Een verleidelijke i8e-eeuwse Aagje 261 Persoonlijke verhalen maken dans tot intense, veelzeggende ervaring zeeland nazomer festival Ladies Night op het Abdijplein agenda dinsdag 1 september 2009 HHHHHnMnHHRRsRHR MnffiBraKnil MIDDELBURG - Ladies Night gisteren op het Abdij plein in Middelburg. Drie bovenmatig getalenteer de vrouwen traden op. En dat op een heerlijke na zomeravond voor een massaal opgekomen pu bliek - wat wil je nog meer? De Zeeuwse muzikante Eva Auad gaf de aanzet. De Vlaamse singer-songwriter Selah Sue (foto) maakte daarna indruk met haar unieke stem, die eerder aan donkere zangeressen zoals Lauryn Hill - een van haar voorbeelden - doet denken dan aan een jonge, wat schuchtere blonde deerne. Amaryllis (Uitterlinden), nog zo'n Vlaams talent, deed er vervolgens zeker niet voor onder, met een optreden dat aanzienlijk gepolijster en gerijp ter klonk dan Selah Sue. foto Lex de Meester door Willem Nijssen Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Westenschouwen Op zoek naar viervoeters met de skelter, op een familiefiets of met Piet Plezier. Start vanaf 11.00 uur de gehele dag door, bij het Trampolinecentrum Westerschou- wen, bij de rotonde. Veere Historische markt met o.a. streekproduc ten, schapen scheren en Zeeuwse kleder dracht, 10.00-17.00 uur. Renesse Bezichtigen Jacobskerk, foto- en schilde rijenexpositie 10-13 uur. Rondleiding in wandeltuin Hof Vasthi, om 19.00 uur van af de Jacobskerk. Kloetinge Kerkbezichtiging en expositie Oosterse Christenen. Geerteskerk, 13.30 -16.00 uur. Kindervakantie The Dutch Lowland Games met treintje trekken en paalwerpen. Activiteitendag voor kinderen bij recreatieboererij Lange- raad in Kerkwerve en begeleidingscen trum Aan de hand in Brijdorpe, van 10.00 tot 16.00 uur. Info: 0111 -453444. Noord-Beveland Fietsen langs historische punten op Noord-Beveland. Opgeven kan bij het VW in Kamperland, vanaf 13.30 uur. Biervliet Historische rondleiding door Biervliet. Oude Stad 16, 14.00 uur. Wissenkerke Rondleiding Wijngaard De Druivengaerde Dorpsdijk 2A (t.o. De Vlasschure), 13.00- 17.00 uur. Kamperland Zeeuws Planetarium, Wisselende 3D voor stellingen om 12.30, 14.00, 16.00 en 18.30 uur, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl PODIUM Middelburg Albert Clement speelt werk van Böhm, J. S. Bach. Kellner. Franck en Widor op het orgel van de Nieuwe Kerk. 20.00 uur. NAZOMERFESTIVAL De Storm Toneelstuk Shakespeare, 20.15 uur Onder het Melkwoud Van Dylan Thomas, Schelphoek Seroos- kerke (S). 20.15 uur Zittend meisje Theaterstuk over Charley Toorop, duin pan bij Westkapelle; 20.00 u Wiek Dans en toneel, verzamelen bij Snowbase bij Terneuzen, 20.10 uur Festivalhart (Abdijplein Middelburg) - Ziel, dansvoorstelling van Aya, 16.30 uur - Brieven naar Zee, 16.30 en 19.00 uur - Amanda, 19.00 uur - Ode aan Hugo Claus, 19.00 uur - According To You, 20.30 uur - Yevgueni, 21.00 uur. Voor films zie regiopagina Tenzij je er bij bent, is het Zeeland Nazomerfestival het best te volgen via www.pzc.nl/nazomerfestival STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Ruim tweehonderd jaar na haar dood is Aagje Luijtsen plots en onbe doeld een beroemdheid. In 1994 wordt in de Londense Na tional Archives een stapel brieven ontdekt, die eigendom was ge weest van VOC-officier Harmanus Kikkert. Zijn vrouw Aagje Luijtsen had ze vanaf Texel aan hem ge schreven, tussen november 1776 en november 1780. Tijdens de Vier de Engelse Oorlog (1781) waren ze oorlogsbuit, na inbeslagname van Harmanus' schip 'De Parel' in een Zuid-Afrikaanse baai. (Zie ook: http://www.hetopen- boek.nl/kikkertjelief.htm) Aagjes brieven vertellen het ver haal van de thuisblijver. Ze be schrijft breedvoerig haar dagelijkse bezigheden thuis en schetst in geu ren en kleuren het wel en wee van familieleden, vrienden en inwo ners van Den Burg. Carla Hardy speelt lange fragmen ten uit deze brieven in 'Brieven naar zee'. En misschien omdat Aagje, blijkens de brieven, nogal gesteld was op zeemansliederen ('Somtijds sie ik uw loopen op- het dek, met uw lieve hand in uw borst, en dan hoor ik uw weer sin- gen sulke mooije versies, zoals gij wel tuijs deed lieve kostelijke man'), wordt dat gul omlijst met volkse muziek. Trompet, gitaar en accordeon. Zij spreekt oude taal, die echter nog zeer goed is te vol gen. Maar zij spreekt ook verras- NAZOMERFESTIVAL Brieven naar zee Regie: Pepijn Cladder Met: Carla Hardy Locatie: Zeeuws Archief, Middel burg Gezien: maandag 31 augustus send modern, want verliefdheid is van alle tijden, en zij ziet haar 'kik kertjelief heel graag. luist die openhartigheid maakt deze brie ven geschikt voor zo'n vertolking. Als verlangende, speelse en verlei delijke echtgenote is Carla Hardy op haar best. Niet alles is rozengeur en mane schijn. Aagjes tweede kindje, dat zijn vader nooit heeft gezien, komt te sterven. We lezen dat in haar laatste brief ('Ik heb nu niet veel lust en mijn hand beeft zo, dat ik meest niet kan schrijv'). Daarin spreekt zij ook over een ge zwel op haar borst, ze noemt zelfs het woord 'kanker'. Ook in ver driet en zorgen blijken haar brie ven heel modern. En ontroerend. 'Brieven naar zee' wordt gespeeld op de zolder van het Zeeuws Ar chief, en onder dat oude gebinte valt alles precies op zijn plaats en ontstaat een mooi klein pareltje, dat evengoed herinnert aan oude Zeeuwse glorie en miserie, 'Brieven naar zee' is ook vandaag en morgen te zien, zowel om 16.30 als om 19.00 uur. Verzamelen bij Abdij Middelburg. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Niemand ziet de voorstelling Ziel van Danstheater Aya - twee dagen lang bij het Nazo merfestival - compleet. Aan het be gin worden de toeschouwers op het Abdijplein verdeeld in zeven groepen. Elk groepje gaat naar een andere ruimte in de Abdij, samen met een van de zeven dansers. Daar krijgen de bezoekers een kor te solovoorstelling. Het is een zeer persoonlijke ont moeting. Neem Ozzy, een van de zeven. Hij komt, zo vertelt hij, uit Turkije en woont sinds enige tijd in Nederland. In Turkije leefde hij noodgedwongen vier jaar op straat en kreeg te maken met criminali teit en geweld..„Het was een moei lijke tijd. Ik heb heel veel verkeerd gedaan." Uiteindelijk belandde hij in Nederland en vond zijn passie in de dans. „Nu voel ik me anders, vrij, opnieuw geboren." Af en toe verbeeldt hij zijn gevoe lens in dans, soms op enkele centi meters van de toeschouwers. Dat maakt het verhaal van Ozzy (en vermoedelijk ook dat van de ande re zes) des te confronterender. Daarna komt iedereen bijeen op een binnenplaats achter de Sint lo- risdoelen, waar de zeven dansers een gezamenlijke voorstelling ver zorgen. De individuen zijn nu een groep. Iedereen moet daarin zijn eigen rol bepalen. Het is een uni verseel proces van aantrekken en afstoten, van omarmen en buiten sluiten, van flemen en knechten. Iedereen zoekt naar rollen om ge accepteerd te worden, maar tel kens weer worden groepsleden ontmaskerd en vernederd. Gein tjes leiden tot plagerijen die weer ontaarden in pesterijen. Aanvankelijk 'kent' de toeschou wer slechts één danser en diens verhaal, waardoor je achter zijn groepsmasker kunt kijken. Geleide lijk echter wordt er meer over de anderen duidelijk en waar ze mee worstelen. De een hoort bijvoor beeld stemmen in zijn hoofd, zegt hij; een ander kampte met game- verslaving. Serieuze thema's, maar niet zelden buitengewoon geestig gebracht. Bij Aya is de dans - geworteld in de jongerencultuur - niet zozeer sierlijk, maar betekenisvol, veelzeg gend. Dat maakt Ziel tot een voor- stelling die niet alleen eigentijds en dynamisch is, maar ook uiterst intense ervaring, die veel meer be zoekers verdient dan de pakweg 25 die er gistermiddag waren. De voorstelling 'Ziel' van Danstheater Aya wordt vandaag om 16.30 uur her haald in en bij de Abdij in Middelburg. Verzamelen op het Abdijplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28