Al tij d ging de show voor spectrum 32 Zaterdag 29 augustus 2009 Vandaag: Annemieke Klar-Kesseiaar, dochter van showmaster Rudi Carrell door Jan Vriend foto Jan de Jong/GPD Wolken van sigaretten rook. Ze is net zo'n hartstochtelijke sigaret- tenmaniak als haar va der Rudi Carrell. Maar ze lijkt niet op hem, zegt ze. „Rudi kon over bijna niks anders praten dan over zijn werk. Altijd en overal ging de show voor. Zelfs op vakanties zat hij met een schrijf blok op het terras om ideeën te noteren. Zijn werk was zijn alles. Natuurlijk stond zijn gezin op de eerste plaats, maar familie was voor hem vooral een doel om voor te werken. In mijn kinderjaren was hij hoog uit een vijf-minuten-vader. Als ik hem heel even voor mezelf had, was dat al heel wat. Binnen die tijd moest ik maar vertel len wat ik op mijn hart had. Bij mij werkt het andersom. Werken vind ik leuk, maar ik besteed mijn tijd liever aan mijn man en mijn kinderen dan aan tv-werk." Maar we moeten vooral niet denken dat ze een slechte vader had. „Als ik hem no dig had, was hij er wel altijd voor me. Hij heeft me de fundamenten voor het leven bijgebracht." Annemieke Klar-Kesselaar (1959) is de oudste dochter van de showmaster die be kend werd als Rudi Carrell. Na een loop baan als conferencier eri radiomaker brak hij door als tv-ster. Eerst in Nederland, la ter in Duitsland, waar hij ruim dertig jaar aan de top van het grote amusement stond. Een leven voor de show, noemde hij het zelf altijd. In de jaren zestig, toen de Duitse tv vooral een doorgeefluik was voor koel gebrachte informatie, blonk hij als vernieuwende pionier uit met amuse ment waarin 'gewone' mensen met hu mor aan bod kwamen. „Ik leer de Duitsers lachen", zei hij destijds. Zijn grootste successen waren vaak afgelei den van tv-programma's die buiten Duits land hun bestaansrecht al hadden bewe zen: van Een van de Acht maakte hij Am Laufenden Band, het Britse Not the Nine o'clock News' kneedde hij tot Rudis Ta- gesshow en hij kwam met een eigen versie van de Soundmixshow. In Hilversum stond hij daarom te boek als de man die met de beste ideeën aan de haal ging. Zijn dochter ziet dat breder. „Hij had oog voor goede buitenlandse programmacon cepten, maar hij voegde er altijd eigen in valshoeken aan toe. Zijn kracht was dat hij zo'n buitenlandse show precies wist af te stemmen op het tempo en de belevingswe reld van zijn eigen publiek." Bij Annemieke thuis in de keuken hangt een foto van haar vader. Geen portret met de man van Annemieke de 70 ruim gepas seerd. Hij is 22 jaar ouder dan zijn vrouw. In 1980 kwam hij als fotograferende vriend van Carrell bij het gezin over de vloer. „Hun vriendschap verkilde toen mijn va der merkte dat we een verhouding kregen. Eerst vond hij het niks. Maar toen hij merkte dat het serieus was tussen ons, ont dooide Rudi. We zijn nu al bijna dertig jaar gelukkig met elkaar." Met haar man beheert Annemieke een cul tureel centrum, vlakbij hun huis in Nie- dersachsen. Het is een theater, een bio scoop en een tentoonstellingsruimte tege lijk. Anderen doen het praktische werk, zij regelen de creatieve invulling. Bij de repeti ties voor een voorstelling herkende ze laatst opeens haar vader in zichzelf „Ik zei tegen een paar artiesten dat hun optreden te lang was om het publiek te boeien. Pre cies zoals mijn vader dat altijd riep bij gast optredens van goochelaars en komieken in zijn shows." Omdat Carrell niet alleen creatief maar ook zakelijk was, kon hij een vermogen op bouwen. Hij haalde zijn neus niet op voor lucratieve reclameklussen en bij de over stap van de publieke zenders naar RTL wist hij zijn marktwaarde goed uit te bui ten. Zijn erfgenamen varen daar nu wel bij. „Met geld is vader altijd royaal voor ons geweest. Als ik thuis om me heen kijk, besefik heel sterk dat we op dat gebied veel aan hem te danken hebben." Rudi Carrell overleed aan de gevolgen van longkanker. Hij was een paar jaar ziek ge weest. „Dat aanvaardde hij. Klagen deed hij nooit. Verdriet hoorde niet bij hem. Hij vond dat hij een fantastisch leven had ge had en legde zich er bij neer dat aan al dat mooie ook een keer een einde mocht ko men." Haar vader ligt begraven op een paar hon derd meter van het landgoed Wachendorf waar hij jaren met zijn tweede vrouw woonde. Op zijn geboortedag en zijn sterf dag gaan zijn dochters erheen. „Dan drin ken we samen een biertje op hem en voelt het alsof hij weer gewoon bij ons is." Soms stapt hij weer gewoon bij ze de ka mer binnen. Als de Duitse tv herhalingen van zijn programma's brengt, is 'der Rudi' zo maar even onverwacht op visite. „Een ander zou er misschien van schrikken om zijn overleden vader terug te zien. Ik niet. Het is vooral fijn om dan weer té ontdek ken hoe hij genoot van zijn werk. En ik weet zeker dat hij er lol in zou hebben, te weten dat ze bij de tv nog niet zonder hem kunnen. Zo was hij wel." reageren? spectrum@wegener.nl showtrappen of schijnwerpers, maar ge woon een beeld van een opa met zijn kleinkinderen. Omdat hij haar zó het meest dierbaar is. Uit het huwelijk van Carrell met zijn jeugd vriendin Truus werden twee dochters ge boren: vier jaar na Annemieke volgde Ca roline. Het gezin woonde toen in Loos- drecht, maar vader Rudi was vrijwel altijd onderweg. Het huwelijk liep op de klip pen, waarna de showmaster in Duitsland trouwde met Anke Bobbert. In 1977 kre gen zij hun zoon Alexander. Aanvankelijk bleven zijn dochters bij hun moeder wo nen, later trokken ze naar hun vader. Le gendarisch is het fragment in zijn kerst show, van 1973 waarin hij zijn dochters voor de camera's aan de kijkers voorstelt. „Zodat u ziet dat ik ook nog eens iets an ders kan maken dan alleen shows." Alle drie zijn kinderen leerden het tv-vak in productieteams van hun vader. „Als kind van Rudi konden we het wereldje makkelijk binnenkomen", vertelt Anne mieke. „Maar het grote nadeel was dat nie mand ons kritiek durfde te leveren. Ie was tenslotte toch de dochter van de baas. Pas toen ik zonder mijn vader ging werken, kon ik echt laten zien wat ik kon. Ik maak te een Duitse versie van Achterwerk in de kast en was blij toen dat bij de kijkers aan sloeg. Daarmee was het grote vergelijken met mijn vader voorbij en bewees ik dat ik het ook zonder Rudi kon." Haar halfbroer Alexander vertrok naar Au stralië. Caroline verhuisde na haar Duitse jaren naar Amsterdam. Annemieke bleef in Duitsland. Ze komt alleen af en toe nog naar haar geboorteland om haar moeder op te zoeken. De zussen keerden de tv-stu- dio's allebei de rug toe. „Televisie is niets zeggend geworden. Creativiteit en vakman schap lijken ver te zoeken. Wat heb je aan presentatoren die alleen maar tekstkaartjes staan voor te lezen? Ik doe alleen nog pro ducties die over mijn vader gaan. Zo maak ik nu met mijn man een documentaire over het werk van Rudi. Daarvoor praat ik met oud-collega's die jaren voor hem ach ter de schermen hebben gewerkt. Ons pro gramma komt in het najaar op het scherm, om te herdenken dat hij dan 75 jaar zou zijn geworden." Net als zijn voormalige schoonvader is ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 96