Meatless smaakt naar meer ïeland 125 Wat is de natuur in Canada mooi Expo COS Zeeland gaat op reis Minister Verburg enthousiast over Zeeuws product Verhagen naar kerncentrale in Borssele door Ben Jansen GOES - Minister Gerda Verburg van LNV is in haar schik met Meat less. Ze vindt de door de Goese on dernemer Jos Hugense ontwikkel de plantaardige vleesvervanger een goed initiatief. Het past prima in haar beleid om de productie en consumptie van voedsel te ver duurzamen. Verburg was gisteren in Goes om het productieproces te bekijken en te zien hoe Meatless bij de Agri- markt aan de consument wordt ge presenteerd. Dat laatste is een be langrijke stap om de bekendheid van Meatless te vergroten. Worst en snackfabrikanten passen de op basis van tarwe- en lupinemeel vervaardigde vezel met dezelfde structuur als vlees inmiddels als Job de Visser, student van Edudelta College in Goes is een van de drie Zeeuwen die meedoet aan de wereld kampioenschappen vakmanschap, de WorldSkills in Canada. De andere Zeeuwen zijn CADD-tekenaar Bob Kramer uit Heinkenszand en Tonny de Putter uit Hoek in de sector Sani taire Techniek. Job de Visser komt uit bij de wedstrijden Tuinaanleg en doet elke dag verslag. „Bij de wereldkampioenschappen voor vakmanschap strijden jonge deelnemers tot 23 jaar om het bestanddeel van hun producten toe en ook in menige restaurant- keuken wordt Meaüess gebruikt. De verschijningsvorm waarin de vleesvervanger daar wordt aange wend, doet de gemiddelde consu ment niet direct watertanden al oogt en smaakt het uiteindelijke re sultaat opperbest. Zo zeer dat inko pers en makers van vleesproduc ten bij blinde tests een product waarin Meatless was verwerkt, niet konden onderscheiden van een vergelijkbare snack met 100 procent vlees. De Agrimarkt heeft bij zijn vlees- en vleeswarenafdeling nu bij wijze van proef wat koelvakruimte be schikbaar gesteld om het hybride vlees, zoals het weinig appetijtelijk in de branche heet, onder de aan dacht van het publiek te brengen: goud, zilver of brons op wereldni veau. Zelf kom ik uit voor Landsca pe Gardening ofin gewoon Neder lands Tuinaanleg. Op 26 augustus zijn we vanaf Schiphol vertrokken. Om 5.25 vroeg in de morgen aanwezig op Schiphol. We liepen als team over Schiphol met speciale klompen aan en onze oranje Teamkleding. Die riep enorm veel reacties op bij andere mensen. Prachtig om van uit het vliegtuig Canada te zien lig gen. De volgende morgen zijn we gehakt, rundersaucijzen en ham burgers, waarin 20 procent van het vlees is vervangen door Meadess. Meatlight heet het product in die vorm. „Ziet er prachtig uit", complimen teerde Verburg. „En het is nog ge zonder ook. Minder vet, minder ca lorieën. Dat willen we toch alle maal." De genodigden lieten zich de door Ernst van Toll van Indone sisch restaurant Surabaya in -Mid delburg vervaardigde hapjes met Meadess goed smaken. Verburg was zo ingenomen met het Zeeuwse initiatief omdat het zo goed aansluit bij haar streven tot een duurzamere voedselproduc tie te komen. „Dat is hard nodig", legde ze uit. „Met het toenemen van de welvaart wereldwijd neemt de vraag naar vlees toe. De produc- op excursie gegaan naar de Rocky Mountains. Voor mij was dit de eerste keer en enorm overweldi gend. Wat is de natuur hier mooi! Vanuit Banff reden we door naar Jasper. We hebben verschillende gletsjermeren en bergruggen be zocht. Op dag twee zijn we met een enorme bus over een van de grootste gletsjers van Canada gere den. De volgende dag bezochten we in Edminton de grootste shop ping mall van Canada. Meer dan achthonderd winkels zitten er in tie van dierlijke eiwitten belast het milieu meer dan dezelfde hoeveel heid plantaardige eiwitten. Daar om is het een goede zaak plantaar dige vezels in vlees te verwerken." Aan de Meatlight-proef bij de Agri markt doen onder meer ook Van Pelt Meat Group uit Middelburg en Economische Impuls Zeeland mee. Verburg wilde niet ingaan op de vraag of ze verwacht dat de Herto gin Hedwigepolder nog lang kan worden gebruikt voor de teelt van grondstoffen voor Meatless. „Voor zover ik weet wordt daar geen lupi ne geteeld", zei ze droogjes. „Maar laten we niet twee dossiers met el kaar verwarren. De verduurza ming van de voelselproductie en de Westerschelde zijn afzonderlijk al ingewikkeld genoeg." deze mail. Verder een swiming- park, ijsbaan, waterpretpark en een attractiepark. Prachtig, over weldigend groot. Op de vierde dag zijn we teruggereisd naar Calgary. We hebben daar het Olympisch winterspelenpark bezocht. Vervol gens zijn we naar de Campus SAIT gegaan, waar we de rest van ons verblijf in Canada overnach ten. Veel mensen ontmoet en on ze trots op Nederland goed laten blijken! Morgen meer over het eer ste bezoek aan de wedstrijdvloer. dinsdag 1 september 2009 BORSSELE - Minister Maxime Ver hagen van Buitenlandse Zaken be zoekt morgen van 10.30 tot 12.00 uur, de Elektriciteits Productie maatschappij Zuid-Nederland (EPZ) in Borssele. De minister wordt rondgeleid langs het splijtstofopslagbassin van de kernenergiecentrale en spreekt met vertegenwoordigers van EPZ onder meer over veiligheid. Dat heeft te maken met het feit dat Ne derland verdragspartij is bij de Convention on Nuclear Safety (CNS) en bij de Convention of Physical Protection on Nuclear Ma terial and Installation (Cppnm). Binnen de Europese Unie is recent overeenstemming bereikt over het opstellen van een Richtlijn Nucle aire Veiligheid. MIDDELBURG - De tentoonstelling Freedom4all die COS Zeeland maakte met zes Zeeuwse kunste naars over migratie gaat op reis. De reizende versie van de tentoon stelling gaat langs bibliotheken, ge meentehuizen, scholen en bedrij ven. Freedom4all werd gemaakt in het kader van het 25-jarig bestaan van COS Zeeland, centrum voor inter nationale samenwerking en was het afgelopen voorjaar te zien bij CBK Zeeland. COS Zeeland wil daarmee de aandacht vestigen op het feit dat in deze geglobaliseerde wereld steeds meer mensen ont heemd raken. Wereldwijd zijn er naar schatting 36 miljoen mensen op de vlucht voor oorlog en onder drukking. Ook aan Zeeland gaat deze proble matiek niet voorbij, zegt COS Zee land. Met de tentoonstelling pro beert COS het project het begrip voor de situatie van migranten te vergroten. Aan Freedom4all doen migranten uit de volgende her komstlanden mee: Sudan, Soma lië, Irak, Indonesië, Tsjechië en Ko sovo. Deelnemende kunstenaars zijn Paul en Menno de Nooijer ('s Heer Abtskerke), Ludmila Kalmae- va (Arnemuiden), Wido Blokland (Schouwen-Duiveland), Ans Cou- wenberg (Vlissingen), Tamara Dees (Zeeuws-Vlaanderen) en Marcel de Jong (Goes). Minister Gerda Verburg krijgt bij de Agrimarkt in Goes uitleg over de verkoop van hamburgers, gehakt ge vleesvervanger Meatless bestaat. en saucijzen waarvan 20 procent uit de plantaardi- foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27