Een eldorado 4l Inlaag 2005 Natuurjournaal dinsdag 1 september 2009 Meer agendanieuws op de website van deze krant. Kajakvaren op de Oostersehelde Deze week (vandaag, woensdag en donderdag) kan er nog volop in kajaks worden gevaren op de Oostersehelde. Het zijn gecombineerde sport- en ont dekkingstochten. Onderweg wordt er informatie gegeven over wat er aan natuurwaardigs te zien is. Deelnemers moeten in het bezit zijn van: een beetje conditie, een zwemdiploma en een minimum leeftijd van 15 jaar. Start van de tocht: strandje Roompot, Kamperland; duur: 12.30-16.30 uur; kosten €30,-, inclu sief zwemvest en kajak. Info en aanmelden: Outdoor Inspiration 06 205 263 80, info@outdoorinspiration.nl Korren en zeeschuimen Een gids van Natuurmuseum Terra Maris tussen Oostkapelle en Domburg gaat donderdag 'korren en zeeschuimen'. Zeeschuimen is afgeleid van het Zeeuwse woord schuumen en betekent naar binnen gluren. Er wordt met be hulp van de kor - een sleepnet - letterlijk een kijkje in het zeeleven geno men. Met het net worden garnalen, krabben, platvis, kwallen en zeesterren boven water gehaald. Start: bij het museum. Maximaal 25 personen kunnen met de gids mee. Tijd: 19.15 tot 20.45 uur; kosten: €2,- per persoon. Een handdoek en water schoenen zijn praktisch. Aanmelden noodzakelijk: 0118 582620. Zee-aquarium van Terra Maris Welke geheimen verbergt het zee-aquarium van Natuurmuseum Terra Maris bij Oostkapelle. In het zoutwater-aquarium leven vissen en planten, die in de Oostersehelde en de kuststrook voorkomen: zee-anjelieren, zee-anemonen, schelpdieren en wieren. Er zwemmen ook haaien, kabeljauwen, zeebaarzen en andere vissen. Op de bodem liggen diverse soorten platvissen, en krui pen krabben rond. Tijd: van 11.00 tot 11.30 uur; op dit tijdstip worden de dieren gevoerd. Deel nemers betalen alleen de entree voor het museum, (volwassenen €5,25, kin deren €3,-). Bomenwandeling in Middelburg In de binnenstad van Middelburg staat een aantal verassend oude, monu mentale bomen. Een IVN-gids vertelt over de vleugelnoot in de tuin van het gasthuis, en over de eiken, paardenkastanjes, robinia's en abelen in de tui nen van vaak historische panden. De wandeling duurt circa anderhalf uur, de start is om 14.00 uur op de Markt, voor het stadhuis. Kaarten: volwassenen €2,-, kinderen €1,-, tot 6 jaar gratis. Snorkelen voor kids Zonder duikflessen, maar met een snorkel en een duikbril kan een complete onderwaterwereld worden ontdekt. Duikschool Oceanus geeft snorkelles, waarbij er ook verteld wordt wat er onder water allemaal te zien is. De activi teit is bestemd voor kinderen van 8 jaar en ouder, die een zwemdiploma hebben. De snorkelactiviteit duurt zaterdag van 15.00 tot 17.00 uur; plaats: haven Colijnsplaat; kosten: €5,-, inclusief wetsuit, flippers, snorkel en duikbril. Rondleiding op kwekerij Zonnemaire Ontdekkingstocht naar eetbare bloemen, kruiden en bijzondere groenten. Smullen van lelies, ijskruid en boksbaard? Zaterdag 5 september wordt er een rondleiding gehouden op een biologische, consumptieve kwekerij te Zonnemaire. Inclusief een lunch met producten, geheel afkomstig van de kwekerij. Start 10.30 uur en einde 13.00 uur; adres: Korteweg 6, 4316 PH Zonnemai re. Meer informatie: www.bijzonderegroenten.nl; kosten: €18,50. De cursus gaat alleen door bij minimaal 10 inschrijvingen. Coese Sasdag Speurtocht bij het Coese Sas - op de dijk ten noordwesten van het havenka naal aan de Oostersehelde - naar het leven tussen eb en vloed. Samen met een gids wordt gezocht naar het leven op en onder het zand en stenen. Bo ven op de dijk richten duikers aquaria in met planten en dieren uit de Oos tersehelde. Aanvang: 12.00 uur. informatie: IVN de Zeeuwse Delta, inlichtin gen via MEC de Bevelanden, 0113 252628. Verder: ontdekkingstocht voor kinderen, samen met ouders, op het strandje van het Goese Sas. Strandje Goese Sas, 11.00 tot 13.00 uur; meer info: IVN Consulentschap Zeeland, 0113 211675. v jfA*. De Inlaag 2005 ligt tussen de zee dijk en de geluidswal langs de weg naar de Westerscheldetunnel op Zuid-Beveland; het gebied is onge veer 30 hectare groot. Hetgebied is compensatie voor na tuur die bij de aanleg van de Wes terscheldetunnel (geopend in 2003) verloren is gegaan. In de ja ren 2000-2002 werd een laag klei van ongeveer een meter dik afge graven en gebruikt voor de aanleg van de geluidswal. Door die wal is de inlaag onzichtbaar voor passan ten op de tunnelweg. De inlaag is nog volop in ontwikke ling. De bedoeling is dat het ge bied veel overeenkomsten gaat ver tonen met de veel oudere Inlaag 1887, vlakbij Ellewoutsdijk. Dat houdt onder andere in, dat er zout-brak oppervlaktewater voor handen is. 's Winters moet een groot deel van het gebied onder water staan. De locatie heeft behalve voor de natuur ook voor archeologen veel belang. Bij het afgraven zijn er be- woningssporen uit de Romeinse tijd gevonden. Er zijn negen huis plattegronden getraceerd. De hui zen waren opgebouwd uit dennen stammen van 3500 jaar oud. De resten zijn ter plekke geconser veerd. door Chiel Jacobusse De inlaag 2005 ligt langs de Zuid-Bevelandse oever van de Wester- schelde; pal ten westen van de ingang van de Westerscheldetunnel. Het is een groot moerasgebied, dat aangelegd is in een overhoek die ontstond bij de aanleg van de tunnel. Van meet af aan was het gebied enorm in trek bij watervogels. Vanaf het eerste jaar na de aanleg werd het gebied gekoloniseerd door grote aantallen broedende kluten. Ook ganzen lieten niet lang op zich wachten en vooral de brandgans is er altijd in aantal te vinden. Een typerende broedvogel is ook de graszanger, die er dit jaar met twee paartjes aanwezig was. Maar niet alleen als broedgebied is de inlaag Coudorpe, zoals het ge bied ook wel genoemd wordt, in trek. Behalve als broedplaats is het ge bied ook in trek als foerageerge- bied, rust- en hoogwatervlucht- plaats en als ruigebied. Voor veel water- en moerasvogels is de inlaag een belangrijk voedselgebied. In het water zijn altijd wel vissende reigerachtigen aan te treffen. Naast de blauwe reiger ook heel vaak de kleine zilverreiger, die na de vorst Watersnippen vormden tot voor kort een geliefd jachtwild. Sommigen ga ven hoog op van de culinaire kwa liteit van het vlees, maar waar schijnlijk ging het in de eerste plaats om iets anders. Een water snip die verstoord wordt, maakt zich in een snelle zig-zagvlucht uit de voeten. Je kunt je voorstel len dat het vooral om de prestatie ging bij het schieten van de vo gels. Het zal zeker niet makkelijk geweest zijn om de snel zwenken de vogels te raken, aannemende dat niet breeduit met hagel gescho ten werd. Gelukkig is de jacht op watersnip pen (en andere snippen) al lang en breed gesloten en hopelijk gaat die ook nooit meer open. Snip pen zijn volstrekt onschadelijk en voor schieten omwille van de sportieve prestatie kun je beter een levenloze schietschijf nemen. In de afgelopen winter zijn erg veel watersnippen gesneuveld. De vogels komen aan de kost door met hun lange snavel bodemdie- ren als regenwormen uit de grond te haleji en in de stijf bevroren bo dem van de afgelopen winter was niks te halen voor de snippen. De dieren zaten verkleumd in de laat ste kwelslootjes, om daar nog iets van hun gading te vinden. Maar dat lukte maar mondjesmaat en de snippen zijn met bosjes ver hongerd. De stand lijkt niet gele den te hebben onder de sterfte in de afgelopen winter. Op veel plaat sen is hun aantal zelfs ongekend hoog. In de Yerseke Moer ligt langs de watergang aan de Evertse weg een klein natuurontwikke lingsgebiedje op een voormalige akker. Dankzij de verhoogde wa terstand in het gebied staat dit stukje permanent pias-dras en al lerlei watervogels weten het te vin den. Zo ook de snippen. Afgelo pen week vlogen er meer dan hon derd watersnippen weg uit de ver schillende plasjes. Ze sloten zich aaneen tot een grote rondvliegen de groep, die overigens na korte tijd weer neerstreek. Ook die groep maakte zigzagmanoeuvres en dat is iets wat ik van snippen nooit eerder zag. De natuur blijft je altijd weer opnieuw verbazen. Een watersnip die verstoord wordt, maakt zich in een snelle zig-zag vlucht uit de voeten, foto Chiel Jacobusse De inlaag 2005, het stukje moeras langs de Zuid-Bevelandse oever van de Wester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70