'Daverend applaus, land 18 Red Onze Polders met bus naar Den Haag Lampje Cursussen Met Lef! en Kind en Echtscheiding almanak Dertigste Vliegende Hollanderwandeltocht Twee gewonden bij vechtpartij Vosplein Hogerop Plantenexcursie Rijkswaterstaat begint met grote opknapbeurt sluizen Terneuzen dinsdag 1 september 2009 door Harmen van der Werf ZAAMSLAG - Zeker met een bus vo! actievoerders trekt het actiecomité Red Onze Polders donderdag naar Den Haag. Ook aanhangers van stichting De Levende Delta gaan mee. Het doelwit is de Tweede Ka mer. Op verzoek van Kamerlid Hu- go Polderman (SP) vindt in Den Haag die dag vanaf 19.00 uur een debat plaats over de Westerschelde en ontpoldering. Het kabinet-Balkenende besloot in april een alternatief plan voor ont poldering van de Hedwigepolder te omarmen, de aanleg van schor ren en slikken in de Westerschel de. Het kabinetsbesluit leidde tot een feeststemming bij actiecomité Red Onze Polder, maar die is de laatste tijd wat getemperd. Vlaan deren heeft de druk op Nederland opgevoerd om, zoals afgesproken, snel tot verdieping van de Wester schelde over te gaan. Nout de Feijter van Red Onze Pol ders vreest dat dit wel eens verve lende gevolgen kan hebben. „Mi nister Verhagen van Buitenlandse Zaken heeft vorige week toegezegd dat de verdieping 'zonder vertra ging' zal worden uitgevoerd", zegt De Feijter. „Wij zijn daar zeer te leurgesteld over, want dat kan ont poldering van de Hedwigepolder en 't Zwin weer dichterbij bren gen. Maar de Belgische eigenaar van de Hedwigepolder wil niet ver kopen en de vele eigenaren in de overige gebieden willen ook niet vrijwillig verkopen. En een Kamer meerderheid is tegen gedwongen ontpoldering." De Tweede Kamer praat donder dag over het besluit dat het kabi net in april heeft genomen, waar door ontpoldering in ieder geval voorlopig van de baan is. Mocht het alternatieve natuurherstelplan, afkomstig van waterschap Zeeuws Vlaanderen, niet aan Europese ei sen voldoen, dan kan ontpolde ring alsnog in beeld komen. Pre mier Balkenende heeft dit vrijdag nog eens naar voren gebracht. Het kabinet neemt pas eind deze week een beslissing over de verdieping. Volgens SP'er Polderman is het des te zinvoller donderdag in de Kamer te praten over de Wester schelde. „Kunnen we nog wat in vloed uitoefenen." De actiebus van Red Onze Polder en De Levende Delta vertrekt om 15.00 uur op het Stationsplein in Hulst en om 15.30 uur bij het bus station in Terneuzen. Aanmelden kan via e-mail eendragt@ziezo.biz of 0115-431.718. ZEEUWS-VLAANDEREN Indigo Preventie, organisatie voor geestelijke gezondheidszorg, heeft in Zeeuws-Vlaanderen twee curcus- sen op het programma staan. Met Lef! om volwassenen te helpen die zich in gezelschap onzeker voelen. En Kind en Echtscheiding, voor kinde ren die met de echtscheiding van hun ouders worstelen. Informatie en aanmelden kan via 0118-625113 of preventie@indigozeeland.nl MEEST GELEZEN 1. Babyolifantje bezorgt Zoo record 2. Sluizen Terneuzen opgeknapt 3. Geen Polenhotel in terneuzen. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Nu de dagen korter worden en de duisternis steeds vroeger invalt, gaan de lampen in het Middelburgse huis 's avonds weer aan. Afgelopen week einde weigerde de ene na de andere lamp echter dienst. Dat kan, bedacht de heer des huizes, want de gloeilam pen zijn er ook allemaal tegelijk inge zet na de verhuizing. Maar goed voorbereid als hij is, staat in de kast Zeeuws Jeugdcircus Hogerop viert zijn gouden verjaardag. Als kroontje op het werk van deze 'Abraham' mogen de 24 leden drie keer meespelen met Circus Renz Berlin, dat voorstellingen geeft op het Goese Molenplein: gisteren, vandaag en morgen. „Dat is toch een hoogtepunt." door Frank Balkenende In een vooroorlogs gymzaal1 tje aan de Bergweg in Goes groepen de leden van Hoger op samen. De i7:jarige Leo nard Bal, tegenwoordig uit Vlissingen maar afkomstig uit Bier vliet, werkt met de jongere garde aan de presentatie. „Want", zegt hij, „technisch zijn we best goed. Waar het bij ons soms aan schort, is het opkomen en afgaan. Dat moet overtuigender. Zeker als je met Renz meespeelt." AXEL De dertigste Vliegende Hollander wandeltocht vindt zaterdag plaats over 6,12,18,25, 31 en 40 kilometer. Startpunt is Cultureel Centrum De Halle aan de Rooseveltlaan in Axel. Aanmelden kan vanaf 8.00 uur tot - voor de kortste afstanden - 15.00 uur. De organisatie is in handen van vereniging Zelden Rust Terneu zen. De wandeling is inclusief gra tis toegang tot het streekmuseum. HULST Bij een vechtpartij vlakbij een hore cabedrijf aan het Cornelis de Vos- plein in Hulst zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag rond drie uur twee gewonden gevallen. Een 18-ja- rige Hulstenaar liep een diepe snee in zijn kin op. Een 23-jarige plaats genoot moest met de ambulance naar het ziekenhuis. Hij was ge wond in de halsstreek. De derde man die bij de vechtpartij betrok ken was, is een 18-jarige Bredanaar. De drie hadden aardig wat gedron ken en gingen na een woordenwis seling met elkaar op de vuist. Tip? redactie@pzc.nl altijd een doos reservelampen klaar. Even snel wat nieuwe erin draaien en probleem opgelost. Dacht hij. Maar nee hoor, het was en bleef don ker. Totdat er toch een lampje ging branden; in zijn hoofd weliswaar. Want die drie lampen, die zitten alle maal op dezelfde verstekdoos. En die verstekdoos zit weer op het lichtnet. Tenminste, als de stekker erin zit. Leonard is één van de pijlers in het jeugdcircus, dat al sinds de op richting wordt geleid door de 65-ja- rige en inmiddels met zes bypasses uitgeruste Goesenaar Jo Kaaijste ker. En die gaat als een diesel door tot de motor het begeeft, want het jeugdcircus is zijn leven. Nadat hij een keer naar het circus was ge weest, dacht hij: 'hoe kun je het verzinnen? „Dat wilde ik ook. Zo hielp ik Jong Artiesten Bloed op richten, alleen had ik snel door dat leden vakantie gingen vieren van de gage van optredens. Dus richtte mijn vader in 1959 Hogerop op, keurig met statuten, een bestuur en een deugdelijke kascontrole." Dat werd het begin van een zege tocht door circusland, van Sluis tot Sirjansland, van Drunen tot Dok- kum klonk het 'hooggeëerd pu bliek' en na afloop gejuich. „In 1999 deden we mee aan een com petitie met dertien jeugdcircussen. Daar zaten er ook bij uit Den Haag en Amsterdam. Landelijk behoren Buurthuis De Kameleon aan de Leliestraat 30 in Terneuzen sluit de kindervakantieweek zaterdag af met een optreden van het Zeeuw se jeugdcircus Hogerop, vanaf 14.30 uur, gratis entree. Jeugdcircus Hogerop is gevestigd in Goes en is bedoeld voor jonge ren van 7 tot en met 21 jaar. De kindervakantieweek van buurthuis De Kameleon begint morgen vanaf 10.45 uur met hut ten bouwen, voor kinderen van acht tot en twaalf jaar. we bij de beste, nog steeds...." Aan leden geen gebrek, hoewel kinderen tegenwoordig liever lij ken te spelen met computers en zaktelefoons. Dat is misschien de reden waarom de 14-jarige Evert van Asselt uit Kapelle jongleert met mobieltjes. „Ach, dat is weer eens iets anders dan kegels. Ik doe het ook met messen. Nee, dat is niet gevaarlijk als je weet wat je doet. Een kwestie van veel oefe nen. Met zakdoeken gaat het ook en da's weer een stuk veiliger." Net ais Evert is vuurspuwer Leo nard Bal bij Hogerop gegaan voor de smaak van succes. „Dat is gewel dig, het daverende applaus na een geslaagde act. Daar doe je het alle maal voor, dat geeft een kick." Zo heeft Hogerop zo'n twintig acts in petto. Fietsers op éénwie- Iers, acrobaten, jongleurs, clowns en een echte vuurspuwer. Ook het doorgezaagde weesmeisje ont breekt niet. Daar heb je wel de goe de kist voor nodig. Kaaijsteker houdt wat dat betreft de kijkers open. „Kon ik voor 250 euro er gens overnemen. Nieuw kost 'ie een-veelvoud." Trapezewerk is geschrapt, want elk bejaardenoord of dorpshuis heeft tegenwoordig een systeem plafond. „En daar ben je de helft van kwijt als je er Tets aan gaat han gen." Op Kaaijstekers verlanglijstje staat nog wel een koorddansinstal latie. „Maar een goede kost 1700 eu ro en we zijn een armlastige vere niging. We krijgen met Bisonkit een nieuwe hoofsponsor (is nu Delta, red.), maar met een eigen gebouw - 'je stookt hier flink wat weg' - en een kleine subsidie blijft het sappelen." video op www.pzc.ni Johan Nieuwenhuijsen in balans. HULST - Natuurliefhebbers kunnen zaterdag in de omgeving van Hulst op stap met de plantenwerkgroep van De Steltkluut. Een gebied van één vierkante kilometer bij het par keerterrein van het Hulster zwem bad wordt onderzocht op planten soorten. Justus van den Berg van plantenstichting Floron verwacht zo'n 180 soorten aan te treffen, meer dan 'vroeger', vóór 1990. „Er zijn veel nieuwkomers dankzij de klimaatverandering." Start excusie bij het zwembad om 13.00 uur. In formatie via 0113-27.12.10. Jeugdcircus Hogerop tijdens een uitvoering in 1979. door Wout Bareman TERNEUZEN - Rijkswaterstaat start vandaag met een grote opknap beurt van de bewegingswerken van de sluizen in Terneuzen. De re novatie neemt ongeveer tweeën- halfjaar in beslag. Het scheepvaartverkeer en de weg gebruikers ondervinden dit jaar in elk geval niet al te veel hinder van de werkzaamheden. Waterstaat pakt om te beginnen de Midden- sluis aan. Daarbij gaat het om aan passingen aan de in- en uidaatwer- ken. Het werk, dat vanaf vandaag tot en met 15 oktober duurt, wordt uitgevoerd bij laag water. Tij dens de werkzaamheden moet het scheepvaartverkeer rekening hou den met een langere schuttijd. In 2010 en 2011 zijn wél verschillende stremmingen voor de scheepvaart ingecalculeerd. Maar waterstaat zal de vaarwegge bruikers dan tijdig informeren over de exacte data en tijdstippen van de stremmingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58