7 Regen afwachten en dan gras zaaien Tuinbeleving in Het Singelhof Op de schop Het Singelho£ midden in Bier- .vliet, opent op 5 en 6 september voor de laatste keer dit jaar zijn deuren voor belangstellende tuin- liefhebbers. Hoewel de zomer ten einde loopt is er nog van alles te ontdekken. De grassen staan op hun mooist, persicaria, ane monen, kalimeris in bloei. De zo- merbloeiers veranderen van kleur of tonen hun uitgebloeide knoppen. Dit in combinatie met de kleur en bladvorm van hees ters en bomen maakt ook nu de tuin tot een beleving. Het Singel hof is open van 10 tot 17 uur. De ingang van de tuin is tussen Sin gel 22 en 24. Entree 2,50 p.p. in clusief een heerlijk fruitdrankje. www.singelhof.com dinsdag 1 september 2009 door Willem Staat Wie van plan is om gras te zaaien kan dat het beste nu doen. „Zaaien in september betekent dat je in het voorjaar een lichte grasmat hebt. Prettige bij komstigheid is dat de onkruidza den pas in de lente ontkiemen als het gras al boven is gekomen", ver telt plantenkweker Ben van de Waart uit Nieuw- en Sint Joos- land. De zomer van 2009 werd, zeker vanaf de tweede helft van augus tus steeds droger. Zaaien op een droge grond is zinloos. Even af wachten dus of de voor deze week- voorziene buien inderdaad vallen. Hoe leg je nu het beste een gras mat aan? Ben: „)e moet eerst zor gen dat de oppervlakte die je wilt bezaaien schoon is. Netjes aanhar ken dus en de ondergrond even tueel vermengen met bos- of tuingrond." „Zaaien is ook een kunst. Daarom een handige tip. Je doet er goed aan je perceel even te verdelen. Trek er met een tak strepen in zo dat je het, bijvoorbeeld, in acht vak ken verdeelt. Verdeel dan het zaad in evenzoveel porties en er kan wei nig meer misgaan. Zorg er ook voor dat je de kanten van de bor der wat ruimer bedeelt, want dan je krijg je stevige randen." Van de Waart gaat verder: „Nog een advies: vermeng het zaad met nat zand. Daardoor valt het zaad makkelijker en zie je ook beter waar het terecht komt. Ben je klaar dan moet je het zo gelijkmatig mo gelijk de grond inharken. Zo voor kom je dat het zaad verwaait, ver droogt of wordt opgegeten door de vogels." De kweker benadrukt dat je het ter rein regelmatig moet beregenen bij droogte, want anders zal het zaad niet kiemen of verdort het tere jon ge gras. Met vijgen moet je geduld hebben In de tuinrubriek onder de kop 'Vij gen eten uit eigen tuin' stond dat deze soort het tegenwoordig in Ne derland eetbare vruchten geeft. Lezer M. Schoenmaker klaagt dat de vruchten van zijn vijg, soort Fi cus Carica Brown Turkey, niet te eten zijn. Lezer 'Guido' klaagt daar ook al over. De genoemde soort is volgens Ben van de Waart goed. Hij meldt: „Vij gen moeten enkele jaren kunnen doorgroeien. Vruchten die het ene jaar er aan komen worden het jaar daarop rond augustus rijp. Ze wor den dan ineens groot en kleuren bruin. De vorst van afgelopen win ter heeft de vruchten geen goed gedaan." Er zijn duizenden soorten gras, maar daar behoeft de leek zich niet zo druk over te maken. Het gras wordt namelijk over het alge meen in mengsels verkocht. Dat gebeurt om een sterke grasmat te krijgen. Het is wel zaak de juiste mix te kie zen. Voor de biljartlakengazons heb je een fijn mengsel nodig en voor speelgras een grover. Daar naast zijn er mengsels voor weide- gazons, niet alleen van belang voor de veeteelt, maar ook voor de groeiende schare hobbydieren- houders. Paardenbloemen en andere soor ten ongewenste groeiers zijn na tuurlijk te lijf te gaan door bestrij dingsmiddelen in te zetten. Van de Waart wijst ook op een milieu vriendelijke mogelijkheid: „Wan neer je tijdig voor bemesting zorgt zal het gras prima groeien en dan krijgen paardenbloemen en, hun verwanten veel minder kans om op te wassen." COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-maii: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - onder vermelding van Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl De vakantieperiode is alweer bijna voorbij. Hoogste tijd om de luie stoel te verrui len voor wat werk in de tuin. Want droogte of niet, alles groeit gewoon door. Niet dat wij hebben stilgezeten de afgelopen weken. Zeker niet. Na veel geploeter, spierpijn, een (nog niet genezen) ontstoken schouder en veel (wel genezen) blaren in de handen is onze voortuin af. On- derhoudsvriendelijk, maar wel met een beetje groen. Alles is uit de tuin gehaald. De hei de, het pampasgras, de korenbloe men en de vele zaailingen van on duidelijke herkomst. Over de kale grond is worteldoek gelegd en er zijn twee big bags met grind be zorgd. We hebben gekozen voor gewoon riviergrind, want trendy kleurtjes zijn aan ons niet besteed. Eerlijk gezegd is de keuze voor kiezel al iets wat we met tegenzin hebben gedaan. Ook wij droomden van prachtige bloeiende tuinen met holletjes waar egels kunnen over winteren en waarin vogels neste len. Maar ja, tijdgebrek dwingt soms tot het maken van keuzes. We ho pen dat de egel die afgelopen win ter in onze tuin overwinterde nu een fijn plekje heeft gevonden bij de buurman. Na een dag flink doorscheppen en met de hulp van de buren ligt er nu een dikke laag kiezel in de voortuin. Volgens een buurvrouw netjes, praktisch en het voordeel is dat we als straat nu ook goed te zien zijn op Google Earth. Met zo veel witte stenen val je wel op. Of we vooraf de tuin ook be sproeid hadden met een onkruid- dodend middel, wilde een ander weten. We weten nu waarom. On danks het worteldoek piepen de eerste korenbloemen alweer tus sen het grind door. Om het geheel een groener aan zien te geven, hebben we vlinder struiken, hortensia's en een hibis cus gekocht. Vanuit de achtertuin is een stek van de laurier naar vo ren verhuisd. We hebben wat afge sjouwd met gieters water, de afge lopen weken. Iedere avond kregen de nieuwe planten een plons water, we heb ben er mest bijgegooid en ze lief devol toegesproken. De vlinder struiken, hortensia's en laurier wa ren daar gevoelig voor. Deze plan ten zien er goed uit, maar de hibis cus is verpieterd. Kennelijk niet gevoelig voor alle plonzen water of liefdevolle woor den. Of zoti de plant misschien verzopen zijn? De vlinderstruik doet het goed, na al die gieters water en bemoedigende woorden. foto Melita Lanting Nu is de tijd om een nieuw ga zonnetje in te zaaien. Maar daar komt nog heel wat bij kij ken. De grond mag bijvoor beeld niet te droog zijn, moet schoon zijn en egaal. 'Gras in zaaien is een kunst', verklaart plantenkweker Ben van de Waart uit Nieuw- en Sint Joos- land. Maar wie zijn aanwijzin gen volgt, komt hoogstwaar schijnlijk een heel eind. foto's Ruben Oreel en van de Waart zaait gras.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73