261 sport Luinge is de PSV haalt opnieuw hoog rendement FC Utrecht ook langs Sparta Ajax is pas herkenbaar als de transferdeadline dinsdag voorbij is AZ aan kop na sobere zege op Willem II NAC wint weer eens thuisduel op zondag maandag 31 augustus 2009 UTRECHT - FC Utrecht kent een pri ma start van de competitie. De ploeg van trainer Ton du Chati- nier won zaterdagavond in de Gal genwaard met 2-0 van Sparta. Hoewel de thuisploeg furieus van start ging, werd er voor de rust niet gescoord. De beloning voor de getoonde inzet volgde in de 63e minuut. Jacob Lensky schoot de bal in de verre hoek: 1-0. Gregoor van Dijk besliste het duel in de 82e minuut uit een strafschop. Utrecht haalde uit vier duels tien punten. Alleen tegen VW (2-2) verspeelde het elftal twee punten. rijswijk - AZ loste Feyenoord af als koploper in de eredivisie. De landskampioen behaalde zaterdaga vond de vierde achtereenvolgende overwinning van het seizoen. Wil lem II werd in Alkmaar met mage re cijfers (2-1) verslagen. AZ begon sterk tegen Willem II, hetgeen resulteerde in een treffer van Brett Holman. Toen de Alk- maarders wat gas terugnamen, maakte de ploeg uit Tilburgets via Sergio Zijier gelijk. AZ antwoord de direct met een treffer van Hec tor Moreno. Daar bleef het bij, on danks kansen in de slotfase voor AZ. Trainer Ronald Koeman kon nog niet precies vertellen waar zijn ploeg staat met het oog op het aan staande avontuur in de Cham pions League. „We steken er nog niet bovenuit, maar wie wel? We maken allemaal onze fouten en ik denk dat de competitie daarom ook zo leuk is", zei de oefenmees- ter van AZ. breda - Voor het eerst in precies anderhalf jaar heeft NAC Breda weer eens een zondagse thuiswed strijd gewonnen. Heerenveen kreeg gisteren geen enkele kans: 2-0. Uitblinker Kees Kwakman en Matthew Amoah scoorden na rust voor de thuisploeg. De laatste keer dat NAC op een zondag thuis wist te winnen, was op 30 maart 2008. Destijds werd Feyenoord met 3-1 verslagen. Zowel NAC als Heerenveen kwam afgelopen donderdag in Europees verband in actie. De Bredanaars gingen in Spanje met 6-1 onderuit tegen Vilarreal, terwijl de ploeg van Trond Sollied zich ten koste van PAOK Saloniki plaatste voor de Europa League. Die doorde weekse inspanningen waren voor al Heerenveen duidelijk aan te zien. Het duel kwam pas na de rust echt op gang. De thuisploeg begon furieus aan de jacht op doel punten en kreeg al na zes minuten daarvoor de beloning. Bij een stand van 2-0, zeven minuten daar na, was de buit voor NAC binnen. door jop van Kempen almelo - Liever speelt hij er niet meer, maar bij afwezigheid van Ti- mothée Atouba was Ajacied Urby Emanuelson gistermiddag tegen Heracles linksback. Na een belab berde eerste helft stelde Ajax na rust orde op zaken: 3-0. Hoewel hij in de zomer aan trai ner Martin lol liet weten dat hij middenvelder of aanvaller is, moest Emanuelson in Almelo de rust gegunde Atouba vervangen in de laatste linie. Een week eerder te gen Sparta was Vurnon Anita nog de aangewezen persoon voor die plek. „Ik weet eigenlijk niet wie de tweede linksback van de selectie is", zei Emanuelson. „Maar als ik het team moet helpen op die plek, dan doe ik dat." Wie is de tweede linksback van Ajax? Wie is de eerste aanvallende middenvelder? De gistermiddag scorende Ismail Aissati (3-0), Siem de long of misschien wel Miralem Sulejmani? En wie is de vaste ka meraad van Luis Suarez als de Am sterdammers met twee aanvallers spelen? En in welk systeem voelt Ajax zich eigenlijk het lekkerst? Het zijn van die vragen die na vijf competitie- en twee Europese duels nauwelijks zijn te beantwoor den. Toch streeft Martin Jol naar een 'herkenbaar Ajax', zei hij bij zijn aantreden. „De systemen staan inmiddels wel vast", zegt Emanuelson. „De trainer laat ons in 4-4-2 systeem aantreden of in een 4-3-3 systeem. De taken die op elke positie bij die systemen ho ren zijn ook duidelijk, maar de per soonlijke invulling is nog een vraagteken. Ik denk dat Ajax pas na het sluiten van de transferdead line pas echt een vaste vorm krijgt." Clubs kunnen tot 1 septem ber, 18.00 uur in spelers handelen. In afwachting van een vaste sa menstelling liep Ajax tegen Hera cles geen verdere schade op. Na de nederlaag tegen PSV (4-3) en het gelijke spel tegen Sparta (0-0) kre gen de Amsterdammers op tijd de geest. Na een beroerde eerste helft zonder één uitgespeelde kans ('Lit- manen, oohooh', zongen de Ajax-fans ironisch) haalde Jol de zwaar tegenvallende Dennis Rom- medahl naar de kant voor Dario Cvitanich. Ook ging Ajax met drie in plaats van twee aanvallers spe len. Een rake kopbal van verdediger Toby Alderweireld (1-0) in de 67ste minuut en een tweede gele kaart van Heracles-middenvelder Kwame Quansah kort daarop zorg den uiteindelijk toch voor een gro te zege voor het team van Jol. Via Dario Cvitanich en Ismail Aissati won Ajax uiteindelijk met 3-0. Demy de Zeeuw, de beste man van Ajax tegen Heracles, snelt langs Mark-Jan Fledderus. foto Eric Brinkhorst FEYENOORD-FC TWENTE Alles wat FC Twente heette, was hevig verontwaardigd over de strafschop die ar biter Luinge aan Feyenoord toekende. door Hans Leber rotterdam - De topper Feye noord- FC Twente eindigde giste ren gelijk, het publiek won. De spannende voorstelling duurde tot de laatste seconden van de extra tijd. Nicky Kuiper, die eerder FC TWente aan de leiding bracht, be schermde staand in de muur bij een vrije trap van Jonathan de Gu zman zijn gelaat met zijn handen en raakte de bal. Penalty Roy Ma- kaay: 1-1. De Twentse gemoederen waren verhit na afloop, de Tukkers voel den zich bestolen. Zelfs de gentle man Steve McClaren, de trainer die tijdens de wedstrijd naar de tri bune werd gestuurd door scheids rechter Roelof Luinge, verloor zich even. „Er gebeuren altijd rare din gen in de Kuip. Ik moet zeggen dat ik in het voetbal nog nooit heb meegemaakt dat een scheidsrech ter (Luinge, red) tijdens zijn war ming up een rondje door het sta dion loopt en wordt toegejuicht door het thuispubliek. Blijkbaar is hij hier popiïlair." De kritiek op Luinge - die eerder ook al eens bij ADO Den Haag ere rondjes liep - spitste zich na af loop vooral toe op de vrije trap en de daarop volgende 'handsbal' die leidden tot Feyenoords gelijkma ker. Een overtreding van Douglas op Georginio Wijnaldum was in derdaad discutabel, en dat was ook het geval met de afweerbeweging van Kuiper in de muur. Waar veel scheidsrechters een dergelijk situa tie door de vingers zien, was Luin ge echter onverbiddelijk over de opgeheven handen van Kuiper, hoewel het leek alsof één van zijn assistent-scheidsrechters hem via de zender over het 'hands' infor meerde. Luinge, een van de eerste scheid- sen in Nederland die ooit voor een tv-camera toegaf een fout te heb ben gemaakt, weigerde na afloop ieder commentaar. De bewering dat de man uit het noorden de wedstrijd een onrechtvaardige Andwele Slory van Feyenoord baalt na puntendeling verschafte, kan ech ter niet worden gehandhaafd. Feye noord was over 90 minuten gezien veel sterker. Maar scheidsrechters zijn er nu eenmaal niet om onte rechte eindstanden te voorkomen, doch om de regels uit te voeren. Bij FC Twente zullen ze vanoch tend bij de uitlooptraining toch te- door Frans van den Nieuwenhof Groningen - In de armen van zijn concurrent Ola Toivonen vierde Danny Koevermans gistermiddag de treffer die PSV nodig had om mee te blijven draaien in de top van de eredivisie. Het was een zeld zaam gaaf doelpunt, ingetogen en beheerst binnengetrapt door een spits die blind voer op zijn in stinct. Kort daarvoor had Koever mans de score al geopend met een kopbal, die minstens zo fraai was. Beide keren kwam de assist van Balazs Dzsudzsak. Door de 0-2 overwinning bij FC Groningen werd augustus voor PSV een fraaie maand. De reeks wedstrijden begon met puntenver lies tegen VW-Venlo, maar telde verder louter goede resultaten, zo wel in de eredivisie als in Europa. Rutten was content dat PSV voor het eerst in de competitie de 'nul' hield. Nadat vorige week Carlos Salcido op de bank terechtkwam, was het dit keer de beurt aan aan voerder Timmy Simons. Rutten wilde het opportunistische spel van FC Groningen bestrijden met 'veel voetbal op het middenveld' en dat kostte Simons zijn plaats. Niets is echter definitief bij Rut ten. Zo leek er in zijn plannen geen plaats te zijn voor Koever mans, maar die is na een anoniem jaar weer terug te vinden op de topscorerslijst. Met zijn omarming leek Toivonen te erkennen dat hij terecht op de bank is beland. Wat verder opvalt, is het hoge ren dement dat PSV in de competitie uit zijn doelkansen realiseert. Gis teren lag het moyenne op vijftig procent. Koevermans had kon na rust al kunnen scoren, toen Orlan do Engelaar hem alleen voor keeper Luciano zette. En in de eer ste helft kreeg Otman Bakkal een vrije kopkans na een uitstekende voorzet van Stanislav Manolev. De stijl waarin PSV op buitenkans jes loert, doet denken aan de ma nier waarop de ploeg functioneer de onder voormalig trainer Guus Hiddink. Ook toen viel het dubbel tje vaak de goede kant op. Op ter mijn moet PSV weer, zoals Hid dink dat noemt, een 'strategisch sterke vechtmachine' worden. FC Groningen creëerde aanvanke lijk wat meer doelgevaar, al kwam dat voornamelijk voort uit schot pogingen van huurling Mike Zon neveld. PSV greep een paar keer re soluut naar de handrem om verde re dreiging in te dammen. Dat kost te Carlos Salcido, Erik Pieters, Balazs Dzsudzsak en Danko Lazo- vic voor rust een gele kaart. In de tweede helft voerde PSV de druk wat op, in de veronderstel ling dat de doelkansen wel zouden komen. Het team bewees toen dat het stabieler aan het worden is. Een jaar geleden gaf elke wedstrijd aanleiding om een nederlaag te vrezen, dat is nu amper nog het ge val.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30