spectrum 34 Leve illegale dvd's Zaterdag 29 augustus 2009 Veel tv is saai, Chinese tv is dodelijk saai. Wie naar staatsomroep CCTV, China Central Television, kijkt en jonger is dan 45, wordt door leeftijd genoten vragend aangekeken. Belegen pro gramma's met droge humor, eenzijdig nieuws, integrale uitzendingen van uren du rende Chinese opera's of films over oude na tionale legendes. Op de honderden regionale zenders is het niet veel beter, een enkele uitzondering daargela ten. Hunan Television staat bekend om zijn, voor Chinese begrippen, gedurfde program ma's. Het zond een paar jaar geleden de Chine se versie van Idols uit. Het werd uit de lucht gehaald, omdat het te vulgair zou zijn. Pas nu is het terug, in gekuiste vorm. Maar Chinezen zijn, in ieder geval de ste delingen, niet afhankelijk van de tv-pro- grammering voor een avond op de bank. Tuurlijk, er is internet voor wie gratis de laatste films en series uit het buitenland wil zien. Maar de echte heili ge graal voor luie ontspanning in China is de dvd-winkel. Alles wat je wilt voor een goede avond op de bank is er te krij gen. Alles wat de Chinese tv niet biedt. Het is als wiet in Nederland: illegaal, maar ge doogd. En lekker. De dvd's worden verkocht in volwaardi ge winkels, verspreid over de hele stad. In drukke winkelstraten en in woonwij ken, ze zijn zelfs beter verspreid dan su permarkten. Neem Movie World in het centrum van Sjanghai. Dat 99 procent van de koopwaar illegaal is, interesseert niemand. De agenten die voor de deur een dutje doen in hun auto al het minst. De winkel heeft zijn ramen afgeplakt met filmposters van de nieuwste Hollywood- films. De concurrentie in de sector is moor dend. Tegenover Movie World zit eenzelfde winkel, die zich simpelweg Better Than Mo vie World heeft genoemd. Voor elke dvd-winkel geldt: je koopt er voor minder dan 70 eurocent de nieuwste films op dvd. Films die in de VS net uit zijn, in Europa vaak nog helemaal niet. De beeldkwaliteit is meestal perfect. Ironisch genoeg is zelfs de FBI-waarschuwing gekopieerd, die de kijker eraan herinnert dat kopieën maken of kopen een boete van 250.000 dollar kan opleveren. Tv-series zijn net zo voorradig. Zodra het sei zoen in Amerika is uitgezonden, ligt het in China op dé plank. Voorzien van bijpassende hoes. De hoezen van films die een Óscar win nen, zijn binnen enkele dagen vervangen door nieuwe met de vermelding 'Winner of...' BBC-documentaires, oude arthousefilms, Sol daat van Oranje? Alles is te krijgen. En als het er vandaag niet is, dan morgen wel. Soms laat de overheid haar tanden zien en worden dvd-winkels gesloten. Zogenaamd dan: het gaat om de schijn die China tegen over de westere producenten moet ophou den, dat het land optreedt tegen piraterij. In werkelijkheid werken er veel te veel mensen in de sector. Voor de overheid is het geen op tie de stekker eruit te trekken. Het levert rare situaties op. Een paar weken geleden werd Movie World aangepakt in een antipiraterijcampagne van de politie in Sjang hai. Wat dit betekent, werd tijdens mijn laat ste bezoek duidelijk. De schappen zijn bijna leeg. Alleen legale, Chinese dvd's zijn er te koop. Maar de verkoopster weet genoeg als ze een buitenlander met een rugzak de winkel in ziet lopen. „Volg mij", fluistert ze. Achterin de winkel doet ze een schot open. Hurkend ga ik via een gat het walhalla binnen: de hele dvd-voorraad, tijdelijk opgestapeld in een op- berghok in plaats van open en bloot pron kend op de schappen. Het gevaar dat het de komende maanden CCTV zou worden, is afge wend. De regering-Berlusconi voert een keihard beleid tegen immigranten. 'Eigen volk eerst', is zo ongeveer de leus van de meest radicale regeringspartij Lega Nord. Maar het snel vergrijzende Italië heeft steeds meer behoefte aan permanente hulp en verzorging. Immigranten zijn de enigen die dat bieden. tekst en foto Eelco van der Linden Opa Giovanni's ogen stralen. De Roemeense Roma Cate- rina streelt de door de spier ziekte ALS goeddeels ver lamde 80-jarige over zijn bol, veegt zijn mond af en hijst hem wat omhoog in de rolstoel. „Wat ben je mooi en wat ben ik lelijk en slecht", zegt Cateri- na met een harde schaterlach die alle oudjes en hun begeleiders op de kinderlo ze kinderspeelplaats doet opschrikken. Net als in de rest van Italië bepalen ze ook in het dorp Tuoro bij Perugia al enkele ja ren het straatbeeld: de badanti, letterlijk te vertalen met 'verzorgers'. Meestal vrou wen en meestal afkomstig uit het voormali ge Oostblok. Ze dragen boodschappen, on dersteunen broze armen, houden gezel schap en doen oude Italiaanse mannen dromen van een nieuw leven. En fungeren meestal ook als verpleegster en als 24-uurs- alarmcentrale. „Ze zijn geweldig, mijn moeder huilde toen de vorige weg moest", zegt de 66-jarige Eva Capanna, terwijl de wonden op de benen van haar in een rol stoel zittende moeder worden verzorgd door de Roemeense Nadia. Moeder knijpt haar ogen dicht tegen het licht, Eva zucht. „Ik ben enig kind en zelf met pensioen. Zonder badante zou mijn wereld instor ten, maar niet alleen de mijne. De badanti houden Italië overeind." De situatie is behoorlijk schizofreen. De af gelopen drie jaar zijn immigranten ont dekt als bron van kwaad in het tot dan cou lante Italië. Met name de Roemenen, die na toetreding van hun land tot de EU mas saal Italië zijn binnengestroomd, zijn meer dere keren, meestal na een gewelddadig de lict, uitgeroepen tot volksvijand. Maar ook de komst van grote aantallen bui tenlanders op het eiland Lampedusa is het aanpakken van immigratie tot speerpunt van het kabinet verheven. Lega Nord-mi- nister van Binnenlandse Zaken Roberto Maroni heeft ervoor gezorgd dat inmid dels een keur aan veiligheidswetten is aan genomen. Volgens een ervan is illegale im migratie nu een delict, waardoor mensen snel kunnen worden gearresteerd en uitge zet. De regering-Berlusconi zweert bij de harde aanpak en wordt daarin gesteund door een meerderheid van de Italianen. Maar de nieuwe wet, die illegale immigra tie strafbaar stelt, zou een bom zijn onder de Italiaanse samenleving, die draait om het gezin. „Bij strikte naleving raakt het geïmproviseerde, Italiaanse sociale sys teem, dat nog steeds wordt gedragen door de familie en daarbinnen de vrouw, volle dig ontwricht", stelt econoom Daniela del Boca. Er zijn volgens het instituut Censis ander half miljoen, meest buitenlandse badanti en babysitters die samen 2,5 miljoen Itali aanse gezinnen bedienen, ofwel één op de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 98