Zeeuwse samenwerking rond zwangere vrouw 'Rinus, kun je hier wat mee?' syntens Syntens ook voor Zeeuwse zorgsector 08 Gezond bewegen tijdens en na de zwangerschap zodat eventuele bekken- en rugklachten voorkomen kunnen worden. Het bewegingsprogramma Zwanger- Totaal maakt onderdeel uit van een bijzonder samenwerkingsver band van oefentherapeuten, ver loskundigen, huisartsen en gynae cologen in heel Zeeland. Het initiatief komt van Janine David- se uit Goes en Mariëlla Oosthoek uit 's Heerenhoek. „Vanuit onze ervarin gen en in overleg met verloskundigen en andere oefentherapeuten hebben we dit bewegingsprogramma opge steld", vertelt Davidse. „Daarmee wil len wij klachten in de rug of het bek ken tijdens en na de zwangerschap be handelen en voorkomen. Zwanger- Totaal bestaat uit individuele en groepssessies, voor en na de zwanger schap." Als een vrouw klachten -ontwikkelt, raken vaak meerdere disciplines bij de zwangerschap betrokken. Davidse: „De kwaliteit van de zorg wordt ver-' groot als deze vrouwen een uniform behandelprogramma kunnen volgen. Communicatie tussen de betrokken zorgverleners is van belang om kennis en ervaring uit te wisselen, net als pa- tiën tinformatie. Dit willen we onder steunen met een interactief internet platform. Maar het beschrijven van de eisen voor een dergelijk platform is niet ons dagelijks werk." Via, via kwamen de oefentherapeu ten bij Syntensadviseur Jolijn Rein- houdt terecht. „Janine en Mariëlla hebben de kwaliteitsverbetering in de zorg voor zwangeren uiterst door dacht en professioneel opgezet", vindt Reinhoudt. „Zij liepen echter vast op de ict-beschrijving voor een internetplatform. Via het project Ne derland Digitaal in Verbinding kon ik ze kosteloos adviseren en de juiste kennisleveranciers aandragen. De pro vincie verleende 30.000 euro subsidie voor de ontwikkeling, wat aangeeft hoe innovatief het programma is. ZwangerTotaal zal ook aanhaken op het Zeeuwse zorgportaal dat Stichting ICT en Zorg Zeeland (IZZ) ontwik kelt." Het internetplatform krijgt verschil lende mogelijkheden. In het algeme ne deel vinden vrouwen de eerste in formatie en kunnen zij zich inschrij ven. De vrouwen die ZwangerTotaal volgen en de Zeeuwse zorgverleners kunnen inloggen voor informatie-uit wisseling via de verschillende fora. Dit deel zal dit jaar nog operationeel zijn. Davidse: „Iedere zwangere krijgt toegang tot haar eigen oefenpro gramma. Vragen kunnen via de site gesteld én beantwoord worden." In de volgende fase worden de online inschrijvingen gekoppeld aan de klant- en administratiepakketten van de oefentherapeuten. - Reinhoudt: „En dan volgt de koppeling met het beveiligde elektronisch patiëntendos sier via het zorgportaal, waardoor in formatie-uitwisseling mogelijk is met huisartsen en ziekenhuizen in Zee land." De zorgverleners reageren positief op de ontwikkelingen, weet Davidse. „Ze dragen nieuwe invalshoeken aan en komen met suggesties, dat werkt stimulerend. In de toekomst willen we ook gespecialiseerde psychologen, diëtisten en manueel therapeuten bij ZwangerTotaal betrekken." „Dit is innoverende samenwerking in opti ma forma", concludeert Reinhoudt. www. zwangertotaal. com www.syntens.nl www.ndiv.iil Liggend op de grond: Jolanda van Beek, daarachter v.l.n.r. Mariëlle Oosthoek (initiatiefnemer ZwangerTotaal) en Janine Davidse, daarach ter v.l.n.r. Arend Roos (programmamanager Zorg en ICT van Stichting ICT en Zorg Zeeland) en Jolijn Reinhoudt (innovatieadviseurs Syntens). De plastische chirurg en de tatoeëerder; dat klinkt als de titel van een detective uit de jaren zeventig maar het gaat om een onge bruikelijk samenwerkingsverband dat verbazingwekkende resultaten boekt. Er is wel een moraal: verrassende combinaties in de zorg kun nen leiden tot innovatieve producten en bijzondere impulsen. De plastische chirurg en de tatoeëer der; dat klinkt als de titel van een de tective uit de jaren zeventig maar het gaat om een ongebruikelijk samenwer kingsverband dat verbazingwekkende resultaten boekt. Er is wel een mo raal: verrassende combinaties in de zorg kunnen leiden tot innovatieve producten en bijzondere impulsen. Het is de stellige overtuiging van in novatieadviseur Jack Hoogenboom dat als de zorg meer ondernemers geest toont en over de grenzen van het eigen werkgebied kijkt, er innova tieve producten ontstaan die een im puls kunnen geven aan de zorgverle ning in Nederland. En hij heeft een Syntens, innovatienetwerk voor ondernemers Bezoekadres: Buitenruststraat 225 4337 ER Middelburg Postadres: Postbus 8128 4330 EC Middelburg telefoon: 088 444 0 444 telefax: 088 444 0 588 Internet: www.syntens.nl Email: middelburg@syntens.nl sprekend voorbeeld. Rinus Souisa van Fineline Tattoo-stu dio uit Middelburg is een bekende en gewaardeerde tatoeëerder. Minder be kend is dat hij al meer dan tien jaar sa menwerkt met plastisch chirurg HP van Not die onder ander werkt voor het Medisch Wellness Centrum Zee land in Goes. „Mijn vrouw Loesje raakte rond een operatie in gesprek met Van Not over haar tatoeages die ik gezet heb. Zij vertelde over mijn medische tatoeages" Van Not raakte geïnteresseerd en kort daarop stond ie mand met een litteken in de hals in de studio met een receptenbriefje van Van Not waarop stond: 'Rinus, kun je hier iets mee?'. Souisa was in die tijd bezig met een wijnvlekbehandeling. T atoeëren werkt vaak beter dan de gebruikelijke laserbehandelingen maar is, zeker in het gezicht, pijnlijk. Van Not kwam daarom plaatselijk verdoven. „De ver dovingsvloeistof bleek de kleur uit de wijnvlek te trekken. Toen zijn we se rieus gaan samenwerken." Inmiddels staat deze geheel getatoeëer de man met handen als kolenschop pen in de operatiekamer patiënten te behandelen. „Dat heeft wat overre dingskracht gekost", memoreert HP van Not fijntjes. „De anesthesiologen waren aanvankelijk niet zo enthou siast. Rinus is een autodidact die op zijn dertiende is gaan tatoeëren. Hij heeft enorm veel kennis en ervaring opgebouwd als het gaat om huid, structuur, kleur en de mogelijkheden van tatoeages. Wat hij weet te berei ken, verbaast en overtuigt iedereen: de medici, de zorgverzekeraars die vergoedingen toekennen en natuur lijk de patiënten die voor medische ta toeage kiezen." Van Not en Souisa werken op meer gebieden samen zoals aan litteken weefselbehandelingen en borstrecon- structies na borstkanker. De plastische chirurg herstelt de borst en de ta toeëerder tekent de tepelhof. Vroeger werd dit nagemaakt met huid uit de binnenkant van de lies, maar de ta toeage is veel natuurgetrouwer. Van Not: „Hij kan zelfs zo'n prachtige trompe-foeil maken van een tepel dat zelfs op korte afstand het verscliil niet te zien is." Beide mannen benadrukken dat de sa menwerking stimulerend werkt. Zo zijn zij bezig met huidkleurontwikke ling waaruit een standaard kleursys- teem moet ontstaan. „Dat vergt forse investeringen en moet vermarkt wor den", vertelt Van Not. „Wij zijn on dernemers maar dit is niet ons vak. Vandaar dat we naar Synteiïs zijn ge stapt." Jack PI oogenboom zette zijn kennis en netwerken in. Inmiddels zijn er contacten gelegd met dé indus trie, maar ook bijvoorbeeld met een octrooibureau omdat Souisa en Van Not al weer nieuwe plannen hebben. Hoogenboom: „En we zijn in over leg met de Hogeschool Zeeland. Soui sa zou zijn expertise moeten uitdra gen aan geselecteerde studenten om dat de vraag naar medische tatoeage sterk zal groeien." „Maar dit is een bijzonder vakgebied alleen geschikt voor perfectionisten, ik neem dus niet iedereen aan" vult Souisa aan. www.mwcz.nl www.fineline-tattoo-middelburg.nl www.syntens.nl Syntens richt zich actief op sti mulering van innovaties in de zorg. Gezondheid is een sterke groeimarkt maar niet iedereen is in staat om vernieuwende ideeën om te zetten in een degelijk on dernemersplan met financiering. Er zijn inmiddels forse subsidiebedra gen vrij gemaakt voor innovatieve op lossingen die efficiëntere, aangename en/of zelfvoorzienende zorg stimule ren Dit najaar zal Syntens extra aandacht schenken aan innovaties in de zorg in Zeeland. Hiervoor werkt Syntens nauw samen met Economische Im puls Zeeland. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij Jack Hoogenboom: jho@syntens.nl of 088 4440593. Rinus Souisa van Fineline Tattoo-studio en plastisch.chirurg plus Syntensadviseur Jack Hoogenboom in de operatiekamer. van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 100