Zeeland PZCL Vlissingen Maritiem trotseert wind Ridderschap jubileert in monument Windjack WALCHEREN 22 en 23 14 en 15 Vierdaags festival trekt zo'n 45.000 bezoekers naar kades, centrum en boulevards Brandweer haalt twee mensen uit lift Abdij Ontbijtje maken: brandweer op bezoek almanak Maandag 31 augustus 2009 Kijker mag voor recensent spelen in TV Lab Tip? walcheren@pzc.nl Een Spaanse 'schone' stuift over de baan maar steekt mis door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - De organisatie van Vlissingen Maritiem kijkt tevreden terug op het vierdaagse festival, dat gistermiddag bulderend werd afgesloten. Niet bulderend van de wind, maar door de kanonschoten tijdens de vlootschouw. De wind speelde ech ter wel een grote rol tijdens het maritieme festival. Met name vrij- door Annemarie Zevenbergen middelburg - Politieke ambities hebben de heren van de Ridder schap Zeeland niet. Inderdaad; DE Ridderschap benadrukt jhr mr A. R. Ph. Boddaert. Hij is secretaris van de Ridderschap die zaterdag het eerste lustrum vierde te Mid delburg. Op stand, jawel, in het oude stadhuis aan de Markt. Zeeland kende tussen 1815 en 1850 een Ridderschap. Dat was voor het eerst sinds 1572 en de eerste elf leden werden per Soeverein Be sluit benoemd. Dat 'schap' maakte deel uit van het provinciaal be stuur en was dientengevolge ook vertegenwoordigd in de Eerste Ka mer. Oude adel en Zeeuwse regentenfa milie, die geadeld werden door ko- dag zorgde die op de Nieuwendijk en het Bellamypark voor wat over last in de vorm van een omgewaai de marktkraam en verplaatsing van optredens. Iedere rechtgeaarde Vlissinger is vertrouwd met weer en wind, maar veel toeristen die het mari tiem evenement bezochten, had den daar wat meer moeite mee. „)e wordt er zo moe van, al dat ge- waai", verzuchte een Duitse dame die zondagochtend beschutting ning Willem I, maakten er deel van uit. De ridderschappen in ons land werden in 1850 opgeheven. Dat gebeurde na de grondwetsher ziening van Thorbecke in 1848 die een einde maakte aan de staats rechtelijk vastgelegde standenmaat schappij en de rol van de adel in het Nederlands bestel. Toen waren er nog dertien leden van de Zeeuwse ridderschap in leven en zij kozen zes van de vierenveertig leden van de Provinciale Staten. De van oorsprong uit Oostkapelle afkomstige Jonkheer Dolph Bod daert heeft een uiterst simpele, maar charmante, verklaring voor de heroprichting van de Ridder schap Zeeland in 2004. „Ach, som mige mensen golfen of zeilen, wij houden ons graag met dit soort za ken bezig. Het is een leuke vrije tijdsbesteding. Het is een kleine zocht op een terrasje op Boulevard Bankert. Maar 'schön' vond ze het festival wel. Met een bezoekersaantal van rond de 45.000 bleef het allemaal goed te behappen. Zowel voor de organi satie als voor de bezoekers. Je hoef de niet over de hoofden te lopen op de boulevards of voetje voor voetje over het Bellamypark te schuifelen. Grote publiektrekker was het meevaren met de loodsbo ten. De kaarten daarvoor waren al kring en we ontmoeten elkaar re gelmatig." De Zeeuwse ridderschap werd op gericht in buitenplaats Ipenoord bij Oostkapelle, het huidige ho tel-restaurant Green White. Doel van het schap is 'het leggen en on derhouden van een band tussen de personen die deel uitmaken van de Nederlandse adel, gevestigd in of afkomstig uit Zeeland. Daar naast willen de leden 'culturele projecten ondersteunen'. „We heb ben nog geen geld in kas, dus fi nanciële hulp zit er nog niet in. Maar ons doel is wel om projecten van cultuurhistorische waarden voor Zeeland te steunen," aldus jonkheer Boddaert. Leden kunnen zich niet zo maar aanmelden, zij worden uitgeno digd. De ridderschap heeft alle oude Zeeuwse adellijke familie in in een vroeg stadium uitverkocht. Zelfs de extra ingelaste tochten konden de vraag niet aan. De te leurstelling was vaak duidelijk af te lezen op de gezichten van mensen die niet mee konden. Een enkeling stelde zich dan maar tevreden met de pendeldienst van sleper Her mes tussen Dokhaven en tonnen- magazijn. Het vierdaagse maritiem evene ment werd afgesloten met de vlootschouw voor de boulevards. foto Ruben Oreel kaart gebracht„We weten ieder een te vinden, maar niet iedereen heeft belangstelling. Of woont te ver weg in het buitenland bijvoor beeld", aldus jonkheer Boddaert. De ridderschap telt op dit mo ment 67 leden. Als oude Zeeuwse regentenfami lies ter sprake komen, vallen er be kende namen als Van Citters, Van Tuyll van Serooskerke, De longe, Schorer en Boddaert. „Mijn fami lie had in Middelburg een ijzergie terij. Die zat op de plaats waar nu de Zeeuwse Bibliotheek staat, aan de Kousteense dijk. Mijn betover grootvader heeft die gieterij in 1845 opgericht." Jonkheer is overigens geen titel, maar een overerfelijk predikaat. De familie Boddaert zal voorlopig niet uitsterven met vier zonen die de 'adel' voorlopig veilig stellen. De 26 schepen, met voorop de mij- nenjager hr. ms Haarlem, werden met kanonschoten begroet door voormalig koopvaardijgezagvoer- der Willem van Lien en Michiel van Ravesteijn, secretaris van de vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteit. De schoten werden afge vuurd vanaf Boulevard de Ruyter, ter hoogte van Frans Naerebout. De looporkesten en shantykoren gaven daarna een gezamenlijk op treden op het Dijktheater. MIDDELBURG De Middelburgse brandweer is gis termiddag omstreeks kwart voor drie uitgerukt om twee personen uit een lift te bevrijden in het Ab dijcomplex. De twee onfortuinlijke liftgangers hadden zelf de brandweer gebeld dat ze niet meer uit de lift konden komen. Volgens een woordvoerder van de brandweer waren de twee snel bevrijd. „We zijn er naar toe gegaan met een autospuitwagen. Daarin zitten allerlei sleutels om liften te kunnen openen." VLSSINGEN Het ontbijtje van de bewoners van een appartement op de vierde ver dieping van een een flatgebouw aan de Boulevard Bankert liep uit op een bezoekje van de brandweer. Doordat afbakbroodjes te lang in de oven lagen, ontstond rookont wikkeling in de keuken van het ap partement. Personeel van een te genovergelegen horecagelegenheid waarschuwde de brandweer, die uitrukte met een autotankspuit en een hoogwerker. Na metingen door de brandweer, kregen de be woners het advies te ventileren. Tip? redactie@pzc.nl Haar windjack moest worden gewas sen. In de machine. Na enige tijd sloeg het apparaat af en was niet meer aan de praat te krijgen, hoewel het volledige programma nog niet was afgewerkt. Geen nood; de zon scheen en het waaide flink, zodat de jas snel droogde. Kort nadien begon het te regenen. De Vlissingse trok haar jack aan en ging naar buiten. In een mum was het jasje doorweekt en overal borrelde schuim op. Eerst dacht ze dat het dons d+oor de na den naar buiten drong, maar hoe meer ze over haar mouwen wreef om dat weg te werken, des te meer bub bels kwamen tevoorschijn. Waspoe- der dat was achtergebleven en dank zij de regen tot leven kwam. De leden van de ridderschap Zeeland vierden in Middelburg het eerste lustrum met lezing en lunch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15