voor watervogels Als de zeedijk het begaf Elke egel is een foto waard van de afgelopen winter veel schaarser geworden is. Lepelaars zijn ook steevast van de partij en laatst zat er in de directe omgeving zelfs een vijftal koereigers. Deze vi seters hebben het vooral voorzien op garnalen, die in de plassen tal rijk voorkomen. De plassen in het gebied zijn zo aangelegd, dat er een heel geleidelij ke overgang is tussen water en land. Die overgang is voortdurend in beweging. Regent het, dan brei den de plassen uit en lopen de aan grenzende oevers onder. Daarna drogen de plassen langzaam weer uit en ontstaan er slikkige oevers van wisselende breedte. Ook met de loop der seizoenen wisselt de breedte van de slikstrandjes. Dat is een ideaal voedselterrein voor heel uiteenlopende vogels. Bergeenden en wintertalingen slobberen er het voedsel uit de slik, maar ook groen- pootruiters, zwarte ruiters en oe verlopers peuren hier hun voedsel uit de bodem. Vooral in het oostelijke puntje van de inlaag, waar de bodem wat veenachtig is, zijn veel steltlopers te vinden. Kemphaan, oeverloper, watersnip, bosruiter en witgatje vinden er een overvloed aan voed sel. Al die vogelrijkdom trekt op zijn beurt natuurlijk ook de nodige roofvogels aan. De bruine kieken dief is de hele zomer jagend boven de inlaag te zien. In de winter wordt zijn plaats ingenomen door de blauwe kiekendief De zeldza me velduil heeft zich ook al een paar keer vertoond en er gaat eigen lijk geen jaar voorbij of er duiken wel weer^nieuwe verrassingen op. Hoewel het voortrazende verkeer dat de tunnel in- en uitrijdt op maar een steenworp afstand ligt heeft zich in enkele jaren een ge weldig vogelreservaat ontwikkeld, waar je van al die drukte totaal niks merkt. Vanaf de onderhouds- weg langs de voet van de zeedijk is de hele inlaag prachtig te overzien. -ik. 4. Ide, was vanaf het begin een trekpleister voor watervogels. Al in de late Middeleeuwen werden er volop inla gen aangelegd langs de Zeeuwse kusten. Meteen achter waterkerende dijken, waar een doorbraak werd gevreesd, werden stroken grond afgegraven. Met die grond werd enkele honderden meters landinwaarts een reservedijk - de inlaagdijk - opgeworpen. Als de wa terkerende dijk het begaf, dan liep alleen de inlaag vol water. Vooral aan de Schouwse zuidkust werden veel inlagen aangelegd. Vele werden ook bewoond. Aan de noorde lijke kust van Noord-Beveland werden bij de dijkver sterkingen, zo'n dertig jaar geleden, inlagen gevormd. In de loop van de jaren ontwikkelden de laaggelegen terreinen zich tot rijke natuurgebieden, waar veel water vogels foerageren. De Inlaag 2005 bij de ingang van de Westerscheldetun- nel op Zuid-Beveland is de jongste aanwinst. Ook de bosruiter voelt zich als een vis in het water in het moerasachtige gebied. foto's Chiel Jacobusse Oeverlopers peuren hun voedsel uit de bodem van de slikstrandjes in de inlaag. Ontmoetingen met levende egels worden steeds zeldza mer. De meeste mensen zien toch vooral de doodgereden egels op de weg liggen. Vrijwel ie dereen vindt het leuk om een egel rond te zien snuffelen in tuin of park. Met een foto kunnen ook an deren meegenieten. Juist omdat het zo slecht gaat met de egels in Nederland roept de Zoogdiervereniging mensen op om foto's van egels in te sturen. De fotowedstrijd op www.jaarvan- deegel.nl loopt gedurende de maand september. Wie uiterlijk 30 september in stuurt, dingt mee naar prijzen als een egelhuisje en een gesigneerd exemplaar van 'A Prickly affair', van de beroemde Engelse egelon derzoeker Hugh Warwick. Het gaat bij de beoordeling niet alleen om de kwaliteit van de foto, maar vooral om het verhaal erachter en het bijzondere van de situatie. Het Jaar van de Egel heeft zijn hoogtepunt in het derde weekend van september, als het eerste Egel weekend gehouden wordt. In Zeeland houdt Vogel- en egelop- vang De Mikke in Middelburg een open dag op zaterdag 19 septem ber, van 11.00 uur tot 16.00 uur. Dan wordt ook de nieuwe zieken afdeling voor kleine vogels, die ge- financieerd werd door abonnees van de PZC, officieel geopend. De Mikke besteedt ook ruim aandacht aan het Jaar van de Egel. In het derde weekend van septem ber weekend wordt ook de groot ste egeltelling ooit gehouden. Lode- wijk Hoekstra, de tuinman van het RTL4-programma Eigen Huis en Tuin, verzorgt de opening. Ook de stad Antwerpen doet mee. Iedereen kan meedoen aan de egel telling. Op een speciaal meldpunt kunnen ontmoetingen met egels (recent en wat ouder) doorgege ven worden. Wie nooit meer egels in de tuin ziet, kan dat ook doorge ven. Al die informatie is input voor een grootschalig onderzoek naar hoe het met de egels in Ne derland gaat. Het vermoeden is dat de aantallen flink zijn afgeno men, maar harde bewijzen ontbre ken nog. Als de vermoedens klop pen dan zal het dier op de Rode Lijst van bedreigde dieren ge plaatst worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71