zeeland 127 'Landbouwweg helemaal aanleggen' Vlissingen in top 10 kunststad Roompotsluis vijf dagen lang gesloten voor alle scheepvaart Stallandse molen ontmanteld Concert BZB-koor in Thoolse kerkzaal PvdA doet beklag over geldautomaten woensdag 2 september 2009 B door Rob Paardekam THOLEN - Tussen Poortvliet en de Thoolse. brug moet over de gehele lengte een landbouwweg komen. Dat vinden burgemeester en wet houders. Ze zien mogelijkheden om de benodigde grond in han den te krijgen. De provincie is al langer van plan om een weg voor tractoren aan te leggen vanaf Poortvliet richting Tholen. De landbouwvoertuigen hoeven dan niet meer over de pro vinciale weg. De landbouwweg van de provincie loopt echter maar tot de verkeerslichten aan de Nieuwe Postweg. Trekkers moeten hun weg vanaf daar vervolgen door de bebouwde kom van Tho- len-stad. Maar van die situatie wil de gemeente juist af. Het college ziet een oplossing in het doortrekken van de nieuwe landbouwweg tot aan de Thoolse brug. De gronden die daarvoor no dig zijn heeft de gemeente nog niet in haar bezit, maar de Deehoe- ve biedt uitkomst. Die voormalige boerderij en de bijbehorende gron den aan de Nieuwe Postweg kocht de gemeente in 2005 aan, omdat ze toen al vermoedde dat ze nog wel eens van pas konden komen als ruilobject. Een deel van de gronden is al inge zet om een kavel te bemachtigen waarop straks de nieuwe sportvel den moeten komen. De rest willen B en W nu inzetten om de land bouwweg tussen de verkeerslich ten en de brug aan te leggen. En kel de gronden van de Deehoeve worden ingezet als ruilmiddel. De boerderij zelf is een paar jaar gele den afgebrand. De verpauperde woning is een paar weken geleden gesloopt. Het kan overigens nog jaren duren voor de landbouwroute wordt aan gelegd. Gemeente en provincie wa ren al in gesprek over de kostenver deling toen er plots een kink in de kabel kwam. De provincie ont vangt miljoenen euro's minder uit het provinciefonds, waardoor som mige toekomstige projecten op de tocht komen te staan. Pas later dit jaar wordt duidelijk zit hoe het zit met de landbouwweg. Het college wil daar niet op wach ten. Als de eigenaren van de gron den nog langer moeten wachten, haken ze misschien af. Het is nog maar de vraag of de gemeente de percelen later alsnog in handen kan krijgen. De aanleg van een rou te voor langzaam verkeer komt dan in gevaar. De raad bespreekt het onderwerp binnenkort. wmsmmmmfm&mmmmm mmmmmmm s VLISSINGEN - Voor het tweede ach tereenvolgende jaar gooit Vlissin gen hoge ogen bij de verkiezing Kunststad van het jaar. Eindigde de stad in 2008 als tweede, net ach ter Haarlem, dit jaar is Vlissingen in ieder geval alweer doorgedron gen tot de laatste tien. Begin augustus was al bekendge maakt dat Vlissingen één van de twintig gemeenten is die kans maakt op de titel. Na een eerste se lectie zijn er daarvan al tien afge vallen. De overblijvende gemeenten zijn behalve Vlissingen ook weer de winnaar van vorig jaar, Haarlem, en verder Amersfoort, Bergen, Delft, Dinkelland, Gilze en Rijen, Gorinchem, Utrecht en Wijk bij Duurstede. Bij de selectie van de kanshebbers heeft de organisatie, Stichting Kunstweek, in het bijzonder gelet op de beeldende kunst. De stich ting wil gemeenten stimuleren beeldende kunst onder de aan dacht van een groot publiek te brengen. Wie dat zowel binnen als buiten de eigen gemeentegrenzen het beste doet, verdient later dit jaar de titel. Vlissingen eindigde vorig jaar als tweede omdat, volgens de jury, zij zich onderscheidt door de diversi teit en het grote aantal activiteiten ten opzichte van het aantal inwo ners. Ook loofde de jury toen de laagdrempeligheid, waardoor veel mensen worden bereikt met de kunstprojecten. Op 10 november wordt de Kunst stad van het jaar 2010 bekendge maakt. mss. v mm m 1 SINT-ANNALAND - Molen de Vier Winden in Sint-Annaland is gisteren geheel ontmanteld. De kap, staart en wieken zijn van de stellingmolen gehaald. De kap is in de voortuin gelegd en wordt volgend voorjaar ter plaatse gerestau reerd. „De molenmaker heeft eerder geen tijd", zegt eigenaar Patrick Jungbeker. De wieken wor den helemaal vervangen. Die dateren van begin 1900 en zijn helemaal op. Het werk aan de romp begint wel meteen. Daar hoopt Jungbeker eind oktober mee klaar te zijn, vóór het hele slechte weer begint. De financiën zijn voor een hee! eind rond. Er is nog een gat van 18.000 euro. Door een website (www.molendevierwindenstanna- land.nl) te beginnen, hoopt de eigenaar nog wat sponsors te vinden. „En dan maar hopen dat te genslagen uitblijven." Eind 2010 moet De Vier Winden, een broertje van de onlangs herstelde molen in Tholen, weer helemaal bij de tijd zijn. Ook de restauratie van molen in Scherpenisse staat op het punt van beginnen. Vanaf 21 septem ber wordt De Korenbloem, die eigendom is van de gemeente, onder handen genomen. De molen is bij de bouw in 1872 al scheefgezakt. Daarom wordt hij nu 15 centimeter omhoog geperst en rechtgezet. Verder worden onder meer de stel ling en de wieken vervangen. De kap van de mo len wordt op de grond getakeld om daar hersteld te worden. Ten slotte krijgt de grauwe molen weer een fris wit kleurtje. foto Leo Adriaansen ZIERIKZEE - Vanaf de Oosterschel- de de Noordzee opvaren, is van maandag 21 tot en met vrijdag 25 september onmogelijk. Dan is de Roompotsluis gesloten voor alle scheepvaart. Reden is dat de deuren uit de sluis worden verwijderd. Die deuren lo pen over rails. De wielen onder die deuren zijn versleten en moe ten worden vervangen. Een bok hijst de deuren uit de sluis en zet ze op de loswal aan de binnenha ven. Daar worden van elke deur de onderrolwagens vervangen. Vol gens Rijkswaterstaat gaat het wis selen van de rolwagens vrij snel. Het meeste werk zit 'm in het aan- en afkoppelen van leidingen en elektra. Een aantal beroepssche pen uit de binnenhaven wordt aan de buitenzijde afgemeerd. De stremming gaat maandag 21 sep tember om 8.00 uur in. Bij slecht weer wordt het werk een week uit gesteld. Ook van 9 tot en met 20 november is de sluis gesloten. Dan wordt de hele kolk gereinigd. Het werk gebeurt vanaf een werkbak in de sluis. Deze stremming is al leen overdag. Vóór 8.00 uur, na 17.00 uur en in het weekeinde kan de sluis worden gebruikt. THOLEN In de kerkzaal van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Tholen aan de Oudelandsestraat 11 vindt zondag een optreden plaats van het BZB-koor onder leiding van Sa- rien Bout De opbrengst van het op treden is bestemd voor het onder houd van het gebouw. Het koor brengt muziek uit de Gouden Eeuw. Het concert begint om 15.30 uur. Kaarten zijn te koop aan de zaal of te reserveren via de telefoonnum mers 0166-662873 en 602243. SCHERPENISSE Ook de Thoolse PvdA-fractie is on aangenaam verrast door het ver dwijnen van de geldautomaten in Poortvliet en Scherpenisse. In een brief aan de Rabobank stelt fractie voorzitter Jan Oudesluijs dat voor al ouderen de klos zijn, omdat het voor hen moeilijk is in een ander dorp geld op te nemen. Daarnaast heeft geld halen op het eigen dorp volgens hem een sociale functie. Eerder uitten de SGP-fractie en de SP-afdeling al hun zorgen over het verdwijnen van de geldautomaten. fruju&è&ür THOLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29