van een triatlonkampioen 35 Contract Springruiters tuimelen van het podium op EK 11- mm zaterdag 29 augustus 2009 kwam, als ik maar een veilige plek had voor mezelf Daar zat ik toen, met alleen een vloerkleed en een sinaasappelkistje." „Ik werd goed in triatlon. Ik werd twee keer Ne derlands kampioen in Den Haag. Veel stelde dat niet voor eigenlijk, want er waren nog maar weinig deelnemers. De sport was zo jong in Nederland. In 1985 werd ik op de klassieke triatlon in Almere Ne derlands en Europees kampioen. Mijn vader en moeder stonden ngs het parkoers. Ik stond op het bdium, het Wilhelmus werd oor mij gespeeld en ik zag mijn oeder gewoon weglopen. Dat oor Koen de Vries Foto links: oud-triat- lonkampioen Gregor Stam heeft een verle den van seksueel mis bruik verwerkt. Hij noemt zichzelf een ben een bevoorrecht mens. foto GPD deed pijn. Waarom was ze niet trots op me? Ik miste die erken ning." „Toch heb ik nooit aan wed strijden meegedaan om te win nen. De anderen, mijn tegenstan ders, konden me eigenlijk niets schelen. De eerste plaats deed me niks. Ik zwom, fietste en rende om voor mezelf aan te tonen dat ik niet waardeloos was. Dat ik iets kon. Hoe meer pijn ik verdroeg, hoe zwaarder de triatlon, des te meer groeide in mij het gevoel dat ik iets kón. Het doorzetten, het vol houden, gaf me een identiteit voor mezelf. Ik kon daar ver in gaan. Soms plaste ik bloed na een Foto rechts: Gregor Stam in zijn glorietijd in de jaren '80. foto GPD wedstrijd. Het bewees dat ik die per kon gaan dan mijn tegenstan ders." „Ik heb roofbouw op mezelf gepleegd. In 1994 ben ik gestopt. Ik heb wel veel mooie momenten meegemaakt. Ik kwam op televisie in het programma van Mies Bouw man. Nou, dan was je iemand hoor. Ik ging naar de film met een meisje en in het Polygoonjournaal zat een verslag van het EK dat ik had gewonnen. In Nice kwam tij dens een training Eric Heiden naast me fietsen. Die heeft zes uur met me meegereden en we heb ben gepraat. Heiden was mijn idool. Dat ik het zover had ge bracht, dat ik beroemdheden ont moette, dat was goed voor mijn zelfbevestiging. Ik was iemand!" „In 2002 ben ik volledig ingestort. Ik werkte bij de KLM als vliegtuig belader. Bij de KLM kreeg ik een akkefietje op mijn werk en ineens knapte ik. Ik ben meteen hulp gaan zoeken. En daarna ben ik drie jaar lang in therapie geweest." Ik was er slecht aan toe. Ik deed niks meer aan sport, at slecht en slikte veel medicijnen: kalmerings- pillen, antidepressiva, slaapmidde len. Ik werd dik. Tegen het advies van mijn therapeute in besloot ik in februari 2004 om het hele ver haal aan mijn familie te vertellen. Ik was op zoek naar erkenning voor wat ik had meegemaakt. Maar ik kreeg niet de reacties waar op ik gehoopt had. Mijn vader be sloot ook gewoon met de dader te blijven omgaan. Terwijl ik had ge dacht dat hij voor mij zou kiezen." „Dat was een breekpunt. Ik was he lemaal op, wilde niet meer. Ik was wanhopig. Er was in mij nog maar éénduizendste procent wil om te overleven. Een minuscuul sprank je hoop dat het nog goed kon ko men met me. Aan die duizendste van een procent heb ik me vastge klampt." „In 2004 kreeg ik, een week voor de Holland Triathlon in Almere, een idee. Sport had me altijd geholpen om te overleven. Ik móest meedoen aan die triatlon. Ik had het nodig, om mezelf nog één keer te tonen dat ik het kon, dat ik wilde leven, dat ik iets kon presteren. Ik was totaal onge traind, 43 jaar oud en ik woog 96 kilo, dertig kilo meer dan in mijn goede tijd." „En ik heb het geflikt. Vraag niet hoe. Jankend, strompe lend. Ik deed er bijna dertien uur over, toen ik binnenkwam was het allang donker. Mensen langs de kant, vrienden, bekenden, riepen dat ik moest stoppen, dat het on verantwoord was. Ze hadden ge lijk, maar ik ging door. Ik wilde voelen dat ik dat oude overlevings instinct nog bezat en dat ik het nog steeds kon gebruiken, juist nu ik het meer dan ooit nodig had." „Ik was in 2006 klaar met thera pie. Ik zal niet zeggen dat ik nu nergens meer last van heb. Ik heb nog steeds wel eens een slechte dag, net als iedereen. Maar ik voel me een bevoorrecht mens. Ik heb twee schatten van kinderen en een lieve vriendin." „Waarom ik dit verhaal vertel? Ik vind dat ie dereen mag weten wat er gebeurd is. Ik wil dat mijn tegenstanders van destijds begrijpen wat me ge dreven heeft. Ik wil mensen die hetzelfde hebben meegemaakt of meemaken helpen uit hun isole ment te komen, laten zien dat ze zich niet hoeven te schamen. La ten weten dat ze hulp kunnen krij gen voor het onrecht dat ze is aan gedaan. En dat er altijd hoop is." I»®®®®*»®! Kent u Winston Bogarde nog? De Surinaam se Nederlander moet zo'n beetje de laatste profvoetballer zijn geweest die een contract ook echt een contract vond. Bogarde tekende in het jaar 2000 een contract voor drie jaar voor Chelsea, waar onder meer in stond dat hij 50.000 euro per week ging verdienen. De nieuwe trainer zag het niet in hem zitten en suggereerde dat Bogarde beter kon vertrekken. Maar dat zag de voet baller niet zitten, ook niet met een riante oprotpre mie. Hij had immers met zijn volle verstand een con tract getekend en de tegenpartij had dat toch ook ge daan? Bogarde was misschien een bikkelharde, meedogenlo ze, trotse en onsympathieke verdediger, maar hij is ook een mens met principes en doorzettingsvermo gen. Hij diende zijn contract uit en kreeg elke week die afgesproken 50.000 eurootjes op zijn rekening ge stort. Hij moest weliswaar meetrainen met de pupil len van Chelsea, maar dat had hij ervoor over... In de drie jaar voetbalde hij welgeteld negen wedstrijden voor Chelsea. Bogarde kostte de club dus bijna negen ton per wedstrijd. De huidige voetballichting denkt heel anders over de betekenis van het woord contract. Kijk naar Real Ma drid en zijn (voormalige) Nederlandse spelers Arjen Robben, Klaas-Jan Huntelaar, Wesley Sneijder. Zij te kenden allen meerjarige contracten bij de Koninklij ke, maar vertrekken voortijdig. Ze zijn overbodig, in casseren in 't geniep een riante vertrekpremie en gaan bij een andere kapitaalkrachtige voetbalclub aan de slag. Het is wat mij betreft allemaal prima, de voet ballerij is immers toch al door en door verpest door kapitaalkrachtige 'sponsors', maar laten we ons met zijn allen wel schikken in de veranderde betekenis van het woord contract. Laten we in het vervolg la chen om foto's van in dure pakken gestoken voetbal lers die met gouden pennen op geschept papier zwie rige handtekeningen zetten. Het betreft hier immers niet veel meer dan het maken van een kinderteke ning in het bijzijn van enkele charlatans. Niet min der, maar zeker niet meer. door Giel Hendrix WINDSOR - Marc Houtzager is er wel even goed ziek van. De 38-jari- ge ruiter uit Rouveen heeft zojuist met Opium VS negen strafpunten verzameld en de gouden medaille, idie Nederland nog om de nek had hangen, verspeeld. Sterker nog, door de score van Houtzager tui melt Nederland als titelverdediger met een vierde plaats naast het po dium. Vierde, daar kunnen bonds coach Rob Ehrens en zijn ploeg het mee doen. Na het EK-brons van San Patrigna- no (2005), het WK-goud van Aken (2006) en het EK-goud van Mann heim (2007) is er ineens niets. Na tuurlijk beseft Houtzager dat hij niet alleen verantwoordelijk is voor dat resultaat. Ook Angelique Hoorn (8) en Harrie Smolders (16) hebben daar met hun strafpunten aan bijgedragen. Alleen Albert Zoer ontkomt daar een beetje aan, omdat hij weer eens een foutloos rondje uit de hoeven van de veelge prezen Okidoki weet te toveren. Ehrens: „Het is een tegenvaller, ze ker als je er halverwege zo dicht bij bent. De Olympische Spelen van 2012 blijven ons doel. Daar werken we naar toe en alles in de tussenliggende perrode is daar op gericht." De zege ging naar Zwit serland, dat ook na de eerste dag al de leiding had. Italië (tweede) en Duitsland (derde) pakken de ande re podiumplaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 73