binnenland 17 Souvenirs uit Afghanistan Medicijn verlaagt kans op beroerte stipreizen.nl Rieu in Keulen Maak een keuze uit de onderstaande arrangementen: maandag 31 augustus 2009 MILITAIREN Marktkooplui hebben goede klanten aan de uitgezonden soldaten Linksboven: Obaidullah. Hij staat wekelijks op de bazaar van militaire basis Kandahar Air Field om souvenirs van marmer te verkopen. Rechtsboven: Basir Ahmad, met souvenirs als 'jingle trucks' van blik. Linksonder: Abdul Gha- ni met edelstenen. Rechtsonder Hamadshah Agha en zijn neef die samen kleden verkopen. foto Cynthia Boll/GPD Ook een militair wil graag een aandenken aan zijn uit zending in Afghanistan. Ie dere zaterdag loopt de vlieg basis in Kandahar uit voor de wekelijkse bazaar. door Hanneke Keultjes De negentienduizend mi litairen van de interna tionale Isaf-troepen- macht op de vliegbasis in Kadahar, zoeken regelmatig naar souvenirs op de bazaar. Ook tijdens ramadan, de islamitische vastenmaand, stallen de markt kooplui hun sjaals, tapijten en sou venirs uit. Vier Afghaanse markt- koopmannen vertellen. HMADSHAH AGHA Verkoopt: sjaals en tapijten „Op zaterdagochtend sta ik om vier uur op om hier naar toe te ko men. Tegen vier uur 's middags zit mijn dag er dan op. Et-zijn veel ba zaars in de omgeving, maar die zijn te gevaarlijk. Uit angst voor de Taliban ga ik daar niet naar toe. Het is wel veilig om hier naar toe te komen. Bovendien zijn de solda ten goede klanten, vooral de Ame rikanen. Pashmina's zijn mijn best verkopende product. De prijzen va riëren van 5 dollar tot 25 dollar, dus er is voor ieder wat wils." BASIR AHMAD Verkoopt: sieraden en 'jingle trucks' „Tijdens ramadan zou het prettig zijn om thuis te blijven. Maar AU ghanistan is een arm land en ik moet wel geld verdienen. Daarom sta ik hier toch. Tijdens een zater dag verdien ik zo'n 100 tot 150 dol lar. Dat geld kan ik niet missen. Mijn 'bestsellers' wisselen per week: de ene week verkoop ik veel sieraden - die zijn van turquoise en lapis lazuli - de andere week zijn de blikken jingle trucks (mi niatuur Pakistaanse vrachtwagens van kleurig blik, red.) erg in trek." ABDUL GHANI Verkoopt: edelstenen „Ik heb een winkel in Kandahar, zo'n vijftien kilometer van Kanda har Airfield. Daar werk ik doorde weeks. Op zaterdag kom ik naar de bazaar op de basis. Ik moet er dan wel op tijd zijn, want het doorzoe ken van mijn auto bij de poort neemt zo'n anderhalf uur in be slag. In mijn kraampje verkoop ik robijn, saffier, smaragd, amethist en topaas. Die edelstenen kan ik ook in sieraden verwerken, een ring bijvoorbeeld. Ik verkoop voor al veel aan Amerikaanse militai ren. Fijn, want zij dingen niks van de prijs af Terwijl dat eigenlijk wel gebruikelijk is." OBAIDULLAH Verkoopt: marmer „Sorry dat ik vanwege ramadan geen thee kan aanbieden. Werken tijdens de vastenmaand is zwaar, vooral om zaterdags naar de basis te komen. Ik ben vier uur onder weg en het is warm. Maar ik mag van mijn geloof vijftien uur niet eten en drinken. Daar raak je uitge put van. In Kandahar heb ik een kruidenierswinkel. Mijn schalen, borden en vazen van gekleurd mar mer verkoop ik alleen op de ba zaar. Ze zijn niet goedkoop, maar de Amerikanen en Canadezen zijn goede klanten. De Nederlandse mi litairen zijn gierig, ze willen niet (te) veel geld uitgeven. Jammer." HARTRITMESTOORNIS Voor mensen met hartritme stoornissen is er een nieuw me dicijn dat het aantal beroertes kan verminderen. Het is een ver betering van de huidige antistol- lingsmiddelen die moeilijk zijn in te stellen, waardoor controle bij de trombosedienst nodig is. BREDA - Met het nieuwe medicijn dabigatran kan het aantal beroer tes bij mensen die aan hartrit mestoornissen lijden, fors omlaag. Met het nieuwe antistollingsmid- del zouden patiënten 34 procent minder kans hebben op een be roerte. Bovendien neemt de kans op ernstige bloedingen af met 21 procent. Dat is gisteren bekendge maakt tijdens een cardiologencon- gres in Barcelona. De werking van het nieuwe medi cijn werd onderzocht bij ruim 18.000 patiënten in 44 landen, on der wie ruim 1200 Nederlanders. De onderzoeksresultaten zijn gepu bliceerd in het medisch vakblad The New England Journal of Medici ne. In Nederland lijden ongeveer 240.000 mensen aan hartrit mestoornissen. Volgens onderzoeker A. Alings, als cardioloog verbonden aan het Am- phia Ziekenhuis in Breda, is het medicijn beter dan de bestaande middelen, omdat het herseninfarc ten voorkomt. Bovendien is het makkelijker in gebruik omdat de patiënt niet meer naar de trombo sedienst hoeft. De Maastrichtse hoogleraar Harry Crijns erkent de voordelen maar hij heeft twijfels over de claim dat het minder bloedingen veroor zaakt. Auto-arrangement - incL ontbijt en concertkaart 2 dagen 3 dagen NH Köln City**** Meer informatie zie www.stipreizen.nl/dexkc "99 v.a I49 Best Western Premier Hotel Park Consul Köln**** Meer informatie zie www.stipreizen.nl/dexbw va 115 .1198 Radisson Blu Köln**** Meer informatie zie www.stipreizen.nl/dexrb 135 .1198 Marriott Köln***** Meer informatie zie www.stipreizen.nl/dexmk "145 .3198 Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Voor toeslagen i-persoonskamer en diner mogelijkheden zie internet. Inclusief: 1 of 2 hotelovernachtingen inclusief ont bijt, concertkaart André Rieu cat. 5 op 1 of 2 januari. Exclusief: niet genoemde maaltijden en drankjes, toeslag upgrade concertkaart cat. 4 15, cat. 3 40, cat. 2 50 of cat. 1 55. Reserveringskosten 19,50 en Calamiteitenfonds 2,50 per boeking. boek online of bel 020 - 66 22 222

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7