sport 129 straffen Zeeuwse zwemmers laten zich zien in Oosterhout en Tilburg Jonge duiven van Richard de Koek doen het dit seizoen voortreffelijk PZ BELLE EN HET BEEST opzet had Motorcrosser Boot wint in Koningshooikt Spruijt en Scheele sterk in Beervelde Supermotorijder De Nooijer op dreef Duinkerke rijdt naar overwinning in Breda Ook Johan van Rumst komt naar Zaamslag Ivar Moeleker wordt zesde in klimcriterium v.a. 5 september verkrijgbaar dinsdag 1 september 2009 door Dennis van Bergen ZEIST - Heel voetballend België staat op zijn kop omdat Standard Luik-speler Alex Witsel zondag mogelijk een definitief einde heeft gemaakt aan de loopbaan van Mar- cin Wasilewski van Anderlecht. Met zijn kamikazeactie blies de Belg de eeuwige discussie op nieuw leven in, of een dergelijke vorm van fysiek geweld gestopt kan worden. Een minisymposium over dit onderwerp op het KNVB- sportcentrum in Zeist gaf geen ant woord op deze vraag. Wel pleitte Fred Westerbeke, aanklager tucht- commissie Betaald Voetbal, voor strengere straffen bij buitenpropor tionele overtredingen. „Wanneer een voetballer betrapt wordt op het roken van een joint, mag hij drie maanden niet spelen. Op discriminatie, öok een zwaar vergrijp, staat een sanctie van twaalf duels. Zeer specifieke, hele zware overtredingen zouden wat mij betreft zwaarder bestraft moe ten worden. Al moeten we ook niet doen alsof er wekelijks vele doodschoppen voorbij komen", al dus Westerbeke. De aanklager kreeg bijval van scheidsrechter Roelof Luinge, die meende dat ruw spel 'uitgebannen moet worden'. „Er ligt hier een taak voor de clubs. In de 26 jaar dat ik fluit, hebben die maar zel den afstand genomen wanneer een speler buitensporig gedrag ver toonde. luist zij hebben een voor beeldfunctie. Daarnaast zijn de straffen die de tuchtcommissie uit spreekt in mijn ogen vaak te laag." Een ander panellid, de clubloze trainer Co Adriaanse, vindt dat juist de scheidsrechters strenger en resoluter op moeten treden. „Ik zie in mijn nieuwe baan als voet balanalist veel overtredingen waar ik een rode kaart voor zou geven. Maar die worden vaak niet getrok ken omdat arbiters bang zijn om ze te geven. Bijvoorbeeld omdat de wedstrijd pas net is begonnen." Adriaanse pleit dus niet voor zwaardere straffen, maar voor een strikte naleving van de regels. „Zwaardere straffen opleggen helpt in het dagelijkse leven im mers ook niet." De hoofdsponsor van Standard Luik - telecombedrijf BASE - dis tantieerde zich zondag nog na drukkelijk van de 'zeer brutale fout' van Witsel. 'Dit gedrag is to taal niet in lijn met de waarden en normen die wij als merk in België wil uitdragen', aldus het bedrijf in een mededeling na het duel. De hoofdsponsor heeft inmiddels een gesprek aangevraagd met de Stan- dard-directie „om te vermijden dat welke speler van de club dan ook dit nog herhaalt". Uit een eerste diagnose is gebleken dat Wasilewski het kuit- en scheen been heeft gebroken. Op de televi siebeelden was duidelijk te zien dat Witsel (winnaar van de Gou den Schoen in België) zijn tegen stander zo hard raakte, dat zijn been dubbel klapte. Enkele spelers liepen na het voorval hevig ge schrokken met de handen op hun hoofd verdwaasd over het veld. Op dat moment was Anderlecht-spe- ler en Tsjechisch international jan Polak al met een afgescheurde kruisband (ook na een overtre ding) van het veld gestrompeld. „Ik hoop dat ik niet voor zijn car rière moet vrezen", reageerde An- derlecht-coach Ariël Jacobs. Witsel bood na afloop zijn excuses aan: „Het spijt me wat er gebeurd is. We gingen allebei voor de bal", sprak hij. „Ik heb hem niet met op zet geblesseerd. Ik ben geen schurk. Ik speel geen voetbal om iemands benen te breken." In Zeist zei Adriaanse er gisteren ook van overtuigd te zijn dat Wit sel geen kwade opzet had. „Er is niet één voetballer die het veld in stapt om een ander bewust te bles seren," Volgens 'ervaringsdeskundi ge' en ex-voetballer Danny Hoek man, wiens zware blessure de aan leiding vormde voor het sympo sium van gisteren, moet er echter paal en perk worden gesteld. „De normen in de maatschappij verva gen. We moeten niet alles wat in de voetballerij gebeurt normaal vinden." KONINGSHOOIKT Motorcrosser Mark Boot uit Burgh- Haamstede kende een succesvol weekend. Nadat hij zaterdag al de sterkste was geweest in Wemeldin- ge, won hij een dag later opnieuw. In een wedstrijd van de Belgische Bond VMCF in Koningshooikt zet te hij de wedstrijd bij de inters MX 2 naar zijn hand. In de eerste man che finishte Boot als tweede. In de tweede manche greep de zeven tienjarige KTM-crosser wel overtui gend de overwinning. BEERVELDE Op het circuit van het Belgische Beervelde werd bij de Junioren MX 2 een één-tweetje gerealiseerd door de motorcrossers Kevin Spruijt (Meliskerke) en Gian Schee- Ie (Zaamslag). Spruijt was in de wedstrijd die meetelde voor het Belgisch kampioenschap bij de MCLB in beide reeksen oppermach tig. Scheele werd in de eerste man che derde. In de tweede manche fi nishte Scheele als tweede. LELYSTAD Supermotorijder Gregory de Nooijer uit Vlissingen heeft met een vierde plaats prima gepres teerd in de negende wedstrijd mee tellend voor het Open Nederlands Kampioenschap (ONK). De wed strijd verreden op het circuit van Lelystad werd gewonnen door de Belg Thierry Godfroid. In de eerste manche reikte de Walchenaar na een moeizame training tot de vier de plaats. In de tweede manche gaf hij hierop één positie prijs. BREDA Op de wieier- en skeelerbaan in Breda heeft Joannathan Duinkerke een wedstrijd voor ID-renners op zijn naam geschreven. De coureur uit Goes was de allersterkste en reed zo hard dat de overigen allen moesten lossen. De nationale kam pioen won uiteindelijk met een riante voorsprong op de nummers twee en drie. Gert-Jan de Bont uit Terneuzen eindigde op een fraaie vierde plaats. TERNEUZEN Na het aantrekken van Siebe van Damme heeft Zaamslag op de val reep nog een Belgische speler bin nengehaald. De zaterdag-tweede klasser heeft zich versterkt met Jo han van Rumst. De 31-jarige aanval lende middenvelder komt over van Zele en speelde in het verleden al bij Terneuzen. In België was Van Rumst prof bij Beveren, Oostende, Eendracht Aalst en Deinze. Daar naast speelde hij ook. nog voor on der meer Londerzeel en Evergem. MUNSTERGELEEN Ivar Moeleker is als zesde geëin digd in klimcriterium van Munster- geleen. De renner van Theo Middel kamp kwam uit in de categorie 7. De overwinning in Munstergeleen ging naar Sam Oomen van wieler vereniging TWC Pijnenburg. Davy Gunst werd in dezelfde cate gorie dertiende. Er waren 54 deel nemers. Denise Gunst legde in de categorie 5 beslag op een twaalfde positie. door Jeroen Dellebeke TILBURG - Dat de openwaterwed- strijden in Tilburg van locatie zijn verhuisd, hebben de zwemmers ge weten. Vooral op de drukke onder delen - de 1000 meters - werd er op de eerste 100 meter in de smal le Piushaven flink geknokt om een plekje voorin veilig te stellen. Het deerde de Zeeuwse deelnemers niet veel, want zij deden goed mee om de prijzen. De contouren van de eindstanden beginnen, zo'n twee weken voor het einde van het openwaterseizoen, zichtbaar te worden. Zo pakte Priscilla Meerman met overwinningen op de 5000 en 10000 meter vrije slag bij de jeugd punten op de langere afstanden. Judith Stap deed goede zaken met verschillende podiumplaatsen op de 1000 en 3000 meter. Goed was ook de 10000 meter van Miriam van Noorden van De Bevelanders, die ondanks weinig trainingsuren deze afstand toch aandurfde. In de juniorenklassementen maak te Lotte Dalmeijer flinke stappen met haar overwinning in Ooster hout en een derde plaats in Til burg. Alex Eversdijk wordt de bes te Zeeuw in het schoolslagklasse ment bij de mannen. Hij tikte in Tilburg tweemaal als tweede aan, op de 500 schoolslag tijdrace en de 2.000 meter. Een dag later presteer de hij in Oosterhout precies het zelfde op de tijdrace en de 3000 meter. In de masterklassementen, waar het om tijd draait en niet om de achterstand op de winnaar, wer den ook snelle tijden genoteerd. Marijke van Hoek pakte de winst bij de 1000 meter schoolslag 45+ en een tweede plaats op de vrije slag. Eline Nijskens won de school slag bij de twintigplussers, gevolgd door clubgenote Sabine van Waes. De volgende dag was Nijskens een halve seconde te laat op de 3000 meter voor een podiumplaats. Wouter Stap en Jonathan Davidse (Stormvogel) vielen in de prijzen op de 500 meter voor minioren. Amira Fathi behaalde in Tilburg nog de tweede plaats op de 2000 meter schoolslag jeugd en ook Ma- non Kloosterman was succesvol met een derde plaats op de 1000 meter schoolslag in Oosterhout. door Fred Rabout OOSTBURG - De renstal van Ri chard de Koek uit Hengstdijk doet het goed dit jaar. De oude duiven werden na Chateauroux bedankt j voor bewezen diensten, voor de jonge duiven wachtte naast een aantal 'Orleansen' ook nog de na- vluchten. Met de oude duiven werd op het concours vanuit Pit- hiviers nog een Rayonzege gepakt; met de jonge klokte, hij zaterdag op het vitesseconcours vanuit Mor- lincourt de 'snelste van Zeeland'. Daarvoor zorgde een donker ge schelpt duivinnetje, dat als 27e van de dertig door de 73-jarige liefheb ber in de mand was gestopt. Dat duivinnetje komt uit de 'tweede ronde' van zijn collegamelker Erik Kint. „De natoervluchten zijn voor mij de concoursen waarop de jonge duiven ervaring moeten op doen", vertelt Richard de Koek. „Ook uiteraard om voor contract verlening in aanmerking te ko men." Het winnende duivinnetje - ge speeld op 't schapje wat betekent dat het nog geen vaste partner heeft maar zo af en toe wat 'schar relt' - kwam met een snelheid van 1455 meter per minuut vanuit Mor- lincourt naar het 209 kilometer verder gelegen Hengstdijk. Ging het bij De Koek met de oude - ze ker in de eerste seizoenshelft - voortreffelijk; met de jonge gaat het boven verwachting. Ze verlie zen weinig en komen goed naar huis. Het enige probleem is nog wel een keer dat ze te lang buiten blijven zitten. Vorige week nog ééntje achttien minuten en het had nog de zestiende prijs in de vereniging. Voor de man die de dagfond voor oude duiven boven aan zijn keuzelijst heeft staan, was dit het eerste grote succes. De Koek pakte ooit al een keer een ne gende provinciaal op Limoges, ook toen bleef de duif acht minuten buiten zitten. Ondanks dat dit geen provinciaal concours was, geeft de 'snelste van Zeeland' toch een prima gevoel. In Rayon 1 kreeg ook Herman Ca- lon uit Slijkplaat zijn duiven ra zendsnel binnen. Hij pakte er in het Rayon acht in de eerste tien, te beginnen met de tweede achter Hans Riemens. Boven de Wester- schelde kreeg Piet Neels uit Oost- dijk de snelste naar huis. Die over brugde de afstand met 1447 meter per minuut. Komend weekend staat met Or leans de laatste grote najaarsklassie- ker voor jonge duiven op de rol. Daarnaast is er de natoer vanuit Breuil le Vert. knip de bon uit de zaterdagkrant!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31