onderwijs binnenland 15 m zeeland naz mer festival Mbo'ers willen verder studeren Burgemeester Aboutaleb: hooligan die rellen voorbereidt straffen Comité Eerdmans wil hardere aanpak daders 25 I 08 t/m 05 I 09 Drentse (88) oudste student filosofie - theater op locatie festivalhart Middelburg s IfSl Omroep Zeeland live radio uitzending met publiek Talkshow in de Drukkery nazomerfestival.nl T 0900 33 000 33 (D.45P/g) dinsdag 1 september 2009 ssgassgagBg%g%s academisch gehalte. Volgens Plas- terk is er in Nederland grote be hoefte aan een vergelijkbaar stel sel. Zowel de HBO-Raad als de univer siteiten zijn dat met hem eens. Voorzitter Doekle Terpstra van de HBO-Raad vindt dat het goed is dat de minister het debat aan wil gaan. Mede omdat het aantal stu denten dat in het hoger onderwijs terecht komt de afgelopen jaren enorm is gestegen. „Deze in stroom is echter verre vafl homo geen", zegt Terpstra. „Er zijn jongeren die na hun havo- of vwo-diploma direct naar het ho ger onderwijs gaan, maar ook mbo-afgestudeerden of werken den melden zich. De ervaring leert dat het niet reëel is om te denken dat al deze groepen dezelfde ken nis en vaardigheden, interesses of wensen hebben. Om hier op aan te sluiten zijn er diverse onderwijs programma's nodig. Het onder wijssysteem dat we nu kennen is veel te strak en geeft onvoldoende ruimte om aan al die wensen te voldoen." DEN HAAG - Het middelbaar be roepsonderwijs (mbo) verwacht dit studiejaar ruim tienduizend meer inschrijvingen van scholie ren die verder willen studeren. Dat blijkt uit een voorlopige schat ting van koepelorganisatie MBO-Raad, die gisteren werd ge presenteerd. Door verder te stude ren vergroten de scholieren hun kansen op de arbeidsmarkt, waar op zij door de recessie momenteel moeilijk aan de bak komen. Voor het onderzoek zijn mbo-gediplo- meerden afgelopen maanden on dervraagd over hun toekomstplan nen, legt een woordvoerster van de MBO-Raad uit. Degenen die geen vastomlijnd plan hadden, zijn overgehaald verder te stude ren. De MBO-Raad vermoedt dat de studenten zich ook werkelijk gaan inschrijven. „Anders komen ze bij uitkeringsinstantie UWV te recht en die stuurt ze weer terug 'De teller staat nu op ongeveer 1350 nieuwe studenten' naar school. De belangstelling voor de Lerarenopleiding van Fon- tys Hogescholen in Tilburg is flink toegenomen. De teller staat nu op ongeveer 1350 nieuwe studenten, twintig procent meer dan vorig jaar, meldt Ans Buys, directeur van de lerarenopleiding voor het voortgezet onderwijs. „Het is al de tweede stijging op rij, want vorig jaar was de belangstel ling ook al groter dan het jaar er voor. Kennelijk is er een positieve trend. We hebben erg veel gedaan om de kwaliteit van de opleiding te verbeteren en dat werpt zijn vruchten af', zegt Buys. De toena me is met 40 procent vooral zicht baar bij de masteropleidingen, die een eerstegraads bevoegdheid ople veren. Leraren mogen dan in de bovenbouw van havo en vwo les geven. Landelijk is de groei van het aantal eerstejaars op de pabo's ongeveer 2,5 procent. lH8HBBBSRSBBSB£^^&ËSBEHaaBaMMnH^j8&gi@s9&s£S8B98HiSMmHaHaBBSssa3asaBK8aH8aeaKaaHB DEN HAAG - Oud-Tweede Kamerlid loost Eerdmans is gisteren een campagne begonnen om de posi tie van slachtoffers van ernstige ge weldsmisdrijven en hun nabe staanden te verbeteren. Volgens hem moet de politiek daar werk van maken en mag het strafrecht niet langer alleen gericht zijn op de daders. Eerdmans presenteerde zijn Bur gercomité tegen Onrecht gisteren in Den Haag met een pamflet met zestien voorstellen om het strafpro ces te veranderen. Een van de 'meest tranentrekkende' zaken is volgens hem de censuur in het spreekrecht. Nabestaanden mogen nu alleen iets zeggen over de gevol gen van het misdrijf en niets over of tegen de dader, omdat dat te kwetsend kan zijn voor de dader. Aan die beperkingen moet een ein de komen, aldus de voorzitter. Het comité bestaat verder uit vertegen woordigers van drie organisaties die zich inzetten voor slachtoffers en nabestaanden van ernstige mis drijven. Ze vinden het strafklimaat te slap en pleiten daarom voor mi nimumstraffen voor delicten als moord (15 jaar) en verkrachting (8 jaar). Mensen die een kind hebben vermoord of verkracht, moeten le venslang de cel in. „Met pedomis- dadigers zijn we klaar. Die zijn ge veel te gevaarlijk", zegt Eerdmans. Zijn comité vindt dat veroordeelde moordenaars elke week de foto's van hun slachtoffers moeten bekij ken als nabestaanden dit willen. Ook mogen veroordeelden nooit meer vervroegd vrijkomen. De ini tiatiefnemers pleiten ook voor af schaffing van verjaring op alle ern stige gewelds- en zedendelicten. GRONINGEN - Het vergroten van haar inzicht en kennis, dat is het belangrijkste motief van de 88-jari- ge mevrouw Van Drooge-Ter Haar uit Hoogeveen om in Groningen fi losofie te gaan studeren. Volgens een woordvoerder van de Rijksuniversiteit Groningen is zij de oudste van de ruim 20.000 stu denten aan de Groningse universi teit. Van Drooge-Ter Haar heeft: zich voor het komend studiejaar ingeschreven als tweedejaarsstu dent filosofie. Afgelopen jaar slaag de ze er in om haar propedeuse te halen. Mevrouw Van Drooge-Ter Haar is psychologe en besloot om er nog een nieuwe universitaire studie aan vast te knopen. ROTTERDAM - Burgemeester Ah med Aboutaleb van Rotterdam wil dat het voorbereiden van rel len door hooligans strafbaar wordt. Dat zei hij gisteren in een interview in nrc.next. Hiermee wil hij voorkomen dat evenementen zoals het strandfeest vorige week m Hoek van Holland opnieuw op geweld kunnen uitlopen. „Ik wil juridische instrumenten om deze lieden voortijdig in de kraag te vatten. Net als onder de terreurwet zou ook in de voetbal wet samenscholing met een be paald doel strafbaar gesteld moe ten worden", stelt Aboutaleb. De burgemeester noemt de nieu we voetbalwet die nu ter goedkeu ring bij de Eerste Kamer ligt, „niet toereikend. Ik wil een stap verder gaan, want met Hoek van Holland is een grens gepasseerd. Dit is on acceptabel en zal met wortel en tak moeten worden uitgeroeid." Aboutaleb wil hooligans al straf baar maken als ze alleen voorberei dingen treffen voor rellen. „Ze ma nifesteren zich op internetfora en Hyves, ze chatten, bellen en sms' en. Als we nu op een site lezen dat ze elkaar ergens willen treffen, kunnen we niet optreden." Bij het strandfeest Sunset Grooves kwam een 19-jarige jongen om het leven. De tiener werd getroffen door een kogel, mogelijk afkom stig uit een politiewapen. Het Ne derlands Forensisch Instituut on derzoekt nog de herkomst van het projectiel. Het onderzoek naar de rellen is nog in volle gang. De politie rond de vrijdagmiddag pas het sporen onderzoek op het strand af De rijksrecherche zocht minutieus naar bewijzen, zoals kogels. Verder is het onderzoeksteam druk bezig met het verhoren. Het gaat vol gens het Openbaar Ministerie om tussen de 150 en tweehonderd mensen die moeten worden onder vraagd. Ook moet het recherche team veel videobeelden bekijken. waar zij rechten, sociologie en ge- raalexamen. schiedenis studeerde. In 1961 slaagde zij voor het docto- foto Marcel Antonisse/ANP 31 aug t/m 5 sept TBuÖO - 17u00 Abdijplein 28 aug t/m 5 sept 15u00 - 16u00 niet op zondag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5