321 sport Hoogerland weggeblazc Zoer ziet Europese titel in roo Stephanie de Frel dwingt promotie af naar Grand Prix MM Stier Ups; i- iv maandag 31 augustus 2009 door Johnny Hoogerland Het lijkt wel alsof ik een voorgevoel heb gehad. Ik heb een goed jaar ge leden een stier op mijn bovenarm laten tatoeëren, toen ik nog lang niet kon weten dat ik de Ronde van Spanje ging rijden, maar gewoon omdat ik het mooi vond. Ik was zaterdag aan het warmrijden voor de proloog toen een journalist vroeg: heb je dat voor de Vuelta gedaan? Mijn proloog is helaas mislukt. Ik ben niet zo'n renner die gauw excuses zoekt, maar in dat rot weer zat er echt geen betere tijd in. Het was mijn dag niet, denk ik. Die tijdritten liggen me toch al niet. Ik was zelfs mijn tijdritpak vergeten, had ik stomweg thuis laten liggen. Voor de ploeg was het wel een mooie start. Jens Mouris was vier de, een geweldige prestatie tussen wereldtoppers als Cancellara, Boo- nen en Vinokourov. Ik heb stie kem even gekeken naar de eerste Raboman. Robert Gesink op de dertigste plaats. Mooi hè? Laat ze maar lekker lullen over door Lucien Roeiandt nieuw- en sint joosland - Stepha nie de Frel bereikte gisteren op de dressuurwedstrijd van Stal de Kroo haar doelstelling. De amazo ne uit Koewacht stuurde in Zware tour Intermediaire II de ruin Nar- wick naar een totaal van 62,50 pro cent. Ruim voldoende voor de fel begeerde promotie naar Grand Prix. In de Tinello dressuurcompe- titie eiste Thamar Zweistra met Whoopy in de klasse ZZ-Licht kür op muziek de overwinning op. Stephanie de Frel sleepte met Nar- wick in de nationale dressuurwed strijd in Nieuw- en Sint Joosland het nog ontbrekende winstpunt om met de Balzflug-zoon Grand Prix te mogen starten in de wacht. De twintigjarige amazone toonde zich blij met de promotie, maar was toch niet helemaal tevreden. „Narwick gaf mij een goed gevoel. Hij liep fijn ontspannen. En de sco re was ruim voldoende voor pro motie, maar die had hoger kun nen zijn. In de wissels om de één liep het gewoon fout. Mijn schuld. Thuis op de training springt Nar wick die met gemak. Dan ga je toch de ring in met het gevoel dat het vanzelf gaat. Daardoor ontbrak even de communicatie en dat werd door de jury terecht afge straft. Maar ook daar leer je van. Dat zal mij in de toekomst niet meer overkomen." In de kür op muziek ZZ-Licht danste Thamar Zweistra met de lichtvoetig en veel schwung door de ring bewegende Whoopy in de kür naar een nipte overwinning. De ex-international uit Schore dat ploegje van Vacansoleil. Ik was de proloog een dag later al vergeten, nu heb ik het echte Vuelta-gevoel te pakken. Drie weken lekker van huis. Ik ben nog nooit zo lang naar een koers geweest, maar het doet me niks. Het mogen er van mij ook vijf zijn. Ik zal ook nooit naar huis verlan gen, of me vervelen. Daar heb je geen tijd voor. Ik neem niks an ders mee dan mijn laptop, om een beetje uitslagen te bekijken en met mijn vriendin te MSN'en. Ver der heb ik niets mee, zeker geen boeken. Zo'n ronde rijden is al hectisch genoeg, 's Avonds is het alleen masseren, eten, naar de ka mer, beetje internetten en gaan slapen. Ze zeggen allemaal dat ik er scherp op sta. Dat komt door m'n gewicht. Voor de start van de pro loog woog ik 67, vier kilo minder dan vorig jaar rond deze tijd. Het gaat vanzelf als je veel koersen rijdt en gezond eet. En het komt van pas als we straks de bergen in gaan. - Op het drukbezochte circuit van Assep reden de deelnemers aan de Ronde van Spanje hun proloog. Johnny Hoogerland v door Frits Bakker reed de Rubiquil-dochter naar een totaal van 68,88 procent. Dat was dertien honderdsten meer dan Rosan van Roosmalen uit Schijn- del met de Flemmingh-zoon Sir Chestnut. In de klassieke proeven ZZ-Licht stond Angela Krooswijk met de ruin Flash onder het zadel een Zeeuwse overwinning in de weg. In de warmloopronde stuurde de amazone uit Prinsenbeek de mooi bergopwaarts gaande donkere vos naar een totaal van 68,29 procent. Zij bleef daarmee Thamar Zweis tra met Whoopy ruim twee pro cent voor. Ook in de herkansing gaf Kroos- wijk de concurrentie geen schijn van kans. Zij stuurde de ontketen de Fidermark-zoon naar 67,65 pro cent naar zijn twfede overwin ning. De Brabantse combinatie bleef daarmee jeugdinternational Maxime Osse uit Heinkenszand, met Jester-zoon Navarro in de eer ste proef als achtste geëindigd, ruim vijf procent voor. In de Lichte tour Intermediaire I bleek Inge Coene een sta-in- de-weg voor Zeeuws succes. De Venlose amazone reed de Merrie Prime Saint Pery met een totaal van 63,29 procent naar het oranje erelint. Zij verwees daarmee Mieke Evertse uit Heinkenszand met de met veel afdruk en souplesse to nende vos merrie 'lyara (62,tt pro cent) naar de tweede plaats. Een plaats waar Evertse zich best tevre den toonde. „Het is voor de mer rie pas de tweede wedstrijd op dit niveau. Ze kan de oefeningen goed aan. Maar het is nog te weinig be vestigd." assen - Drie, twee, één, go... En weg was Johnny Hoogerland voor zijn eerste grote ronde, voor zijn eerste meters van in totaal 3290 ki lometer. Hij keek eens naar de lucht en zag de dikke wolken na deren. Het kon niet slechter, pre cies op het moment van de start barstte een zware regenbui los, die gepaard ging met hevige windsto ten. De Zeeuwse debutant in de Ron de van Spanje kreeg de volle laag en reed op het glibberige parkoers naar een 161e plaats, op 44 secon den van Fabian Cancellara. Kled dernat verdween hij na zijn race in de bus van Vacansolei. Met een lach op het gezicht had hij in het voorbij rijden nog tegen één van de verzorgers geroepen: „Wel lek ker hè, zo'n buitje." Maar innerlijk hield hij er een rot gevoel aan over, omdat er zo kort voor zijn start nog een stralend zonnetje op het circuit stond. „Het is zo'n dag dat je geluk moet hebben", had hij onderweg naar het vakantiepark van de ploeg de ergste teleurstelling al verwerkt. „Het regende niet alleen keihard, die windvlagen waren nog erger. Ik kon niet eens op mijn stuur gaan liggen, dan was mijn voor wiel onder me weggeblazen." Zijn tijd maakte hem niet eens zo veel uit, wel de manier waarop hij zo ver achter in het veld was geëin digd. „Ik had er natuurlijk meer van verwacht, want ik ben al een paar weken zo belachelijk goed, dat ik hier ook een scherpe tijd had kunnen rijden. Ik wilde er in vliegen, ook al ben ik geen echte proloogrijder." De ambitie was-er wel, dat belooft veel goeds voor de komende da gen, al zal de ploegleider, Hilaire Vanderschueren, zijn ongeslepen diamant wel wat intomen. De Belg, die aan zijn 22e grote ronde (waarvan veertien keer de Tour als assistent van Jan Raas) is begon nen, kent de gevaren van roeke loos gedrag. „We weten hoe John- door Giel Hendrix WINDSOR - Albert Zoer zal afgelo pen nacht nog wel een paar keer rechtop in zijn bed hebben geze ten. Want het moet een nachtmer rie zijn om twee keer binnen 48 uur een Europese titel te verspelen. En ook nog eens beide malen in de laatste omloop. Gisteren restte nog wel een bronzen plak. Vrijdagmiddag was het Mare Hout zager die Nederlands leidende posi tie de nek omdraaide. Maar gister middag, op de laatste dag van het EK in Windsor, kon Zoer niemand anders de schuld geven. Hij mocht zelf met Okidoki als laatste de ring in. Hij kon zich twee tijdfouten per mitteren om de gouden medaille en de Europese titel - zijn eerste in dividuele - binnen te halen. Maar het ging al op de eerste hindernis mis. Okidoki schopte de balk naar bene den en Kevin Staut wist op het voorterrein dat hij de nieuwe kam pioen was. De Duitser Carsten-Ot- to Nagel was na de fout zeker van het zilver. Zoer restte slechts het brons als troost. Omdat hij verder geen fouten meer maakte. Op het voorterrein was lohan Heins een van de eersten om Zoer de hand te drukken. Als felicitatie, maar ook een beetje als troost. Heins is nog steeds de enige Neder lander die een individuele Europe se titel achter zijn naam heeft staan. In 1977 won hij naast het teamgoud met Seven Valleys ook in zijn eentje de titel. „Hij kwam niet in het juiste ritme aangere den", had zijn kennersoog gezien. „Het blijft toch moeilijk als je zo als laatste moet rijden. De druk is enorm. Jammer, ik had het stokje vandaag graag overgegeven aan Al- j bert." Individueel heeft Nederland in het verleden nauwelijks een grote rol kunnen spelen op het continentale kampioenschap. Naast het goud van Heins won Nederland in het verleden alleen nog vier keer brons. Okidoki sprong het hele seizoen formidabel, maar liet vaak net even een been hangen, waardoor een balk naar beneden viel en Zoer bui-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 36