181 zeeland Slachtoffer van hysterische bestuurders We fietsten op één dag naar Dinant PPM verbaasd over overname koffiekamer dinsdag 1 september 2009 De laatste grote verbouwing vond plaats in 1950. Daarna werd in '65 de ser re glasdicht gemaakt waardoor het restaurantgedeelte werd uitgebreid. MIDDELBURG - Het Middelburgse raadslid Piet Kraan (PPMK) is zeer verbaasd dat de gemeente 'na 32 jaar goede samenwerking' beslo ten heeft het contract met de uit baatster van de koffiekamers van het crematorium op te zeggen. Hij wil van het dagelijks bestuur pre cies weten waarom dat is gedaan. Ook vraagt hij aan het college waarom de uitbaatster en haar man niet in loondienst zijn geno men. Tevens wil hij inzage in het oude huurcontract om zelf vast te kunnen stellen of de gemeente zich mogelijk 'onrechtvaardig heeft verrijkt door extra uren van de koffiekamers in rekening te brengen aan nabestaanden'. Hoge kwaliteit voor dé helft van de prijs! Showroom uitverkoop van circa 30 modellen! Onze stunt? De beste kwaliteit voor ieder budget! Als kwaliteit een naam mag hebben! door Annemarie Zevenbergen Een aaneenrijging van mis verstanden, verkeerde bouwaanvragen en 'hyste rische reacties van politici en bestuurders op de Ramp van '53 tekenen de ondergang van het bloeiende familiebedrijf Huvers. Een trieste conclusie, te trekken uit het onderzoek dat historicus Jan Brouwer verrichte naar de voorgeschiedenis van hotel West duin in Dishoek. Hij krijgt nog kippenvel als hij te rugdenkt aan het moment dat hij de familie Huvers inlichtte over hoe en waarom het ooit zo beken de 'pension Huvers' zo'n treurige periode kende die eindigde in ver koop van de 7000 vierkante meter grond met gebouwen. Jan Brou wer, oud-wethouder Ruimtelijke Ordening in de gemeente Overbe- tuwe, sprak met de familie daags voor hij zijn boek over het 25-jarig jubileum van hotel Westduin (af gelopen voorjaar) presenteerde. „Ik kwam er door mijn onderzoek achter dat het beeld dat de Huver- sen hadden van het verleden he laas niet de realiteit was. Uiteinde lijk bleek dat ze twintig jaar lang in de verkeerde vooronderstelling geleefd hebben dat ze niet meer mochten bouwen op hun terrein. Niemand heeft hen vertelt dat de bestemming van hun perceel 'Ter rein voor hotelbouw' was vanaf 14 februari 1961 tot oktober 1981. Het bestemmingsplan, waarin het per ceel van Huvers lag, was inderdaad natuurgebied." De onvermijdelijke verkoop aan Eef Izeboud, die vervolgens wel een nieuw hotel op het terrein bouwde, strooide nog meer zout in de aloude wonden. Een reconstructie van de onder gang van een familiebedrijf aan de voet van de duinen bij Dishoek. Het begon allemaal met de voor uitziende blik van Adriana Ludwina Hendrika Hille, echtgeno te van Francois Huvers. Zij stelde in 1926 een woningruil voor aan de familie Eckhardt die een een voudig, houten boerenhofje be woonde aan de Galgeweg. De Hu- versen woonden aan de Gerbran- dylaan, nu Koudekerkseweg, tus sen Middelburg en Koudekerke. Adriana wist echter dat voor het hofje langs een fietspad zou ko men, van Zoutelande naar Vlissin- gen. Bestemd voor arbeiders die op de Schelde werkten en vanaf het buitengebied naar Vlissingen moesten fietsen. De ondernemen de dame ging ervan uit dat daar ook recreatief gebruik van zou wor den gemaakt en herkende 'han del'. Al snel na de woningruil werd theeschenkerij Paviljoen Westduinen geopend. Koffie, thee, limonade en lekkernijen uit die tijd gingen er grif van de hand. De opkomst van het toerisme leg de het bedrijf geen windeieren en al snel volgden uitbreidingen en verbouwingen. In een tijd zonder bouwvergunningen, ruimtelijke verordeningen en kustversterkin- gen ging dat vrij eenvoudig. De uit spanning werd in 1930 Pension Westduinen. De problemen, waarvan de wor tels in feite lagen in de watersnood ramp, begonnen in 1961 toen de broers Hans en Frans Huvers, die het bedrijf hadden overgenomen van hun ouders, bij iedere bouw- '66 in een plan dat echter in 1970 door de Kroon weer werd vernie tigd. Uiteindelijk kreeg het pas rechtskracht in oktober 1981. Tot die tijd was er dus geen sprake van een bebouwingsgrens voor de fa milie. Bovendien verviel die zoge naamde grens voor Westduin in 1981 omdat duinverzwaring daar niet nodig bleek. De werkzaamhe den konden beperkt blijven tot het gebied ten zuidoosten van de Galgeweg. Gedeputeerde Staten van Zeeland namen het standpunt in dat zonder concrete plannen voor kustversterking, er geen re den was onnodige planologische hindernissen op te werpen." De beide Huvers-broers hadden toen allang het moede hoofd in de schoot gelegd. Verbitterd restte hen slechts verkoop van hun be zit. Tot op de dag van vandaag blijft het voor de familie een moei lijke en zeer emotionele aangele genheid. Schrale troost is dat de naam Westduin bleef 'Het is triest dat de familie Huvers 20 jaar ellende heeft beleefd en eigenlijk voor niets' Historicus Jan Brouwer aanvraag nul op het rekest kregen. Met het argument; in strijd met de bestemming van het perceel. Brou wer: „De broers begrepen daaruit dat er een bouwverbod op hun perceel lag en streden 20 jaar lang voor opheffing van dat vermeende verbod." De historicus schetst een onthut send beeld van misverstanden, ver keerde aannames, 'hysterische be stuurders en politici' en een woud van regels. Brouwer: „In 1958 werd de Deltawet aangenomen, in reac tie op '53. Vijfjaar na dato.... De be stuurders in die tijd reageerden overspannen en wilden te kust en te keur duinen ophogen." Preluderend daarop werden diver se beperkende maatregelen voor nieuwbouw langs de kust bedacht. Zoals een bebouwingsgrens, waar door bestaande bedrijven daarbin nen niet mochten uitbreiden. Bo vendien zouden die bedrijfsgron- den later misschien nodig zijn voor duinverbreding. Dit alles in af wachting van de definitieve delta versterkingen. Er zat een groot 'maar' aan al de plannen, legt Brouwer uit. „Die be bouwingsgrens was pas bindend na opname in een gemeentelijk be stemmingsplan. Dat gebeurde in Brouwer: „De Huversen zijn eigen lijk slachtoffer geworden van ze nuwachtige bestuurders die geen natte voeten wilden krijgen. Ik kan uren praten over wat er alle maal verkeerd is gegaan. Voor mij, als oud-wethouder Ruimtelijke Or dening, was dit een geweldig on derzoek. In ben echt alles tegenge komen wat je op het gebied van Ruimtelijke Ordening maar kunt verzinnen. Procedures, vergunnin gen en Kroonberoepen. Bizar ge woon." Toch schijnt er ergens nog steeds een los draadje te zitten aan de he le affaire. De gemeente Veere heeft op 13 juni 2002 aan Eef Izeboud sr. een bouwvergunning verleend voor uitbreiding van zijn West duin op een bosperceel van de ge meente. Die verkocht dat voor bijna twee ton aan Izeboud, die 10.000 euro extra moest betalen als natuurcompensatie. De ge meente zou elders, een parkeerter rein aan de Verlengde Dishoekse- weg, nieuw bos planten. Brouwer: „Dat is tot op heden nog niet ge beurd. Kijk maar", wijst hij op een luchtfoto in zijn boek met daarop omcirkeld het bewuste perceel. „Dat is nog steeds parkeerterrein, er is geen boom te zien." door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Tijdens een herden kingsdienst op 6 november, een jaar na bevrijding van Middelburg, schuift Willem de Visser (85) in de Oostkerk aan bij Jannie de Voogd (83). Het begin van een pril le liefde die vier jaar later werd be zegeld met een huwelijk. Inmid dels is het stel 60 jaar bij elkaar. „We kenden elkaar al langer om dat mijn getrouwde zus naast Wim woonden. We waren toen een jaar of dertien veertien," ver telt jannie. Wim werd in de oor log tewerkgesteld in Duitsland. Eenmaal terug ging hij op zoek naar zijn vader die was geëvacu eerd en kwam toen Jannie tegen in de Noordstraat in Middelburg. „We trouwden vier jaar later, op 31 augustus. Het eerste huwelijk in 40 jaar op die dag, want dat was al tijd Koninginnedag." Het echtpaar heeft drie kinderen, vijf kleinkinderen en negen achter kleinkinderen. De jongste zoon woont in Oostburg, waar hij ook geboren is. Wim was toen direc teur van het GAB in Oostburg. Het jubilerende echtpaar is heel wat verhuisd. Van het eerste huis op het Oranjeplein in Oost-Sou burg naar Goes, Tholen, Oostburg en Middelburg. Allemaal voor het werk van de man des huizes. „Ik heb heel wat meegemaakt. De bouw van de kerncentrale, de Stormvloedkering, aanleg Schel- de-Rijnkanaal; het GAB zorgde voor personeel. En de RSV-affaire. Tot diep in de nacht vergaderen met de Schelde-directie." Hij ging in 1985 met de VUT en deelde zijn Jannie toen mee dat voor haar de 'huishoudelijke vut' was aangebro ken. Willem nam een aantal taken over, onder andere koken. Want dat is altijd al een hobby van hem geweest. Het ondernemende duo heeft veel gefietst in Europa. Langs de Loire, over de Mont Ventoux, de boulevards van Cannes. Wil lem; „We fietsten in een dag naar Dinant, of naar Maastricht. Op een gewone fiets, zonder versnel lingen. Nee, dat kan nu niet meer." Vandaag wordt het huwelijksfeest gevierd met de familie. „Dan ko men alle kinderen. We laten ons gewoon maar verrassen." Het houten boerenhofje aan de Galgeweg, 1926. foto archief Hans Huvers ISir/U 1930: de eerste grote verbouwing, pension Huvers werd een feit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20