buitenland 19 'nationale ramp' dopen baby's van trio 145 kinderen vermist in Nederland mm zaterdag 29 augustus 2009 Een FBI-agent onderzoekt de auto die waarschijnlijk bij de ontvoering werd gebruikt. foto Monica Davey/EPA buurt van kinderen hoorde te blij ven, lichtten zij zijn reclasserings- ambtenaar in. De volgende dag meldde Garrido zich bij het kantoor van de reclas sering, in het gezelschap van zijn vrouw, de twee meisjes en Du- gard. Die stelde zich voor als 'Allis- sa'. Volgens de reclassering gaf Gar rido na enig doorvragen toe dat hij Dugard had gekidnapt. Daarop volgde de arrestaties van hem en zijn vrouw. Dugard is eergisteren met haar moeder herenigd. De 29-jarige en haar dochters verkeren, ondanks hun lijdensweg, in goede lichame lijke gezondheid. De meisjes zijn nooit naar school geweest en heb ben nimmer een dokter bezocht. Dugards stiefvader, inmiddels ge scheiden van haar moeder, zei vol komen overweldigd te zijn door het nieuws dat Jaycee nog leeft. De nu 60-jarige Probyn zei er altijd al les aan te hebben gedaan zijn stief dochter terug te vinden. „Het heeft me mijn huwelijk gekost. Het was een hel. Tot voor kort was juist ik nog verdachte." Garrido gaf gisteren vanuit de ge vangenis een telefonisch interview aan radiostation KCRA. Hij voor spelde dat de wereld anders tegen de zaak zou aankijken als hij zijn versie heeft verteld. Hij zei dat het weliswaar 'walgelijk' begint, maar dat het een 'hartverwarmend ver haal over verlossing' zal blijken. 200 km locatie ontvoering Dugard in 1991 South Lake Tahoe Concord 1 Phillip Garrido Nancy Garrido Garrido maakte de laatste jaren een labiele indruk op de klanten van zijn drukkerij aan huis. „Hij raakte in de ban van religie", aldus Tim Allen, die er wel eens druk werk bestelde. „Hij wilde een ei gen kerk stichten. Hij was een beet je gestoord, maar we hadden nooit het idee dat hij kwaad in de zin had." Een ontvoerd kind dat na achttien jaar toch nog boven water komt, is geen reden tot optimisme in ande re dergelijke zaken. Jos Klaren van het Landelijk Bureau Vermiste Per sonen (LBVP) van de politie, noemt het terugvinden van Jaycee Dugard daarvoor te uitzonderlijk. De website van het LBVP bevat een lijst met 145 vermiste kinde ren uit Nederland. Vaak zijn het kinderen die door een van de ouders zijn meegenomen naar het buitenland. In geen van de andere gevallen staat vast of er sprake is van een ontvoering. De politie sluit uit dat sommigen van hen, zoals Dugard in de VS of Natascha Kampusch en Elizabeth Fritzel in Oostenrijk, in een kelder of schuur worden vastgehouden. „Alles kan, maar dit soort extreme verhalen zijn echt niet toepasbaar en voorstelbaar in de Nederlandse verhoudingen", meent Klaren. De politie is de laatste jaren alert op kinderverdwijningen. Sinds vo rig jaar kunnen met het Am- ber-systeem direct tienduizenden mensen via sms en e-mail over een zaak worden geïnformeerd. Als langst vermist geldt Michelle Willard, die in 1985 als tweejarige peuter verdween. Andere voorbeel den: Willeke Dost, in 1992 op 15-ja- rige leeftijd verdwenen en Cheryl Morrien, in 1986 op 7-jarige leef tijd verdwenen. De politie denkt dat zij zijn vermoord. Toch zijn af beeldingen gepubliceerd die aange ven hoe zij er als volwassenen vrouw zouden uitzien. jong gezin kwam om het leven bij een aanrijding met een beschon ken chauffeur. Een aantal houten huizen net buiten de stad brandde tot de grond toe af nadat een dron- kenman met een brandende siga ret in slaap was gevallen. Meer dan de helft van de mannen boven de veertig heeft een alcohol probleem. President Dimitri Med- vedev noemde de Russische alco holconsumptie onlangs een 'natio nale ramp'. Gemiddeld gezien drinkt de Rus achttien liter pure al cohol op jaarbasis, vrouwen en kinderen meegerekend. „Wanneer je de cijfers omzet in flessen drank, gaat dat je verstand te bo ven", liet Medvedev in een kabi netszitting weten. Hij kondigde strengere wetgeving en hogere be lastingen aan. Het bestuur van de provincie Perm, waar ook Lisva on der valt, nam vast een voorschot op de maatregelen en verbood de verkoop van sterke drank na elf uur 's avonds. Andere delen van Rusland hebben soortgelijke maat regelen genomen. Alcoholverslaving plaagt Rusland al jaren. In de jaren tachtig werd onder Michail Gorbatsjov al een ambitieus anti-alcoholprogramma ingevoerd. Maar de populariteit van de laatste Sovjetleider stortte in en veel Russen gingen in bad kuipen drank brouwen, met alle gevolgen vandien. Volgens Tatjana Golikova, minister van Volksge zondheid, verwacht men van slechts 40 procent van de huidige schoolverlaters dat die de pen sioengerechtigde leeftijd, tussen de 55 en 60, zal halen. Het ont breekt in Rusland, aan medische zorg voor alcoholverslaafden. Dok tor Lazareva van de polikliniek in Lisva legt uit dat ze de dronkaards niet in haar kliniek wil hebben. „Er is maar een remedie en je hoeft er geen arts voor te zijn. Ze moeten van de fles afblijven." kinderen graag laten dopen, zodat deze later voor de kerk kunnen trouwen, maar ze werden door vier priesters afgewimpeld. In de krant het Laatste Nieuws werden gisteren vooral voorstan ders van de doop aan het woord gelaten. „Een kind mag nooit ge straft worden door wat de ouders doen". Korte intensieve opleidingen VMBO-T, HAVO, VWO in Vlissingen Wij starten weer begin september In één jaar naar het diploma: VMBO-T HAVO VWO Of in twee jaar naar het diploma HAVO via onze opleiding: HEXBO Studeren per vak kan. Vrijstellingen vanuit het voortgezet onderwijs zijn mogelijk. Wij bieden een volwassen aanpak van de studie: begeleid zelfstandig studeren. 16- en 17-jarigen zijn toelaatbaar via het voortgezet onderwijs. Vraag onze folder aan. kijk op www.roczeeland.nl (onder Cluster Educatie. Opleidingen] of bel voor een afspraak! Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen kunnen inwoners uit Zeeuws-Vlaanderen tot de oplei dingen toegelaten worden. ROC Zeeland, cluster Educatie Verlengde Bonedijkestraat 27? 4383 BC Vlissingen T 0118-558640 www.roczeeland.nl vavo0roczeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9