81 historische reis 'Ik haat, ik verafschuw de zee' De Stad Amsterdam be gint vandaag vanuit het Britse Plymouth aan een ambitieuze reis. Weten schappers en tv-makers doen de reis over die Char les Darwin ooit maakte en die de basis legde voor de evolutieleer. dinsdag 1 september 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl De Beagle achterna door Pascale Thewissen Eigenlijk was ze zich niet zo be wust van haar afkomst. Ze had niet zoveel met haar wereldbe roemde betovergrootvader. „Ik sprak weinig over hem. Ik was bang dat ik een fout zou maken. Er was en is altijd wel iemand in de buurt die meer over hem weet dan ik", zegt Sarah Dar win (45), biologe en een rechtstreekse afstam meling van Charles Da'rwin. Sterker nog: als mensen haar in haar jeugd vroegen waar haar familie vandaan kwam, antwoordde ze: Australië. „Omdat ik wist dat daar een plaatsje lag dat Darwin heette." Toch twijfelde ze geen moment toen de Ne derlandse VPRO haar vroeg mee te zeilen op de clipper Stad Amsterdam om in dit Dar- win-jaar (hij werd tweehonderd jaar geleden in Engeland geboren) de reis over te doen, die Charles Darwin tussen 1831 en 1836 maakte met de HMS Beagle. Met die reis legde hij de basis voor de evolutietheorie, die de kijk op het leven op aarde voorgoed zou veranderen. Haar zoontjes van vier en zes gaan mee. Vooral de matrozenpetjes en reddingsvesten zijn bij hen populair. Sarah zal acht maanden lang in de voetsporen treden van haar beroemde voor vader. „Aan het eind van de reis zal ik me ook een Darwin-expert mogen noemen", zegt de Britse lachend. Zelf concentreerde ze zich tot nog toe op het onderzoek naar tomatensoor- ten op de Galapagos-eilanden. Nee, haar keuze voor biologie had niets met Charles te maken. Wel alles met een verblijf in het regenwoud. „Het was liefde opliet eerste gezicht." Toen ze naar huis terugkeerde, had haar moe der een knipsel klaargelegd waarin Charles Dar win beschreef hoe hij zich voelde toen hij het regenwoud zag. „Ik kreeg er kippenvel van. Het was precies zoals ik me gevoeld had." Voor het eerst voelde ze zich met hem verwant. Vorige week voer de tot 'Beagle' verbouwde clipper uit. In de haven van Oostende namen familieleden afscheid en kregen genodigden de gelegenheid om een kijkje te nemen op de drie master: een indrukwekkend schip met 27 zei len dat wel antiek oogt maar in werkelijkheid hypermodern is en opgeleverd werd in 2001. De boot is omgebouwd tot televisiestudio an nex drijvend laboratorium. De montagekamer is verdeeld over twee minuscule hutten. De 'Be agles', zoals de bemanning genoemd wordt, lo geren met vieren in één kamertje. Officieel begint de acht maanden durende reis vandaag, als de clipper vanuit Plymouth ver trekt, het Britse havenstadje waar Charles Dar win 178 jaar geleden zijn reis met de HMS Beag le begon. Het is het begin van wat een spectacu laire wereldreis belooft te worden, die voert naar bedreigde, desolate en gevaarlijke gebie den. Van Brazilië naar Patagonië, van het An- desgebergte naar Australië langs Kaap de Goe de Hoop. Tijdens de reis hopen de tv-makers en de onderzoekers het antwoord te vinden op de vraag hoe het met de aarde gesteld is en of we de wereld langzaam aan het vernietigen zijn. De reis is 'live' te volgen via twitter, fotosi te Flickr, Hyves en allerlei weblogs. Op zondag 13 september beginnen de televisie-uitzendin gen. Liefst 35 weken lang wordt verslag gedaan van de belevenissen aan boord en van de obser vaties van vooraanstaande wetenschappers die op het schip te gast zijn. „Mits de zendappara tuur werkt, dat moeten we nog maar afwach ten", zegt eindredacteur Lex Runderkamp. Het hele project kost 12 miljoen euro en wordt gedragen door de VPRO, Teleac en de Vlaamse VRT. Tot de vaste bemanning behoren onder anderen Runderkamp, Sarah Darwin en de Vlaamse bioloog/journalist Dirk Draulans. Voor de Vlaamse televisie presenteerde hij het programma Draulans doet Darwin, en hij schreef het boek Het succes van slechte seks. Hoe de evolutietheorie van toepassing is op ieder van ons. Voor hem is het hele project 'een soort van ultieme droom die werkelijkheid wordt'. Onderweg pikt het schip steeds nieuwe gasten op. Wetenschappers, fotografen, natuurkundi gen maar ook de Amerikaanse acteur John Mal- kovich, die zich gaat verdiepen in het karakter van Darwin, ofwel Being Charles Darwin. Het idee voor de reis komt van Hans Fels. De filmer is zelf een verwoed zeezeiler en zocht een excuus om rond de wereld te zeilen. Na 25 jaar is zijn droom uitgekomen. Bang voor pira terij is hij niet: „Het is natuurlijk wel een pro bleem, maar we hebben veiligheidsmaatrege len." Welke, wil hij niet kwijt. Voor Sarah Darwin wordt het, net als voor haar beroemde voorouder, de reis van haar le ven, hoopt ze. „Ik heb veel gezeild. Ik ben. ge wend om met het kleinste bootje in de haven aan te meren. Nu zal het met het grootste schip zijn. Het wordt even wennen." - - HMS Beagle Type: brik Lengté: 27 meter Breedte: 7,5 meter Diepgang: 3,8 meter Voortstuwing: zeilen door Miriam van den Brand De belangrijkste reis van mijn leven'. Zo beschreef Charles Darwin zijn reis met HMS Beagle later. Bijna vijfjaar lang maak te hij met het schip een tocht om de wereld. Die reis leidde tot zijn boek On the Origin of Species (1859), met daarin de wereldschokkende evolutie theorie: de wereld was niet in zeven dagen geschapen, maar had zich ont- wikkeld op basis van het principe van de natuurlijke selectie. De Engelse Darwin belandde als 22-ja- rige op het schip als reisgenoot van kapitein Robert Fitzroy. Die zocht ie mand met wie hij goede gesprekken zou kunnen voeren. Zijn metgezel moest ook onderzoek doen. Koren op de molen van Darwin, die onder meer theologie had gestudeerd, maar meer geïnteresseerd was geraakt in natuuronderzoek. Fitzroys reis zou ei genlijk twee jaar duren en was onder meer bedoeld om bij Zuid-Amerika nieuwe kustkaarten te maken. Uiteindelijk waren Fitzroy, Darwin en bemanning zo'n vijfjaar onderweg. Darwin, die flinke zeeziekte moest overwinnen, gebruikte de vele tijd aan wal om de flora en fauna te on derzoeken. Hij nam honderden mon sters mee terug naar Engeland, en stuurde tijdens de reis al voorwerpen naar de universiteit van Cambridge. Na terugkomst ontwikkelde hij zijn evolutietheorie, die bijvoorbeeld kon verklaren dat op de Galapagoseilan- den op elk eiland andere soorten vin ken leefden. Hij vond er veel meer soorten die uniek waren voor de Galapagos, maar wel'een duidelijke re latie hadden met diersoorten elders in de wereld, zoals de reuzenschild- pad. In een andere omgeving hadden ze zich anders ontwikkeld. Het verschil met de reis van de Stad Amsterdam is niet alleen dat dit schip bijna drie keer zo groot is als de Beag le. De wetenschappers die anno 2009 op pad gaan, hebben bijvoorbeeld geen 'inboorlingen' aan boord. De Beagle had tijdens een eerdere reis bij Vuurland in Argentinië twee oor spronkelijke bewoners aan boord ge haald. Tijdens de reis met Darwin wer den zij als missionarissen weer thuis afgezet. Dat doel faalde, de 'inboorlin gen' bleken later hun oude levensstijl weer te hebben opgepakt. En de moderne reizigers zullen de aandrang wél kunnen weerstaan op de Galapagoseilanden op een van de enorme schildpadden te gaan zitten, dit in tegenstelling tot Darwin. De reis met de Beagle leverde Darwin wereldwijde bekendheid op. Maar hij had het lang niet altijd naar zijn zin op zee. Toen het schip een omweg moest maken, schreef hij in een brief: 'Deze zig-zag manier van voortgaan is verschrikkelijk ik haat, ik veraf schuw de zee en alle schepen die er op zeilen'. Kaartenkamer: Darwins verblijf tijdens de reis Darwöns hut: 2,70 m x 3,30 m, bezaansmast dwars door ruimte. Uitgerust met kaartentafel, boekenkast, wastafel en fornuis infographic: RV/ bron: Graphic News, Natural History Museum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8