaar voor dat laatste zover is. Akker bouwer Kees de Rijke uit Tholen is één van de ondernemers die graag restafval wil omzetten in bio gas. Hij probeert al vijf jaar subsi die van de overheid te krijgen, maar er zijn te veel aanvragers. „Het verhaal moet rond worden. Ik hoop een bijdrage te leveren aan de toekomstige problemen met fossiele brandstoffen." Groen gas De bussen leveren een verminde ring in de uitstoot van stikstofdioxi de op, die vergelijkbaar is met die van 3100 auto's. Stikstofdioxide is een kankerverwekkend gas en een medeveroorzaker van zure regen. De fijnstofreductie van de nieuwe biogas-bussen is gelijk aan de uit stoot van 310 auto's. Toen de Zeeuwse Connexxion-bus sen op diesel reden, stootten ze ge zamenlijk dezelfde hoeveelheid C02 uit als 1200 huishoudens. Nu zorgen ze voor een C02-bespa- ring, gelijk aan 800 huishoudens. door Cornelleke Blok middelburg - Als het aan gedepu teerde Marten Wiersma ligt, rij den bedrijfswagens van Zeeuwse bedrijven en overheden over een paar jaar op biogas. Het liefst ge produceerd in Zeeland. De eerste stap is gezet: alle 43 bus sen van vervoersbedrijf Con- nexxion op de Bevelanden en Wal cheren rijden vanaf deze zomer op groen gas. Zij maken minder la waai, zijn schoner én duurzaam. Essent overhandigde gisteren een 'groengascertificaat' aan Con- nexxion. Het gas dat de Zeeuwse bussen de komende vijf jaar ver bruiken, is van biologische oor sprong. Zeeland is de eerste provincie waar op zo'n grote schaal 'groen' busvervoer plaatsvindt. De provin cie nam het initiatief voor het pro ject. Wiersma: „Het klimaat is een wereldwijd probleem, maar er zijn lokale maatschappelijke initiatie ven nodig voor de oplossingen. Het openbaar vervoer is de eerste grote partij in Zeeland die over stapt op biogas. Nu er drie vulsta- tions zijn, hopen we dat andere grote marktpartijen en gemeenten Gedeputeerden George van Heukelom (links) en Marten Wiersma tanken één van de 'groene' Connexxion-bussen in Middelburg. foto Ruben Oreel Op dinsdag 15 september vindt een gezamenlijke openbare vergadering van de algemene vergaderingen van waterschap Zeeuws-Vlaanderen en waterschap Zeeuwse Eilanden plaats in het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 in Middelburg. De vergadering vangt aan om 20.00 uur. Op de agenda staat een aantal punten met betrekking tot de procedure om te komen tot de benoeming van één dijkgraaf voor de beide waterschappen tot 1 januari 2011 De vergaderstukken liggen vanaf maandag 7 september 2009 ter inzage op de hoofdkantoren in Terneuzen (bibliotheek kamer 0.37 op werkdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur) en Middelburg. Ook in de bibliotheken in Goes, Zierikzee en Tholen kunt u de stukken inzien. Terneuzen, Middelburg, 2 september 2009 Zeëuws - Vlaanderen Zeeuwse Eilanden Waterschap Zeeuwse Eilanden Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.w Waterschap Zeeuws-Vlaanderen Kennedylaan 1 Postbus 88, 4530 AB Terneuzen Telefoon 0115 - 641000 Fax 0115 - 641200 info@wszv.nl www.w Job de Visser uit Aagtekerke, student van Edudelta College in Goes, is een van de drie Zeeuwen die meedoet aan de wereldkampioenschappen vakmanschap, de WorldSkills in Ca nada. De andere Zeeuwen zijn CADD-tekenaar Bob Kramer uit Heinkenszand en Tonny de Putter uit Hoek in de sector Sanitaire Tech niek. job de Visser komt uit bij de wedstrijden Tuinaanleg en doet elke dag verslag. Deze keer gaat het over de wel komsreceptie, familiarisation day; de spanningen, tegenvallers en meevallers! Deze week zijn we be gonnen met een welkomsreceptie voor alle deelnemers. Voorafgaand hieraan was er een excursiepro gramma in Banff Hier hebben we het stadje bekeken en de gondel- baan genomen. De receptie werd op een ranch ge houden. Er stonden een paar grote tenten met een heleboel kandida ten uit de hele wereld. Dit was erg gezellig, je leerde van allerlei men sen kennen. Het eten bestond uit een barbecue. De volgende dag, maandag, had den we de familiarisation day. Dit houdt in dat je uitleg krijgt over en op de werkvloer. Voornamelijk zijn dit veel veiligheids- en gezond - heidsregels. Ook werden alle ma chines getoond en uitleg erbij gege ven. Aan het eind van de dag mochten allé kandidaten de mate rialen bij de tuin uitpakken, uitpro beren en uitmeten. Wij hebben hier ook goed gebruikt van ge door Jeffrey Kutterink den HAAG - Zeeuwen worden er de dupe van als de Rabobank geld automaten in een aantal Zeeuwse dorpen sluit. Het schaadt de dienstverlening, zeker aan degene die minder mobiel zijn. Dat vindt de PvdA in de Tweede Kamer. Daar waar de banken zich terug trekken, zou de overheid ervoor moeten zorgen dat mensen geld kunnen blijven pinnen, juist ook in de kleine kernen. De PvdA-Kamerleden Luuk Blom en Mei Li Vos hebben minister Wouter Bos (PvdA, Financiën) om maakt. Daaruit concludeerden we dat er vooral meevallers waren en eigenlijk weinig tegenvallers. Het overgrote deel van de materialen is onveranderd gebleven. Enkele te genvallers waren de maatvastheid van de stapelstenen en de dikte en soort van de zandsteen. Hieruit gaan we vanavond en morgen ons plan trekken voor de eerste wed strijddag. De volgende keer meer over de verloop van de eerste wed strijddag, zitten we dan nog op schema? opheldering gevraagd over de voor genomen sluiting van de geldauto maten door de Rabobank. Zij vra gen zich af of Bos het 'terecht vindt dat minder mobiele inwo ners geen toegang meer hebben tot geldautomaten'. Zij vinden dat de overheid hier een taak heeft en willen van de minister weten of hij dat ook vindt. Verder vragen de Kamerleden zich af of de sluiting zich verhoudt tot de afspraken van het Maatschappe lijk Overleg Betalingsverkeer. Dat is opgericht om ervoor te zorgen dat iedereen eenvoudig toegang heeft tot elementaire betaaldien sten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31