Grol is medisch Hockeyvrouwen 281 sport Niemand verslaat Verkerk in eigen arena Kimi Raikkönen wint Grote Prijs van België Hockeymannen nemen revanche en pakken brons Henk Grol spot eerst met alle medische wetten en vervalt daarna in een oude fout. De krachtpatser verliest zijn geduld en ook het goud aan de Kazach Rakov. maandag 31 augustus 2009 ROTTERDAM - Marhinde Verkerk waande zich zaterdag na haar ge wonnen finale in de klasse tot 78 kilogram op de wereldkampioen schappen judo in.een droom. De 23-jarige Rotterdamse weigerde te geloven dat ze in haar eigen stad wereldkampioene was geworden. De winnares zong verbouwereerd het Wilhelmus mee en bij het ver laten van het ereschavot belandde ze op de schouders van zo'n beetje de hele Nederlandse ploeg. Verkerk werd gejonast en de bijna 7.000 dolenthousiaste toeschou wers klapten spontaan mee op het ritme van: Simply the Best. „Ik ben echt wereldkampioen gewor den hè", vroeg ze na het lopen van een lange ereronde aan haar vriendin en judoka Edith Bos. De beste Nederlandse in de klasse onder 70 kilogram stelde Verkerk gerust. „Ia meid, en geniet er maar van", aldus de Bosch, die bevan gen van de zenuwen al in de twee de ronde werd uitgeschakeld. Verkerk verscheen onbevangen op de tatami en vocht zich naar zege op zege. Mooi was het niet altijd wat ze deed. Effectief wel. Verkerk bewaarde haar beste judo voor de finale, die voor Marina Prisjepa uit Oekraïne het karakter van een lijdensweg kreeg. Verkerk veegde zo'n beetje de hele tatami aan met haar opponente. Na vijf doldwaze minuten stonden er twee yuko's en een waza-ari ach ter haar naam. Het publiek telde af en Rotterdam was in sportpaleis Ahoy een wereldkampioene rijker. Verkerk besliste pas vorig jaar de slopende concurrentiestrijd met Claudia Zwiers in haar voordeel. Ze bewaarde het laatste hoofdstuk van een meisjesboek voor de vier de dag van de WK in haar eigen stad. Na het zilver van Elisabeth Wille- boordse (-63 kg) van vrijdag be zorgde Verkerk de Nederlandse ploeg de tweede medaille. Ze is pas 23 jaar, maar na Anita Staps, Irene de Kok, Monique van der Lee, Angelique Seriese en Edith Bosch toch pas de zesde Neder landse wereldkampioene. SPA-FRANCORCHAMPS - Kimi Raikkönen heeft zijn sobere for mule i-seizoen kleur gegeven. De Finse coureur van Ferrari won op het circuit van Spa-Francorcham- ps de Grote Prijs van België. Het was de achttiende grand-prixzege voor de 29-jarige Raikkönen. Giancarlo Fisichella reed vrijwel de gehele race op de achterspoiler van Raikkönen, maar slaagde er niet in te passeren. Toch kon de Italiaan tevreden zijn. Hij bezorg de zijn team Force India een droomweekeinde met voor het eerst een poleposition en liefst 8 punten voor het WK. De race ontaardde al in de eerste ronde in een chaos. Klassement sleider Jenson Button van Brawn GP was een van de vier slachtof fers van een grote crash. De Brit viel uit en scoorde voor het eerst dit seizoen geen punten. Toch bleef de schade beperkt voor hem, want zijn grootste concurrent in AMSTELVEEN - De Nederlandse hockeyers hebben brons gewon nen bij het EK. In Amstelveen won het elftal van bondscoach Mi chel van den Heuvel met 6-1 van Spanje. Afgelopen maandag werd Oranje nog met 3-0 afgedroogd door de Spanjaarden. Roderick Weusthof scoorde twee keer. De andere doelpunten van Oranje kwamen op naam van Rob bert Kemperman, Jeroen Hertzber ger, Ronald Brouwer en Taeke Tae- kema (strafcorner). De Engelse hockeyers grepen voor het eerst in de geschiedenis de Eu ropese titel. In de finale won het elftal van bondscoach Jason Lee met 5-3 van Duitsland. WERELDKAMPIOENSCHAP jUDO door Arnold Aarts de titelstrijd, de Braziliaan Rubens Barrichello, finishte als zevende en verdiende maar 2 punten. Sebastian Vettel van Red Buil profi teerde nog het meest van Buttons pech. De Duitser rukte in de slotfa se van de race op naar de derde plaats en liep 6 punten in. De Australiër Mark Webber, tot gisteren derde in de WK-stand, reed naar de negende plaats en bleef puntloos. In de WK-stand heeft Button 72 punten, Barrichel lo volgt met 56 punten, daarna komt Vettel met 53 punten. Raikkönen had een superstart op Spa-Francorchamps, waar hij al voor de vierde keer in zijn carrière zegevierde. Vanaf de zesde start- plek spoot hij naar voren en ont week daarmee de grote crash vlak achter hem. Kon nadat de safety- car de baan weer vrijgaf zette Raikkönen met succes de aanval in op Fisichella. Hij nam resoluut de leiding en gaf deze niet meer af. ROTTERDAM - De geschiedenis hen- haalde zich gisteren voor Henk Grol. Net als tijdens de Olympi sche Spelen in 2008, en het Euro pees kampioenschap dit jaar was hij de beste tijdens het WK. En op nieuw verzuimde de Haarlemse Veendammer zichzelf te belonen. De onnodig verloren finale tegen de Kazach Rakov maakte duidelijk hoe dicht de liefde van coach Maar ten Arens voor Henk Grol tegen de haat aanligt. Grol is met voor sprong de meest perspectiefrijke Nederlandse judoka die de bonds coach onder zijn hoede heeft. En Arens herkent veel van zichzelf in de 24-jarige judoka; het nuchtere, het onverzettelijke en het vermo gen om dwars door pijn heen te vechten. Grol op zijn beurt ziet Arens als voorbeeld. Vol vuur kan hij vertel len over die keer in het Duitse Ab- ensberg dat Arens in Europees ver band voor Kenamju knokte. Am per hersteld van een meniscusope ratie vocht hij zich naar de winst. „Maarten trok die jongen hele maal uit z'n pak. Geweldig." Maar gisteren bleek weer eens dat de sterke band tussen het tweetal niet onvoorwaardelijk is. Bij Arens kwam de stoom uit zijn oren toen zijn pupil weigerde zich - niet voor het eerst - aan de tactische opdracht te houden. „Wat een kneus", foeterde Arens. „Hoe krijgt hij het in z'n hoofd om zo een WK-finale te vergooien? Zijn tegenstander kon echt niet meer. Henk had alleen maar uit hoeven te judoën, dan was hij wereldkam pioen geweest. Ik had deze jongen zelf nog wel willen hebben in de fi nale." De blunder van Grol overschaduw de de fantastische prestatie die hij in Rotterdam leverde. Want de Ke- namju-judoka was verre van fit en nam pas afgelopen maandag de be slissing om deel te nemen. De scheur in de binnenband van zijn rechterknie - ontstaan op 27 juli tij- De Kazach Maxim Rakov (boven) gooit Henk Grol op zijn rug tijdens de finale. dens een trainingskamp in Duits land - was nog lang niet hersteld. De knie was pijnlijk en door de noodzakelijke tape om het ge wricht werd de Europees kam pioen van 2008 ernstig gehinderd in zijn bewegingsvrijheid. Maar Grol wilde een vol Ahoy' niet teleurstellen, voelde de druk van de organisatie en liet zich over halen toch mee te doen. Al in het eerste gevecht - tegen de Duitser Peters - ging het mis. Opnieuw liep hij een scheur in de binnen- Lidewij Weiten, na de gewonnen Maartje Paumen en Vera Vorstenbosch (vlnr) vieren feest finale tegen Duitsland. foto Koen Suyk/ANP door Danny van den Broek AMSTELVEEN - De nieuwe Europees kampioen presenteerde zich zater dag in het keukentje van hockey club Amsterdam. Duitsland was in een zinderende finale met 3-2 ver slagen en coach Kruis had beslo ten om al zijn speelsters mee te ne men naar de persconferentie. Op het piepkleine podium was het dringen geblazen. 'Vader' zat in het midden. Zijn meiden hingen om hem heen. Toen de speelsters hem spontaan bedolven onder schouderklopjes omdat hij bij zijn debuut als bondscoach direct de Europese ti tel had gepakt, schoof Kruis wat ongemakkelijk heen en weer. „De complimenten zijn voor hen", knikte de bondscoach opzij en ach terwaarts. „Fysiek zijn we ge groeid. In de duels bleven we goed overeind. We zijn ook niet meer af hankelijk van de strafcorner. In de finale kregen we er niet één. Maar toch scoren we drie keer. En daar zaten mooie goals bij. Onze kracht was ook de snelheid. En het com binatievermogen. Vooral tegen ploegen die massaal inzakken, von den we steeds openingen." Toch mag ook de prestatie van Kruis niet onderschat, worden. Toen hij de olympisch kampioen onder zijn hoede kreeg, moest de opvolger van Mare Lammers gelijk afscheid nemen van Minke Booij, Eefke Mulder, Fatima Moreira de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 32