in in proloog Vuelta k opgaan 33 Lievens kan niet in feestvreugde van Oranje-roeiploeg delen Berkhout vormt ook met Westerhof gouden duo Edward Cal breekt grens van 90 procent r - maandag 31 augustus 2009 Ritzege Ciolek De Duitser Gerald Ciolek heeft gistermiddag de tweede etappe van de Ronde van Spanje gewon nen. De renner van Milram was in de rit van Assen naar Emmen over een afstand van ruim 203 kilome ter de sterkste in de massasprint. De Italiaan Fabio Sabatini van Liqui- gas eindigde als tweede. De Zwitser Fabian Cancellara, die zaterdag de proloog won, bleef in de leiderstrui. Ciolek schoof door de verdiende bonificatieseconden op naar de tweede plaats. Hij heeft een achterstand van acht se conden. De Belg Tom Boonen staat derde op negen tellen. Johnny Hoogerland finishte in Emmen als 83e. De Yersekenaar was daarmee de zevende Ne derlander. Zaterdag was hij 48e op 44 seconden van Cancellara. In het algemeen klassement staat hij na de eerste twee dagen 91e. Jens Mouris, die zaterdag de vier de tijd klokte, is in de algemene rangschikking de beste Nederlan der op de vijfde plaats met veer tien seconden achterstand. Vandaag vertrekt het peloton uit Zutphen voor een rit over 189 ki lometer naar Venlo. Morgen verlaat de Vuelta-karavaan Nederland. ny is met dat temperament van hem. Hij kijkt niet voor niets op te gen Frank Vandenbroucke. En in de Rónde van Polen was hij niet bij Ivan Basso weg te slaan. Ik heb nog tegen hem gezegd: jij zoekt je maatjes wel uit hè." De vrijbuiter zal zich niettemin in de etappes die zich daar voor le nen mogen uitleven. Zelf kijkt hij al uit naar de rit van dinsdag van Venlo naar Luik.„En op vier dagen van het einde, naar Avila, met twee of drie kleinere bergjes in de finale, dat lijkt me ook een ideale etappe voor mij. Verder bekijk ik het elke dag wel, ik zal geen kans voorbij laten gaan." „Ik sta versteld van zijn ontwikke ling, want Johnny kan nu bergop ook al ver mee", zei Vanderschue- ren voor de start. „Dat had nie mand verwacht toen we hem naar de ploeg hebben gehaald. Ik heb, om eerlijk te zijn, wel met Jan Raas gebeld en gevraagd wat voor renner Johnny was. Raas zei: 'Heel veel talent, maar je moet hem wel op het rechte pad houden'." Voor die nieuwe Hoogerland heeft de ploegleider een zwak gekregen. „Ik ben vanaf de Ster van Bessèges op hem in gaan praten. Dan zei ik: kijk nu eens naast wie je allemaal rijdt in het peloton. Je maakt een praatje met Contador, met Basso, Valverde, dat soort vedettes, is dat niet prachtig om mee te maken?" POZNAN - Bij de wereldkampioen schappen roeien in Poznan heeft de Nederlandse equipe één gou den en drie bronzen medailles ver overd. Roeland Lievens, afkomstig uit IJzendijke, kon niet delen in de feestvreugde. Hij werd zesde met de lichte vier zonder. De zware mannen acht behaalde gisteren, net als bij de wereldbeker wedstrijden in Luzern, een bron zen medaille. In een bloedstollen de race werd de Poolse acht met een teenlengte verschil verslagen (0,08 seconde). Terwijl coach Da vid McGowan nog narilde van de spanning, stapte Robert Lücken te vreden uit de boot. De debutant in de zware acht sloot een moeizaam jaar, waarin hij geblesseerd raakte, op gepaste wijze af. „Misschien sloop er na Luzern iets in de ploeg van: 'het is wel goed zo met die bronzen medaille', maar de coaches hebben peper in onze reet gestopt. Dit is een fantastisch resul taat. Stiekem had ik op meer ge hoopt, maar dat zat er vandaag in deze harde race niet in." De lichte acht won hij net als in 2008 een bronzen medaille. Neder landse ploegen hebben geen grote historie in de niet-olympische lich te acht, maar de laatste drie jaar krijgen roeiers die tegen de absolu te top aanhikken de kans om zich in die boot te bewijzen. Zaterdag wonnen Nienke Kingma, Femke Dekker, Chantal Achterberg en Carline Bouw goud in de vier zonder, eveneens een niet- olym pisch nummer. Die vier werd sa mengesteld om Kingma en Dekker een extra uitdaging te geven en om twee andere roeisters meer erva ring op te laten doen. Op het woeli ge water van het Maltameer begon nen de vrouwen nerveus, maar pakten ze toch een voorsprong. In de tweede kilometer roeiden ze Ca nada (tweede) en Amerika (derde) op ruime achterstand. Carline Bouw keek na de finish vol ongeloof om zich heen. „Ik durfde dit niet te dromen. Het is eigenlijk onvoorstelbaar. De start was een beetje nerveus, maar in het tweede deel van de race gingen we echt roeien." Femke Dekker pakte gisteren ook een bronzen medaille met de acht. Niet alle ploegen waren succesvol. De lichte vier zonder - met Roe land Lievens - leek op weg naar een medaille, maar een snoek van Tim Heijbrock gooide roet in het eten. De vier kwam uiteindelijk als zesde en laatste over de finish. De 26-jarige Zeeuw, bij Vacanso- leil aan zijn eerste profjaar bezig, heeft de raad van zijn ploegleider met een ijzeren discipline opge pakt. „Zoals ik nu voor het wiel rennen leef, heb ik het daarvoor nooit gedaan. Dat betaalt zich uit in resultaten." Vanderschueren: „Johnny werd twaalfde in de Ronde van Vlaanderen, maar ik zei: 'ie hebt geluk gehad, want op de Koppen berg zat je niet mee'. Dan wordt-ie kwaad en zegt: 'Geluk? Ik was zo goed die dag'. Ik weet dat ik hem zo kan prikkelen. Maar hij moet niet elke dag zo tekeer gaan, want het is nu wel drie we ken koers." RUNGSTED - Lobke Berkhout en Li sa Westerhof zijn zaterdag voor de kust van de Deense plaats Rung- sted wereldkampioen geworden in de 470-klasse. De Nederlandse zeil sters, die aan het begin staan van de lange voorbereiding op de Olympische Spelen van 2012 in Londen, stonden in de afsluitende medal race hun leidende positie niet meer af Ze wonnen die zelfs overtuigend. Westerhof en Berkhout hoefden in de laatste wedstrijd van het titel- toernooi alleen nog rekening te houden met de Spaanse jeugdwe reldkampioenen Tara Pecheco en Berta Belanzos. „Talentvolle meis jes", zei Berkhout. „Die wilden we controleren". De Noord-Hollandse zeilster, die met Marcelien de Koning vorig jaar in China olympisch zilver ver overde, heeft in korte tijd bewezen ook met de Scheveningse Wester hof aan het roer een uitstekend team te vormen. „Ik zit al acht jaar in deze boot, Lisa al tien jaar. We bulken van de ervaring, hebben een rugzak vol. We zijn snel inge speeld geraakt. Maar er valt nog veel te verbeteren in de communi catie, de taakverdeling, de tactiek, maar een constante serie als dit WK biedt natuurlijk erg veel per spectief" WINDSOR - De dressuursport heeft een grens overschreden. Naar een nieuw tijdperk. Tien jaar geleden betekende een jury-waardering van 80 procent een absolute sensa tie. Zaterdagavond, in de kür op muziek tijdens het EK m Windsor, doorbrak Edward Gal. met zijn Totilas een nieuwe barriè re. Hij won zijn eerste individuele internationale titel met een score van 90,750 procent, een totaal dat voor hem nog nooit iemand an ders had gekregen. Achter hem Adelinde Cornelissen (Parzival, 87,350 procent) en Anky van Grunsven (Salinero, 87.250 procent) voor een originele 'clean sweep' (een-twee-drie), zoals de Engelsen dat noemen. Van de mo gelijke zeven medailles pakte de equipe van Sjef Janssen er zes, liet alleen het brons op de Grand Prix Special over aan de Britse Laura Bechtolsheimer. Nederland steekt huizenhoog bo ven de rest uit Dat moet ook Sjef Janssen als architect van dat succes erkennen. „De hele wereld zoekt al jaren tevergeefs naar paarden die dat kunnen", zegt hij. „Maar ze zijn gewoon niet te vinden, anders liepen ze hier wel rond. In princi pe is het onze aanpak die de onze paarden tot dit niveau heeft ge bracht." ten de prijzen belandde. Dat scena rio herhaalde zich de eerste twee dagen van het EK in Windsor, j Maar in het tweede rondje van de finale om de landenwedstrijd vrij dag kwam er opeens een omme- keer. Tussen beide omlopen door bestudeerde Zoer heel geconcen treerd de videobeelden die een as sistent had gemaakt en eindelijk liet zijn paard weer eens alle hin dernissen intact. Gisteren maakte hij in de eerste omloop ook geen fout en tijdens de pauze, terwijl het nieuwe parkoers werd opgebouwd, werd hij door bijna iedereen getipt als de nieuwe kampioen. Maar het liep allemaal anders dan ver wacht. Albert Zoer in actie op het EK in Windsor. foto Robin Utrecht/ANP foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61