Langzaam weer naar een voldoende Ui jij barometer 10 Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten I - Rob Franken ROG West-Brabant Jan Hoppen Heja Lilianne van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ Zadelhof? Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel David Luteijn BZW Zeeland Chris Rutten Kamer van Koophandela Wachten op betere tijden. De vakantie is weer voorbij voor de meesten onder ons en dat heeft het algemeen denken in onze economische situatie wat positiever gemaakt. Iedereen is uitgerust, heeft nieuwe ervarin gen opgedaan en gaat er weer met frisse moed tegenaan. Lang zaam maar zeker wordt ook de berichtgeving wat positiever. We hebben het ergste gehad, zeggen veel kenners. En ook onze ex perts zien een opgaande lijn, van 5,6 voor de vakantie naar een 5,9 nu. Maar, waarschuwen zij wel, het gaat niet vanzelf, we zullen er met zijn allen hard aan moeten trekken. Geert van der Horst: 5,0 Industriële productie stabiliseert voorzich tig De Nederlandse industrie produceer de in juni 13% minder dan precies een jaar geleden. Dé daling van de ge middelde industriële dagproductie is in dezelfde orde van grootte als die in de zes voorgaande maanden. Ook in andere Europese landen daalde de in dustriële productie in de voorbije maanden fors. De eerste tekenen van voorzichtige stabilisatie zijn weliswaar zichtbaar, maar vanuit historisch per spectief blijven de niveaus laag. De voorraaddynamiek speelt hierbij een grote rol. Achteraf kan worden gecon cludeerd dat bedrijven in reactie op de kredietcrisis hun voorraden fors hebben teruggeschroefd. Aan dat pro ces lijkt nu een einde te komen. In de komende maanden zullen onderne mingen hun voorraden weer opbou wen. Dit kan een impuls leveren aan de wereldwijde vraag en daarmee ook de productie. De iets positievere stem ming over de orderpositie wijst er eveneens op dat de productie de ko mende maanden ook in Zuidwest- Nederland wel weer eens iets uit het dal zou kunnen klimmen. Toch blijf ik de komende periode nog huiverig voor de weerbaarheid van een niet on aanzienlijk deel van het hier aanwezi ge bedrijfsleven. Rob Franken: 8 Herstel wordt zichtbaar Een onvervalste 8 wederom. De teke nen van economisch herstel zijn we reldwijd zichtbaar, al zal bij ons het dal nog echt wel wat dieper gaan. We zijn een echt exportland en dus moet het elders eerst goed aantrekken voor het bij ons beter wordt. Tweederde deel van deze crisis is psychologie, zit tussen onze oren. We zijn niet arm, we brengen vele miljarden meer naar onze spaarrekeningen. We durven het geld echter niet meer uit te geven en aangezien onze economie geba seerd is op "rollend geld" hebben we dus een probleem. Alle "azijnschrij- vers" ik houd het maar netjes), ook in deze rubriek versterken het gebrek aan vertrouwen en verdiepen of ver lengen daarmee de crisis met alle ge volgen van dien. Deze crisis kan ech ter ook veel opleveren. De belangrijk ste zijn misschien wel dat de bomen niet tot in de hemel doorgroeien en een zekere herschikking op de arbeids markt. En als deze periode ook nog eens oplevert dat de financiële wereld "aan de ketting gaat" en dat onze pen sioengelden nooit meer risicovol be legd mogen worden, komen er nog rijker uit dan we er in gingen. Chris Rutten: 6 Bodem crisis bereikt CIJFERS 05-'09 06-'09 07-'09 09-'09 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 7,5 7,0 7,0 8,0 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhof 5,0 5,0 5,2 6,0 Chris Rutten Voorzitter Kanier van Koophandel 4,5 4,5 4,5 6,0 Guust Verpaalen Directeur Phidelity Consultancy 6,0 5,0 5,0 5,0 Jan Hoppen Directeur Heja 6,5 5,0 5,0 5,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 5,5 5,5 4,0 5,5 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,0 6,0 6,5 6,5 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,0 6,0 4,5 5,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,0 6,0 6,5 6,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,5 6,0 6,0 6,5 Jan Pollemans Supermarktdeskuudige 7,0 7,0 6,5 6,5 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 4,8 4,8 5,0 5,0 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Monies 6,5 6,5 7,0 7,0 Dre de Jong Directeur Bourgondia 6,5 6,5 6,5 5,0 i Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules Hoe komt de economie na de zomer vakantie uit de startblokken? Deze vraag houdt de gemoederen ook in Zuidwest- Nederland bezig. Daarbij zijn onze ogen vooral gericht op de bouwsector. De orderportefeuille van veel bouwbedrijven is flink geslon ken. Ook de industrie, de transport sector en veel dienstverleners zitten met smart te wachten op betere tij den. Er zijn signalen dat de bodem van de crisis is bereikt. Toch zien we in Nederland op korte termijn nog geen duidelijk herstel. De werkloos heid zal immers nog stevig groeien. Dit komt het consumentenvertrou wen niet ten goede. Henk van Koeveringe: 6.,5 De handen ineen slaan Vandaag is het 12 augustus, de AEX is voor het eerst langere tijd een beet je teruggevallen. De rally naar meer dan 285 punten was door velen niet voorspeld. Een hoopvol teken. Maar één zwaluw maakt nog geen lente. Het is echter wel een teken van ver trouwen en hoop in deze malaise. De reële economie, ook in onze regio, gaat een zwaar kwartaal tegemoet. De bouw, metaal en alle daaraan verwan te bedrijven zullen veel arbeidsplaat sen verliezen. Hoewel de ingeschatte hoeveelheid verloren arbeidsplaatsen met 100.000 schijnt mee te vallen, is de situatie nog steeds zeer ernstig. No dig is dus een stevige economische sti mulans. Zeeland kan daar zelf veel aan doen, Delta hoofdkantoor, Zie kenhuis Midden Zeeland, Hoge school, dit soort instanties moeten worden gemotiveerd hun plannen vooruit te trekken. Het is een kwestie van draagkracht stimulering in de vis en schaaldieren sector, agro- verwer kende industrie, nucleaire technolo gie in Borssele; allemaal kansen die we zeifin Zeeland sterk kunnen beïn vloeden. Het schept banen, vertrou wen en een duurzame toe komst. Immers al dez« investeringen genereren weer nieuwe uitdagingen en banen. Bestuurders, toezichthou ders; zet uw schouders hieronder, laat ons gewest niet afhankelijk worden van anderen maar laat ons zelf de han den- ineen slaan, de kansen zijn er. Vergeet niet dat historisch gezien Zee land altijd later dan de anderen profi teerde van nieuwe opleving. In de geest van nieuw dit elan durf ik naar een 6,5, maar dan wel allemaal mee doen. Willem Jonkmans: 6 Sociaal, economisch en milieuverantwoord De eerste helft van 2009 ligt alweer achter ons. En als we terugkijken dan mag je wel stellen dat West-Brabant er relatief goed doorheen lijkt te ko men. De beurs zit in een opgaande lijn en uit het buitenland komen steeds meer positieve geluiden. Zijn we dan er al? Wie het weet mag het zeggen. De gang van zaken in de bouwsector lijkt de grootste zorg voor de komende tijd te zijn. Stimule ringsmaatregelen mogen dan weÜST waar afgekondigd zijn, maar de regel geving biedt weinig speelruimte om de procedures voor de bouw te ver snellen. De banken willen weer, maar worden geremd in het verstrekken van de hoogte van de kredieten t.o.v. de nderpandwaarde. Ondernemers, investeerders moeten meer geld zelf meebrengen. Wellicht remt dat het herstel, maar op termijn lijkt dat niet slecht. Waar zit dan wel de herstelmo gelijkheid? Wat mij betreft in wat men in Nederland aanduidt met "duurzaamheid". Wij kiezen eerder voor de uitdrukking SEM (Sociaal- Economisch en Milieuverantwoord). Want bij het herstel van de economie hoort een nieuwe crisis, te weten: de energie- en grondstoffencrisis. SEM-ondcmemers zijn dan wat mij betreft de winnaars. West-Brabant moet daarin versnellen. Dré de Jong: 5 Gun elkaar de handel Het begint niet lekker te voelen, de vakantie achter de rug, terughoudend heid in het bedrijfsleven en particulie ren, dit werkt door op onze econo mie. Het beeld blijft voorlopig som ber, terwijl de werkeloosheid (nog) niet hoog is uiteindelijk is ruim 90% aan het werk. "We moeten goed op de kosten letten en geen gekke din gen doen" is het motto van veel on dernemers. Toch ben ik ervan over tuigd dat, elkaar de handel gunnen, een van de oplossingen is om de eco nomische crisis te beperken. Het diep tepunt in bijv. de huizenmarkt is al be reikt en op sommige onderdelen is de economie (tijdelijk) stabiel. Als er geïnvesteerd moet worden is dit het moment, de prijzen staan onder druk en men heeft het nodig. Met positivi- teit kunnen we meer bereiken. Des ondanks toch maar een 5 David Luteijn: 6 Tijd voor lange termijnvisie Leven tussen hoop en vrees. Zo kan op dit moment het verwachtingspa troon met betrekking tot onze econo mische toekomst het beste omschre ven worden. Herstel op de effecten beurs en enkele meevallende halfjaar cijfers aan de ene kant, met aan de na dere kant bijvoorbeeld een sterke da ling van de arbeidsproductiviteit als signaal dat ons op de arbeidsmarkt nog heel wat slecht nieuws te wach ten staat. Grootste zorg geven in feite de sterk achterblijvende bedrijfsinves teringen. Daar moet immers toch de basis voor herstel liggen. Hier zou veel meer de aandacht van de overheid naar uit moeten gaan, in plaats van vrijwel en kele aandacht voor koopkracht van consument. Hier ligt mogelijk ook een belangrijke reden dat onze econo mische ontwikkeling het slechter doet dan in de landen om ons heen. Het wordt tijd om in ons land weer serieus te denken aan het ontwikke len van een lange termijn industriepo litiek Zodat ook het nu bijna overbo dige Ministerie van Economische Za ken weer echt toegevoegde waarde kan leveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 102