i8| zeeland Elimu Foundation tien Twee weken achtereen film De Storm in FiZi Golftoernooi Sauna De Parel Aquaduct voor N57 is aan oversteek Kanaal door Walcheren begonnen Rode draad Actiecomité Red Onze Polder naar Den Haag Rijkswaterstaat start opknapbeurt sluizen Al het nieuws uit de regio op: pzc.nl/regio/schouwen-duiveland 0118 - 588 276 WWW.ROOMPOT.NL/KUREN dinsdag 1 september 2009 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vrij snel na de landelij ke première op vrijdag 11 septem ber in Vlissingen zal de film De Storm vanaf vrijdag 30 oktober twee weken achtereen dagelijks worden vertoond in Filmtheater Fi Zi in Zierikzee. Voorzitter Daan van der Wekken laat weten dat dit mogelijk is in het kader van een landelijk educa tieproject dat gekoppeld is aan De Storm en dat in opdracht van het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk werd ontwikkeld in de vorm van een zogeheten webquest. Het educatieproject is bedoeld voor derdejaars-leerlingen in het voort gezet onderwijs. De webquest wijst hen de weg zelf onderzoek te doen naar klimaatveranderingen en zeespiegelstijging met de water- noodramp in 1953 als uitgangs punt. De film De Storm van regis seur Ben Sombogaart vertelt het verhaal over een 18-jarige alleen staande moeder die tijdens de ramp haar baby verliest. De film is voor een groot deel in Zeeland en Vlaanderen opgenomen. FiZi zal. De Storm naast reguliere voorstel lingen ook diverse keren speciaal voor scholieren vertonen. Het filmtheater opent dit weekend het nieuwe seizoen met De Reader. Deze film is vrijdag al te zien om 20.30 uur. Zaterdag wordt de sei zoenopening omlijst met een wel komstdrankje en een buffet vanaf 17.30 uur. Kaarten hiervoor a 17,50 euro zijn uitsluitend in voorver koop verkrijgbaar bij Boekhandel De Vries, Havenplein, Zierikzee. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het aquaduct voor de N57 is aan de oversteek van het Kanaal door Walcheren begonnen. Gisteren is in Middelburg het on- derwaterbeton voor het eerste compartiment aan de noordzijde van het kanaal gestort. Aan de zuidzijde is dat eerder al gebeurd. Per uur moest ongeveer 100 kuub beton worden verwerkt - in totaal 1350 kuub - en per uur reden daar voor twintig vrachtwagens heen en weer. Omdat ze niet over de Kaaienroute mochten, moesten ze omrijden over de Nassaulaan. En omdat het onderwaterbeton niet te dun en niet te dik mocht zijn, moest er een goede afstemming zijn tussen goede kwaliteit, snelle aanvoer én veilig transport. Via een buis ('dobber') komt het be ton onder het water op de bodem van de 11,5 meter diepe put, vertel de John Penson van Kunst. Daar vormt het een laag van 1 meter. Een laser meet het stijgen van de dobber. Zodra die een meter hoger staat, wordt op de volgende plek gestort en zo zijn banen van 2,5 meter breedte afgewerkt. Deze eer ste laag beton is een 'prop' om de put waterdicht te maken. Daar bo venop komen een vulvloer en een constructievloer. September saunamaand mmmemmm. mmmssmmmmm va b mmstmm Kuur Beautycentrum De Parel Babelweg 2, 4357 BT Domburg E-mail: kuur@hofdomburg.nl 10 x sauna van 160,- voor 144,- 20 x sauna van 290,- voor 261,- 1 x sauna van 18,-voor 14,-* Actie geldig t/m 30 september 2009 1e dinsdag v/d maand: Damesdag (10.00-22 30 uur) 3e dinsdag v/d maand. Badkledingdag gemengd (10.00-18 00 uur) Onderwijs is een primair recht van ieder kind. Ook die in de sloppenwijken van Mombasa. De in Bruinisse zetelende Elimu Foundation bouwt er scholen. door Piet Kleemans Kansen, daar gaat het Els de Zeeuw, oprich ter en voorzitter van Elimu Foundation in Nederland, om. Wil een kind in Kenia een kans krijgen op een goede toekomst dan is on derwijs - elimu in het Swahili - be langrijk. En vaak onmogelijk. In de sloppenwijken van de Keniase mil joenenstad Mombasa ontbreekt het volgens De Zeeuw op onder wijsgebied aan vrijwel alles. Er zijn nauwelijks boeken, schriften en schrijfwaren en met de huisves ting van wat er dan aan scholen is, is het droevig gesteld. De Zeeuw - werkzaam in het onderwijs - zag het met eigen ogen. „Samen met mijn man was ik in 1998 op een conferentie van serviceclubs in Mombasa en ik heb daar scholen bezocht. Dan zit je zelf in een duur en luxe hotel en die kinderen daar hebben niets. Als er al een school is zitten ze er op aange stampte aarde. Dat schrille con trast, dat is wat mij het meeste heeft geraakt." De Zeeuw nam zich heilig voor geld in te zamelen om de situatie zoals ze die aantrof in de sloppen wijken van Mombasa te verbete ren door scholen te bouwen. De Bruse onderwijzeres richtte de Eli mu Foundation op. Een stichting met een ambitieuze visie. Ze wil bouwen aan een toekomst met waardigheid voor de kinderen van Mombasa, klaslokalen vullen met hoop, voorzien in goede educatie en armoede bestrijden door onder wijs te ontwikkelen. Elimu Foundation is een stichting met twee takken: eentje in Neder land en eentje in Mombasa. De Ne derlandse tak zorgt voor het geld, de Keniase tak voor de praktische zaken ter plaatse. Werkt prima vol gens De Zeeuw: „Er is daar veel corruptie. Wil een hulpproject kans van slagen hebben dan is heel belangrijk dat je mensen kent die je kunt vertrouwen en die za ken kunnen regelen." De contacten tussen de Nederland se en de Keniase tak van Elimu lo pen via e-mail en skype, ofwel bel len via internet. Eens in de paar jaar neemt De Zeeuw persoonlijk poolshoogte in de slums van Mom- MEEST CELEZEN 1. Twee mannen verdronken 2. Brand zorgboerderij aangestoken 3. Storing Zeelandbrug voorbij TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl Deze maand 10% korting op de saunabaden kaarten! Eén van de Elimu-scholen in Mombasa. Met de Elimu Charity Cup is in tien jaar tijd ruim twee ton vergaard voor Elimu Foundation. Na aftrek van de kosten van het golfevenement bleef daar 175.000 euro van over. Dat geld is besteed aan de renova tie en nieuwbouw van scholen in Mombasa. Elimu Foundation doet alleen pro jecten als dat ter plaatse door men sen van de Keniase tak van de foun dation kan worden begeleid. Geld bij elkaar sprokke len kan op allerlei manieren. Rommel markten, een liefda digheidsbal, oliebol len bakken, noem maar op. Voor hulpstichting Elimu Foundation is golf het sleutelwoord. Om het re noveren en nieuw bouwen van scholen in het Keniase Mombasa te kunnen bekostigen werd tien jaar geleden besloten op golfbaan Grevelingenhout bij Bruinisse een KAPELLE TERNEUZEN Actiecomité Red Onze Polder en stichting Levende Delta trekken donderdag naar de Tweede Kamer in Den Haag waar 's avonds wordt gesproken over verdieping van de Westerschelde, natuurherstel en ontpoldering. Zij hebben een bus gecharterd en die stopt op Zuid-Beveland om 16.00 uur bij Vierwegen langs de A58 bij Kapelle. Het Kamerdebat is vanaf 19.00 uur gepland. Aanmel den kan via e-mail eendragt@ziezo.biz of 0115-431718. Rijkswaterstaat start vandaag met een grote opknapbeurt van de be- wegingswerken van de sluizen in Terneuzen. De renovatie neemt on geveer tweeënhalf jaar in beslag. Scheepvaartverkeer en weggebrui kers ondervinden dit jaar niet veel hinder 'omdat Waterstaat eerst de Middensluis aanpakt. Dat (t/m 15 oktober) wordt gedaan bij laag wa ter. Tijdens de werkzaamheden moet het scheepvaartverkeer reke ning houden met een langere schuttijd. basa om te kijken hoe de door Eli mu Foundation op poten gezette scholen draaien. „Het gaat om meer dan alleen een school bou wen. Een schoolgebouw moet ook beheerd en onderhouden worden. Ik weet nog dat in het begin de gei ten dwars door de schoollokalen liepen. Dat kun je met een omhei ning heel simpel voorkomen." Het onderwijs is de rode draad voor Elimu Foundation. In Mom basa is met geld van Elimu een flink aantal scholen aangepakt. De gebouwen zijn opgeknapt, de kin deren kregen bankjes en stoeltjes en er kwamen leermiddelen. Als 'tussendoortje' steunde de stich ting in Nederland een aantal jaren een project voor paardrijles aan ge handicapten. Dat was een groot succes. Met-geld van Elimu zijn in middels ook drie nieuwe scholen gebouwd in Mombasa. Forse basisscholen zijn het, met elk ruim duizend leerlingen. Goed draaiende scholen ook. „En het aardige is dat zo'n school ook ef fect heeft om de omgeving. Al die drie scholen staan in de sloppen wijk en je ziet dat ook daar iets aan het veranderen is." De voertaal in de voor malige Britse kolo nie is Engels. Het schoolsysteem is op Britse leest ge schoeid en dat betekent dat de leer lingen stuk voor stuk gehuld zijn in schooluniform. Belangrijk vol gens De Zeeuw. Beschik je over uniformen, dan telt je school mee. Elimu speelt daar op in. Zo wer den eerder gebruikte uniformen overgenomen van een andere school. De leerlingen van de Eli- mu-school in de slums stegen daar mee in aanzien en het gevolg daar van was weer dat ouders besloten hun kinderen naar Elimu-scholen te sturen." Q www.elimu.nl Regisseur Sombogaart (m) was met zijn crew vorig jaar maart op zoek in Zierikzee naar opname-locaties voor De Storm, archieffoto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50