61 binnenland Laura voorlopig met zeilboot op .t'.'wmmn. Info-avond Op de planken staan kreeg voorkeur boven preekstoel Hz™' Bezoek zonder problemen 31 augustus 18.30-20.30 uur Hogeschool [rW Zeeland zaterdag 29 augustus 2009 RECHTSZAAK Zeilster komt twee maanden onder DALFSEN - Koningin Beatrix aait een van de border collies van schaaps herder Teun Heuver. De koningin bracht gisteren een bezoek aan het Overijsselse Dalfsen, Ommen en Raalte. De gemeenten hadden een noodverordening ingesteld omdat de politie ongeregeldheden vreesde, maar het bezoek verliep zonder incidenten. foto Nils van Houts/ANP utrecht - Laura Dekker, het 13-ja- rige meisje dat met haar zeilboot een wereldreis wil maken, komt voorlopig voor een periode van twee maanden onder toezicht van de jeugdzorg. Dat oordeelde de kin derrechter in Utrecht gisteren. De Raad voor de Kinderbescher ming spande de rechtszaak aan omdat het volgens deze organisa tie onverantwoord is dat het meis je de reis van twee jaar in haar een tje maakt. De rechtbank deelt de vraagtekens bij Laura's vermogen om met ex treme omstandigheden om te gaan. Haar ouders behouden wel het gezag over hun dochter. De kinderrechter vindt dat de ouders niet slecht zijn omdat ze de plan nen van hun kind steunen, maar ze heeft het gezag wel ingeperkt door Laura voorlopig onder toe zicht van Bureau Jeugdzorg te plaatsen. De rechter vindt dat een zeiltocht van twee jaar zóveel af wijkt van wat een gemiddeld 13-ja- rig meisje meemaakt, dat een ern stige bedreiging van Laura's ont wikkeling te verwachten is. Ook zet ze grote vraagtekens bij haar vermogen om met extreme om standigheden om te gaan. Beide partijen reageerden positief op de uitspraak van de rechter. De advocaat van Laura's vader stelde dat de rechter „de zaak zeer zorg vuldig heeft afgewogen. Je bent geen slechte ouders als je meegaat met de ambitie van je kind". De Raad voor de Kinderbescher ming stelde in een reactie dat „de ze uitspraak ons voldoende hand vatten geeft om het onderzoek naar de situatie van Laura uit te voeren." De raad is blij dat de ouders van Laura ingrijpende be slissingen over het leven van Laura de komende twee maanden moe ten overleggen met een gezins voogd. Laura zelf reageerde alleen voor het Jeugdjournaal op de hele affai re. Zij stelde nog steeds vertrou wen erin te hebben dat ze over twee maanden weg kan. „Ik ga de kinderpsycholoog vertellen wat ik kan, en dat ik niet ben opgegroeid zoals alle andere kinderen", aldus Laura. Ze sprak tegen dat ze twee jaar lang alleen onderweg zou zijn. „Ik doe heel veel landen aan", leg de ze uit. „Ik ben nooit langer dan drie weken op zee. Ik denk dat je op zee ook heel veel sociale contac ten legt." Voorlichtingsrondes om 18.30 19.30 uur in lokaal D205 Vlietstraat 11a, Terneuzen (ROC Westerschelde) De acteur Henk van Ulsen is gisteren op 82-jarige leef tijd overleden in zijn woon plaats Bussum. Hij is veel vuldig onderscheiden. door Dick van Rietschoten In mei 1945, kort nadat heel Nederland bevrijd was van de Duitse bezetting, vierde Henk van Ulsen (8 mei 1927) zijn achttiende verjaardag. Hij had in zijn geboorteplaats Kampen de hbs doorlopen en was in 1944 on dergedoken bij een boer in de buurt, omdat hij had geweigerd voor de Duitsers graafwerkzaam heden te verrichten. Thuis vroeg hij zich af wat hij zou gaan doen. Wat hem het meest aansprak was een studie theologie. Hij was opgegroeid in een vrijzin nig protestants milieu en predi kant leek hem een mooi beroep. Vooral het theatrale aspect ervan sprak hem aan. Toneelspelen had hij altijd al graag gedaan. Ook hield hij van verkleed- spelletjes met zijn jeugdvriend Arent, in wiens gezelschap Henk voor het eerst zijn homoseksuele gevoelens ontdekte. Hij zocht contact met de Toneel school, werd er aangenomen en verhuisde naar Amsterdam. Vier jaar later slaagde hij er cum laude. De dominee in spe was acteur ge worden. „Maar ach, het beroep van acteur en dominee liggen ei genlijk niet zo ver van elkaar af', zei hij later vaak. In 1949 begint voor Henk van Ul sen een magistrale theatercarrière die tot voorbij zijn tachtigste jaar zou duren. Zijn solo-optredens (zoals het talloze malen gespeelde Dagboek van een Gek, maar ook vertolkingen van de Bijbelboeken Job en Prediker) maakten hem vooral beroemd en geliefd. Na de toneelschool kreeg Van Ul sen een contract bij Comedia, de voorloper van Nederlandse Come- die. Een aanbod in 1954 vanuit de Nederlandse Antillen om daar als acteur en regisseur theater te ma ken, greep hij met beide handen aan. Een jaar lang woonde hij op Curasao, waar hij ook in de jaren zestig nog enige tijd werkte. Eind jaren vijftig wilde Van Ulsen zich niet meer aan één toneelgezel schap binden en werd freelance ac teur. Hij speelde in 1963 zijn eerste filmrol (in De Vergeten Medemin naar, een reeds lang vergeten rol prent). Ruim vijfjaar eerder had hij z'n televisiedebuut al gemaakt: in de door Annie M.G. Schmidt ge schreven serie Pension Hommeles. Van Ulsen had een korte verhou ding met medespeler Donald Jo nes, die later met Adèle Bloemen- daal trouwde. In 1963 ontving Henk van Ulsen zijn eerste onderscheiding: de zil veren Bouwmeesterpenning, een niet meer bestaande aanmoedi gingsprijs als opstapje voor de Louis d'Or. Die kreeg hij zeven jaar later. Toen had hij in 1964 al de Albert van Dalsumprijs in de wacht gesleept voor zijn rollen in De Wijze Kater en Spinoza, beide met toneelgroep Studio. Het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau dat hem in 1980 werd toegekend. Ter gelegenheid van zijn vijftigjarig jubileum als ac teur ontving hij de erepenning van zijn geboortestad Kampen, waar hij op 16 juni 1949 voor het eerst als professional op de plan ken had gestaan. Van Ulsen heeft diverse levenspart ners gehad. De laatste jaren had hij een lat-relatie met de vijftig jaar jongere Nederlands-Marok kaanse beeldend kunstenaar Ra- chid ben Ali. Combi ItlBO-HBD Economie Meer Tel-, 0115 -64 16 °f e-mail: info@hz.nl e-mail: dsteen@hz.nl Volledige opleiding in Terneuzen Voltijd Bedrijfseconomie (propedeuse) Commerciële Economie (propedeuse) Management, Economie en Recht (propedeuse) Deeltijd Bedrijfseconomie* Commerciële Economie* Management, Economie en Recht*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6