Protest tegen herstel oude dijken Balkenende bij start nieuwbouw Yara y Al. dinsdag 1 september: start verkoop Film by the Sea volledige programma online ZEEUWS-VLAANDEREN 18 era 19 25 'Onbegrijpelijk dat overheid in deze crisistijd belastinggeld stopt in dijken waar toeristen niet op zitten te wachten' 'Jeugdvakantiekinderen' timmeren geroutineerd hutten in elkaar www.hlmbythesea.nl Zeeuws Jeugdcircus Hogerop speelt met Circus Renz Berlin Dinsdag 1 september 2009 Meatless smaakt naar meer 17 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Frank van Cooten OOSTBURG - Het verzet tegen het herstel van verdwenen 'histori sche' dijken in West-Zeeuws- Vlaanderen neemt toe. Bij het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Sluis is een bezwaarschrift binnen gekomen, ondertekend door 88 omwonenden van de dijken die op de nominatie staan hersteld te worden. Bezwaarmakers vinden het onbe grijpelijk dat de overheid in deze crisistijd belastinggeld stopt in de ze dijken. „Tevens vinden wij het onverteerbaar dat gemeentelijke overheden zoals de gemeente Sluis hier hun medewerking aan willen verlenen. De aanleg van 'nieuwe natuur' en reconstructie van deze zogenaamde 'historische' dijken wordt niet alleen door ons, maar ook door een groeiend deel van onze samenleving gezien als een ongewenste ontwikkeling." Het ZeeuwsVlaamsProtest noemt het dijkherstel als één van de argumen ten om het provinciebestuur op 2 oktober een petitie aan te bieden om serieuzer om te gaan met de belangen van de Zeeuws-Vlaamse inwoners. De 88 omwonenden van de te her stellen dijken (Tragel-West, Austerlitzdijk/Diomedeweg, Nieu- veltweg, Kleine Boomdijk, Oostha- vendijk en Westhavendijk) zijn bang dat de 'nieuwe' dijken straks zijn overwoekerd door onkruid. Het onderhoud van reeds herstel de 'historische' verdedigingswer ken zoals de Olieschans bij Aarden burg laat volgens hen immers al te wensen over. Omwonenden zijn bang dat het onkruid straks in hun tuinen terechtkomt. De bezwaarmakers zien het her stel van de dijken ook als horizon vervuiling. Woongenot en de prij zen van de woningen dalen. Ver der zeggen ze tijdens het aanleg gen van de dijken veel overlast te krijgen van geluid, stof, slijk op dee omliggende wegen en trillin gen, veroorzaakt door de vrachtwa gens. Slik op de weg is gevaarlijk voor fietsers en autobezitters moe ten hun voertuig vaker wassen. Toeristisch gezien levert het dijk herstel volgens de tegenstanders niets op. De toerist op zoek naar rust en ruimte zal zich rot schrik ken van de dijken. door Wout Bareman SLUISKIL - Premier Balkenende en president Haslestadt van Yara In ternational leggen woensdag de eerste steen voor de nieuwe ureumfabriek van Yara Sluiskil. De nieuwe fabriek vervangt twee bestaande ureumoplossingsfabrie- ken en wordt de grootste ter we reld. Er is een investering van 400 miljoen euro mee gemoeid. Ureumoplossing is de grondstof voor kunstmest en milieuvriende lijke producten voor het reduceren van de uitstoot van stikstofoxiden uit grote motoren. Eerder dit jaar werden op de fabrieksterreinen van Yara de voorbereidingen voor de bouw van de uream-7-fabriek getroffen. De fabriek wordt, als al les volgens plan verloopt, in juni 2011 opgestart. Yara Sluiskil is de belangrijkste pro ductielocatie van stikstofhouden- de meststoffen en chemicaliën voor industriële toepassingen van het concern. Er werken 560 men sen. Yara is goed voor de productie van drie miljoen ton eindproduc ten. De ingebruikname van de nieuwe fabriek leidt tot een daling van de uitstoot van CO2 van 300.000 ton. Voortaan wordt ook 240.000 ton extra ammoniak in Sluiskil verwerkt, zodat ook het transport per schip daarvan af neemt. PHILIPPINE - In het gros van de kernen van de gemeente Terneuzen barstten gisteren de jeugdvakantieactiviteiten los. Bijna overal na men de vele tientallen kinderen, die zich de af gelopen weken steeds meer begonnen te ver velen, hamers en zagen ter hand om van de grote stapels aangevoerd hout hutten te bou wen. Zoals hun vader ooit deed en zelfs hun grootvader. Het leidde al direct tot bouwwer ken, die nooit en te nimmer de toets der kri tiek van de strenge gemeentelijke welstands commissie zouden doorstaan. Maar ach, vrij dag gaan de meeste bouwels alweer in vlam men op, zoals in Philippine. Daar timmerden de kinderen de hele dag oorverdovend door. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57