doodslag 'Gratis stalling met toezicht is i8lze id Poging tOt CRIMINALITEIT Goese rijwielhandelaren zien haken en ogen aan plan tegen fietsendiefstallen in Tholen PWC weerspreekt vertrek uit Goes Wespen slaan toe in Kruiningen Meliskerke zonder supermarkt dinsdag 1 september 2009 mmmmgégmmsgmBmmmmmsmmmmmmmmBmmmmtmmmmmsmmmmmmmmsmmmiimzm door Rob Paardekam tholen - Vier "mensen, onder wie twee politieagenten, zijn het afge lopen weekend bijna aangereden door een 18-jarige Bergenaar, die als een malloot met zijn auto door de binnenstad reed. De man is zondag aangehouden en wordt waarschijnlijk vervolgd voor po ging tot doodslag. In de nacht van vrijdag op zater dag reed de man rond drie uur plots over een terras aan de Kaaij. Hij beschadigde daarbij het meubi lair. Hij vervolgde zijn weg over de Bebouwdendam, waar op dat mo ment vier personen liepen. Het viertal, onder meer twee surveille rende politieagenten en een 25-jari- ge vrouw uit de gemeente Tholen, kon nog net op tijd wegspringen. „De man reed echt als een zot", zegt een woordvoerster van de po litie. „Gelukkig hebben een aantal oplettende getuigen het kenteken van de auto opgeschreven. Daar door hebben we de man zonda gochtend om half elf kunnen aan houden." Dat gebeurde overigens ook in de Bebouwdendam, waar de inwoner van Bergen op Zoom op dat moment nog steeds of op nieuw aanwezig was. Over het motief tast de politie nog volledig in het duister. Zo is nog niet duidelijk of de man met opzet handelde of dronken was. De ver dachte is in verzekering gesteld en zijn auto is in beslag genomen. door luc Oggel KRUININGEN - Dat er dit jaar buiten gewoon veel wespen zijn, onder vindt ook bijenhouder Jo Koeman uit Kruiningen Koeman ontdekte gisteren dat wes pen het afgelopen weekeinde een ware slachting hebben aangericht in twee van zijn bijenkasten. Tien duizenden bijen zijn doodgesto ken door de wespen, die boven dien alle honing en nog eens der tig kilo suikerstroop (een soort voedsel voor de bijen) hebben weggeroofd. Koeman staat er ver steld van. „Dit heb ik nog niet mee gemaakt." Toevallig had de bijenhouder on langs over soortgelijke gevallen in Frankrijk gelezen. „Ik dacht: daar hebben ze weer iets bijzonders." Overigens hebben de wespen zich niet alleen tegoed gedaan aan de honing en suikerstroop, maar ook aan de pruimen die Koeman nog- had willen verkopen. "„In elke pruim zat een wespengat, ik had er amper nog genoeg voor in mijn eigen vriezer." De Kruiningenaar denkt dat er in de omgeving veel nesten zijn. „Ik smeer nu de kasten in met suiker stroop en zodra het dan geel ziet van de wespen sla ik ze plat." Andere Zeeuwse imkers moeten volgens Koeman beducht zijn op de wespenplaag. door Frank Balkenende en Luc Oggel De gemeente Goes wil het aantal fietsen diefstallen sterk terug dringen. Dagelijks wor den in Nederland vele fietsen ge stolen. Zelden krijgt de eigenaar zijn fiets terug. Om die veel voorkomende crimi naliteit de kop in te drukken, is de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) vorig jaar in actie gekomen. Ze ondersteunt gemeen ten in hun lokale strijd tegen de fietsendieven. Daarvoor is voor drie een Centrum Fietsendiefstal opgericht. Goes wil er echt werk van maken. Gemeente en politie zullen vaker toezicht houden op de risicoplelc- ken. In de stad Goes zijn dat de bi- nenstad en het Stationsplein, maar ook scholen en parkeerterrei nen bij supermarkten maken on derdeel uit van het speelveld van fietsendieven. Toezichthouders krijgen daarbij training om gesto len fietsen te herkennen. Ook wil de gemeente een fietsaf- handelcentrale op poten zetten, een opslagplaats voor alle verwij derde en gevonden fietsen. Digi taal moet worden aangesloten bij een bestaande database, zoals die al in Amsterdam werkt. Eigenaren van gestolen fietsen kunnen daar in kijken of hun ontvreemde rij wiel er tussen zit. Het is de bedoe ling dat alle kenmerken en foto's van gevonden fietsen in de databa se, toegankelijk via een internetpa gina, zijn terug te vinden. Ook een betere terugkoppeling naar burgers die aangifte van fiet sendiefstal hebben gedaan, hoort bij de nieuwe aanpak. Evenals een voorlichtingscampagne, waarbij de fietsregistratielcaart en postcodegra vering (er komen acties) onder de aandacht worden gebracht. Verder ijvert de gemeente voor fietsenstal lingen- en rekken die een veilig heidskeurmerken kennen, zoals Fietsparkeur. Daarnaast wil de gemeente de krachten bundelen met de horeca (veel fietsen worden in het uit gaanscentrum gestolen) en rijwiel handelaren. De laatste partij met name om heling te voorkomen. Bovendien kunnen rijwielhandela ren kopers precies vertellen welke preventieve maatregelen ze kun nen treffen tegen fietsendiefstal. Hoe denkt het veld daarover? Eigenaar Remco Melse van Fiets- wereld Melse vindt het een goede zaak dat de fietsendiefstal wordt aangepakt. Maar of hij zelf mee doet, weet hij nog niet. „Er is een brief verstuurd waarin staat wat je als rijwielhandel allemaal zou moe ten doen. Iemand die een fiets wil ruilen, moet bijvoorbeeld aankoop- bewijs laten zien. Vind ik een beet je overdreven, daar vraag je toch ook niet om als het om een auto gaat?" Melse heeft in het verleden vaak genoeg gestolen fietsen aangebo- Tips om fietsendiefstal tegen te gaan 9 Zorg dat je weet welke kenmer ken je fiets heeft, zodat je in geval van diefstal makkelijk aangifte kunt doen. Als een fiets geen unieke kenmer ken heeft, laat hem dan voorzien van een graweercode. O Zodra Goes een fietsenafhandel- centrale heeft opgezet, kan je in een database op internet zien of je gestolen fiets daar bij staat. 9 Koop nooit een fiets die op straat wordt aangeboden. Dat is heling en kan je een fikse boete en een strafblad opleveren. Ga na of een tweedehands fiets als gestolen te boek staat. Koop de fiets niet als de verkoper geen aan- koopbewijs wil laten zien. Zorg voor een gekeurd slot. 9 Zet je fiets altijd op slot. den gekregen. „Nu gebeurt dat steeds meer via internet, op sites als Marlctplaats.nl." Het laten ingra veren van een postcode is volgens de fietsenhandelaar nog steeds een goed middel om diefstal tegen te gaan. „Zo'n code moet je er echt uitslijpen, dat kost moeite. En je fiets verzekeren uiteraard." Medewerker Albert Rijk van Rijwielshop/Fietspunt Goes vindt de Goese plannen op zich best no bel. „Maar als je het probleem echt wil aanpakken, zou er een grote gratis stalling met toezicht moeten komen, zoals bijvoorbeeld in Til burg." Het Stationsgebouw leent zich daar volgens Rijk uitstekend voor. „Het is veilig en je bent met een al die fietsen op het Stations plein kwijt. Er is anderhalve ton in fietsenrekken geïnvesteerd, maar eigenlijk is het nog steeds een rom meltje. Zonde van het geld eigen lijk." Volgens Rijk doet de Rijwiel shop zelf al aan preventie. „We slij pen niet zomaar een slot door als iemand dat vraagt, zeker niet van een nieuwe fiets. Dan vragen we wel om legitimatie of een aankoop- bewijs." Je fiets bij voorkeur er gens aan vastzetten is een goede manier om diefstal te voorkomen, zegt Rijk. „Je ziet het op bijvoor beeld op Yerseke, waar dure fiet sen tijdens de kerkdienst worden ingeladen in een busje. In een loods worden ze opengeslepen en vervolgens doorverkocht." Naam: A. Kramer Woonplaats: Goes Merk fiets: Batavus Al eens slachtoffer geweest van fietsdiefstal? „Nee, maar collega's wel." Hoe beveiligt u uw fiets? „Dubbel slot en met de kabel ergens aan vast." Waar parkeert u uw fiets en waar niet? Ik zet hem altijd in een rek, maar in Goes zijn eigenlijk maar wei nig veilige plekken." Naam: Jolanda Bosselaar Woonplaats: Goes Merk fiets: Cortina Al eens slachtoffer geweest van fietsdiefstal? „Nee, nog nooit." Hoe beveiligt u uw fiets? „Ik zet hem zoveel mogelijk in stallingen, zeker bij het station." Waar parkeert u uw fiets en waar niet? „In de binnenstad bijvoorbeeld zet ik hem op het zicht altijd op een plek waar meerdere fietsen staan." Naam: Conny Vos Woonplaats: 's-Heer Hendrikskinde ren Merk fiets: Gazelle Al eens slachtoffer geweest van fietsdiefstal? „Nog nooit, gelukkig." Hoe beveiligt u uw fiets? „Met een enkel slot, maar op mijn werk kan ik hem binnenzetten. En hij is verze kerd." Waar parkeert u uw fiets en waar niet? „Ik zet hem meestal in de buurt van andere fietsen." Naam: Stefan Wellens Woonplaats: Vlissingen Merk fiets: Batavus Al eens slachtoffer geweest van fietsdiefstal? „Ja, twee keer. Maar beide keren stond hij later weer bij mijn huis..." Hoe beveiligt u uw fiets? „Ik zet hem op slot." Waar parkeert u uw fiets en waar niet? „Ik let er eigenlijk niet echt op waar ik hem neerzet. Gewoon daar waar het praktisch is." door Emile Calon goes - PricewaterhouseCoopers handhaaft 'de Goese vestiging. Dat bevestigt woordvoerder Meint Wa- terlander van PWC. Hardnekkige geruchten deden de ronde dat de Goese vestiging van het landelijke accountants-, belas tingadvies - en consultantskantoor zou worden opgeheven. Daarmee zouden honderd arbeidsplaatsen voor Goes verloren gaan. Woordvoerder Waterlander kent de geruchten. Die komen, zegt hij, mede voort uit verkenningen hoe PWC zijn klanten beter kan bedie nen. Daarbij is ook naar vestiging Goes gekeken „We willen echter zichtbaar aanwezig blijven in Zee land. Het kantoor blijft open." Dat pand staat er net twee jaar. PWC balde er de vestigingen Middel burg en Bergen op Zoom samen. meliskerke - De enige supermarkt van Meliskerke is sinds zaterdag ge sloten. Door die sluiting voegt het dorp zich bij het rijtje Biggekerke, Gapinge en Veere; Walcherse ker nen zonder supermarkt. De dorpsraad en de ondernemers vereniging van Meliskerke willen alles op alles zetten om ervoor te zorgen dat anderen ondernemers de supermarkt heropenen en voortzetten. Voorzitter Cees de Smit van de dorpsraad vraagt wel om geduld omdat zulke onderne mers niet een-twee-drie zijn ge vonden. Hij verwacht dan ook dat het wel een of meerder maanden tijd vergt om een ondernemer te vinden die bereid is de super markt te heropenen. De Smit zelf is onaangenaam ver rast door de sluiting van de enige supermarkt van zijn dorp. Hij be seft maar al te goed dat het ophef fen van de Attent vooral nadelig uitpakt voor inwoners van zijn dorp die minder mobiel zijn. Die zijn nu afhankelijk van het open baar vervoer of van anderen voor een deel van de inkopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38