University College slaat aan spectrum 28 Zaterdag 29 augustus 2009 foto Lex de Meester Dean Hans Adriaansens van de Roosevelt Academy kijkt terug op de eerste vijf jaar van zijn school. Hij kijkt ook vooruit, naar nieuwe verbindingen met andere (internationale) onderwijsinstellingen. En wie weet een tweede University College in Middelburg. door René Schrier We bestaan. Door onze activiteiten, door onze oud-studenten, onze alumni, is het niet meer iets bijzonders dat we er zijn. Vijfjaar geleden was het nog een mooie wens. Een wens die inmid dels is uitgekomen." De dean van de Middelburgse Roosevelt Academy Hans Adriaansens kijkt met een tevreden gevoel terug op de eerste vijfjaar van zijn school. Voor dit schooljaar meld den zich tegen de 400 leerlingen aan. Bijna de helft daarvan heeft hij teleur moeten stellen. Uitgangspunt van de Roosevelt Academy is immers dat de schaal beperkt blijft. Dat wil zeggen niet meer dan 200 studenten per jaar. En het schooljaar dat op het punt staat te beginnen heeft dat maximum bereikt, evenals het vorige schooljaar trouwens. Maar het zijn niet alleen de aantallen die voor Adriaansens tellen. Een van de doel stellingen die hij voor ogen had bij de op richting van de Roosevelt Academy, was laten zien dat de kwaliteit van het under graduate onderwijs (bachelor opleidingen) in Nederland beter kon. Daarvan zijn de resultaten inmiddels ook binnen. Het per centage leerlingen dat uitvalt of de eind streep niet haalt is miniem. En de school begint zich langzaam maar zeker in de top van Nederland te vestigen. „De alumni zijn de ambassadeurs van de school. Het niveau van de opleiding zie je terug aan de afgestudeerden en aan waar zij terechtko men." Het voorbeeld van het model University College zoals dat eerst in Utrecht werd ont wikkeld en vervolgens in Middelburg slaat aan. Maastricht volgde, de twee universitei ten van Amsterdam doen het samen, Lei den gaat er een in Den Haag stichten en Tilburg is bezig met een vergelijkbare libe ral arts opleiding. Adriaansens gaat tegen woordig regelmatig in het buitenland de gedachte achter het University College uit leggen. Leuven en Gent hebben belangstel ling getoond, maar hij was ook al in Sofia, Berlijn en Zweden. Hij voegt er aan toe dat hij ook al verschillende Nederlandse ge meentebesturen op de stoep heeft gehad met de vraag of er bij hen niet een Univer sity College gesticht zou kunnen worden. Wat Hans Adriaansens betreft hoeft het al lemaal niet zo ver van huis gezocht te wor den. Hij denkt al voorzichtig aan een twee de Roosevelt Academy in Middelburg. In derdaad Middelburg want dan kunnen er synergie voordelen met de bestaande school worden behaald. En de bestaande Roosevelt Academy mag niet groter wor den. Dat zou het concept geweld aandoen. „Zo'n gekke gedachte is het niet. In Cam bridge waar dit systeem al veel langer be staat zijn 31 colleges." Hij bestrijdt dat hij daarmee de bestaande scholen en zijn ei gen Roosevelt Academy concurrentie be zorgt: „Als je ziet dat zich jaarlijks 35.000 nieuwe studenten in Nederland melden. Wat maken dan vijf nieuwe university col leges met elk 200 leerlingen nog uit?" Hij heeft nog meer wensen op zijn lijstje staan. Zo werkt hij achter de schermen aan een samenwerking tussen Brugge, Can terbury en Middelburg. De gedachte is dat in die drie plaatsen vergelijkbare colleges functioneren, waarvan de leerlingen en/of de docenten per semester van locatie wisse len. Hij noemt het een Triangle University: „Ik ben er met Gent over aan het praten, maar het is nog ver weg." Niet toevallig zijn dat plekken met drie mooie histori sche binnensteden. Adriaansens is over tuigd van het belang van een aansprekend gebouw zoals het voormalige stadhuis van Middelburg. „Kijk maar naar Amsterdam en Den Haag. Daar proberen ze ook zoiets te krijgen. Je moet niet op een industrieter rein gaan zitten. Er moet sprake zijn van uitstraling. Zo'n gebouw als het oude stad huis straalt respect uit voor de mensen die er werken en de studenten. En dat respect krijg je terug. Wat volgens hem ook van belang is, is het feit dat scholieren van allerlei nationalitei ten met elkaar samenwerken en -leven: „Vooral in Amerika maakt dat indruk. Ik ben zelf ook overtuigd van de enorme op voedende waarde van dat concept. Door die internationale contacten gaan de ogen van de studenten verder open. Ze kijken eens over het hek." Waar de kwaliteit en de ontwikkeling van de Roosevelt Academy de afgelopen vijf jaar een succesverhaal was, dreven er ook donkere wolken boven het gebouw. Dat gold met name de financiële toekomst van de school. Door ambtelijke dwalingen dreigde die toekomst in gevaar te komen. Nadatde provincie Zeeland, de gemeente Middelburg en Delta bijsprongen ziet het er wat rooskleuriger uit. Wat vooralsnog niet van de grond kwam was de stichting van een graduate school of music in Middelburg, een masters mu ziekopleiding. „Uiteindelijk hebben we vooral besloten in te zetten op een under graduate (bachelor) opleiding en ons daar op te focussen. Dat wil niet zeggen dat die graduate opleiding er niet komt. Waar we voor moeten waken is dat we niet meer van hetzelfde creëeren. In Nederland zijn namelijk al veel te veel masterprogram- ma's. Als we in Zeeland masteropleidingen er bij willen hebben, dan moeten dat ty pisch Zeeuwse projecten zijn. Wat ons be treft zijn dat Amerikanistiek (met het Roosevelt Studie Center), Deltatechniek (met het NIOO) in Yerseke en muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92