HANS VAN DER TOGT OP M'N spectrum 30 Zaterdag 29 augustus 2009 foto Ram van Meel m a was vertegenwoordiger van I W Heineken en werd in 1946 in Maastricht gedetacheerd. Wij wa ren van protestantse huize. Maas- JL tricht was in die naoorlogse ja ren nog heel rooms-katholiek. Toen mijn vader mij op 6-jarige leeftijd in een katholieke proces sie zag lopen, in een kort wit broekje, knapte er iets in hem. Mijn zusje kreeg hij ook al niet op een protestantse school. 'Ik moet hier weg', riep hij. Hij diende een verzoek in en werd in 1953 overgeplaatst. Mijn verdere jeugd bracht ik door in Heemste de. Fatsoen, normen en waarden, respect voor anderen, dat hebben mijn ouders mij bijge bracht. We hadden een keurig gezin. Erg WD. Er waren bij ons thuis maar twee onderwerpen waarover aan tafel gesproken werd: Heineken en sport Ato - hij heette Arre maar dat vond mijn vader een vreselijke naam - speelde in het Nederlands cricketteam. Hij was ook keeper van HFC Haarlem. De Koninklijke. Daar heb ik zelf ook acht jaar gespeeld. Een heel sportieve familie. Behalve mijn moeder, die was op de piano bezig. Het was haar tweede huwelijk. Mijn zusje en ik wisten van niks. Werd niet over gesproken in het gezin. We kwamen er achter toen mijn zusje ging trouwen en ze het paspoort van mijn moeder nodig had. Bizar. Kinderloos huwelijk gelukkig, dus er kwamen Op de boekenplank staat een mini- altaar, met de urnen van Tommy en Jojo, de jack russels. Hun dood is één van de drama's in het leven van quizicoon Hans van der Togt (6i). Mr Rad van Fortuin over de verstikking van het katholiek zijn, drugsgebruik, drankverslaving, aids en frauduleuze quizzen. door Paul van Gageldonk niet opeens halfbroertjes en halfzusjes aanwaai en. Op school Wilde ik niet deugen. Alleen maar bezig met toneelspelen en zingen. Ik wilde ac teur worden. Maar van mijn ouders moest ik een baan nemen, waarmee veel geld te verdie nen was. Wat ik precies wilde, wist ik ook niet. Maar ik hield wel heel veel van mensen. Mijn vader regelde een baantje in een hotel in Den Haag. Ik dacht: why not? Werd jongste kelner, kreeg 20 gulden per week. Enig. Ik heb gewerkt in hotels in Nederland, Zwitserland en Enge land. Mijn vader stuurde me overal naartoe. Als ik dan toch mislukte op school, dan moest ik maar mijn talen gaan verbeteren. Ik solliciteerde bij Lufthansa. Schopte het tot steward. Na drie jaar werd ik de laan uitge stuurd. Ik had wat hasj meegenomen uit India. Ik kreeg geen strafblad, maar moest meteen Duitsland uit en mocht twee jaar lang dat land niet meer binnenkomen. Ik had geen zin in smoesjes en heb m'n ouders alles verteld. De bodem zonk onder ze weg. Hun zoon aan de drugs! Meer heb ik mijn ouders niet verteld. Dat zou den ze niet hebben kunnen verwerken. Ik expe rimenteerde flink met drugs. Wiet. Hasj. Heroï ne ook. Ik zocht in Goa, in India, vrienden op. Die zaten daar op hippiestranden. Ik heb op dat strand drie keer een shotje laten zetten. Door een juffrouw. Pure nieuwsgierigheid. Lsd was ook fantastisch. Vooral in groepsverband. Die discussies die dan op gang kwamen, bizar. Wij dronken in dat hippiepand altijd Heinekenbier. Als ik high was, kneep ik zo'n blikje wel eens helemaal fijn. Alsof ik mijn va der de strot om wilde draaien. )e even afzetten. Ik was de enige stamhouder. Hij hoopte dat ik op sportgebied zijn prestaties minimaal zou evenaren. Zat er totaal niet in bij mij. Een ge- zin stichten evenmin. Leuk vonden ze het abso- luut niet, dat ik homo bleek te zijn. Mijn moe der wist het allang, zei ze. En mijn vader zweeg het daarna gewoon volledig dood. In 1976 zocht de Avro een presentator voor Sportpanomma. Homo's hebben eigenlijk niks met sport. 80 procent niet, denk ik. Homo's hebben veel meer met theater en musicals, de creatieve settor. Ik had beide kanten. Ik heb ge solliciteerd. En werd tweede. Maar Ger Lugten- burg, indertijd directeur televisie van de Avro, had mijn screentest gezien. Hij vroeg me of ik het nieuwe gezicht van de Avro wilde worden. Het tijdperk van de dames Ageeth Scherphuis en Alice Oppenheim was voorbij. Het was tijd voor de eerste mannelijke omroeper bij de Avro, vond men. Via de regisseuse kwamen ze er vrij snel achter dat ik een nicht was. Er werd onmiddellijk een vergadering belegd door de directie. Of dat nou wel kon, bij de Avro. Nou,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 94