smalle ijzers straks weer onderbinden zeeland 123 beroo Volop animo voor de Schouwse ijsbanen Nog drie verdachten van coniferenbranden 1 dinsdag 1 september: start verkoop Film by the Sea volledige programma online voor de meest uitgebreide collectie van FRANKWALDER SERRY WEBER ra www.filmbythesea.nl Haringvlietbrug deels gestremd door werken zaterdag 29 augustus 2009 'Vijfenzeventig procent van de inwoners van Sirjansland is lid van Sir Vooruit. Het kostte niet veel moeite die te overtuigen' w>m Mulders 'Gaat het komende winter vriezen, dan heeft Sir weer een mooie ijsbaan Johan Flikweert, gemeente Schouwen-Duiveland In Sirjansland wordt hard gewerkt aan de renovatie van de ijsbaan. Daarmee gaat een lang gekoesterde wens van Sir Vooruit én de dorpsraad in vervulling. Nu nog een strenge winter. door Piet Kleemans Sir is van oudsher een schaatsminnend dorp. In 1929 werd ijsvereni- ging Veler Vermaak opge richt en die is later opge gaan in Sir Vooruit. Tot de jaren tachtig van de vorige eeuw werd in - of liever gezegd op - het Dijk- water geschaatst. Toen het gebied de status van beschermd natuurge bied kreeg, was het daar uit met de schaatspret. In 1986 werd als alternatief voor het schaatsen in het Dijkwater het sportveld aan de Sportweg uitge graven en voorzien van drainage. Die drainage is in de loop der ja ren echter in het ongerede geraakt. „En het gevolg is dat de ijsbaan in de zomer niet gemaaid kan wor den omdat hij veel te nat is. Dus dan steken de biezen en het gras boven het ijs uit. Dat kun je dan als er eenmaal ijs ligt wel af maaien, maar dan zit je gewoon met een heel slechte ijsvloer", zegt lohan Flikweert van de afdeling openbare werken van de gemeen te Schouwen-Duiveland. Reden voor Sir Vooruit om - met steun van de Dorpsraad Sirjans land - bij de gemeente Schou wen-Duiveland te pleiten voor re novatie. Want, zo werd gerede neerd, Sirjansland zonder j ren. En dus deed Sir Vooruit een beroep op de gemeenschapszin in Sir door de leden om een eenmali ge extra donatie te vragen. Voorzitter van Sir vooruit Wim Mulders: „Vijfenzeventig procent van de inwoners van Sirjansland is lid van Sir Vooruit en het kostte niet veel moeite die te overtuigen. Daarbij hebben we ook aardig wat steun uit het lokale bedrijfsleven gekregen. Tja, 't Is een klein dorp, maar we doen grote dingen" Om weer een strakke ijsvloer zon der ongewenst groen te krijgen, is het veld aan de Sportweg deze week gefreesd. Dat gaf niet het ge- 'Tja, 't is een klein dorp, maar we doen grote dingen Wim Mulders, voorzitter Sir Vooruit schaatsbaan, dat kan niet. En dus kwam er een Masterplan waarin precies beschreven werd wat er moest gebeuren om het dorp weer van een strakke ijsbaan te voor zien. Uiteindelijk kwam het tot een akkoord met de gemeente Schouwen-Duiveland. Mits Sirjans land zelf een kwart van de kosten zou dragen, bleek de gemeente be reid de werkzaamheden uit te voe wenste resultaat en daarom was het tijd voor drastische maatrege len: omploegen. Dat karwei nam Jaap-Jan Op 't Hof van Sir Vooruit voor zijn reke ning. Vervolgens is 65 centimeter onder het maaiveld nieuwe draina ge aangebracht. Die voert het wa- ter af naar een put waarin een pomp wordt geplaatst. „En daar komt dan een automati sche schakelaar in die de pomp in schakelt op het moment dat de wa terstand te hoog dreigt te worden. Wij verwachten dat door deze con structie het veld prima droog te krijgen en dus ook goed te maaien is. In de winter zet je de pomp uit en zet je zo het veld onder water", aldus Flikweert. Na het ploegen volgde het gladstrij ken van de grond met een zogehe ten kilverton. Morgen worden de laatste plooitjes weggepoetst, waar na het veld ingezaaid kan worden. Flikweert: „En dan maakt het-ko- mende winter eigenlijk niet zoveel uit of er nou wel of niet een goede grasmat ligt. Gaat het komende winter vriezen, dan heeft Sir weer een mooie ijsbaan." Veel meer dan een paar dagen en nachten vorst is daar volgens Sir Vooruit-voorzitter Mulders niet voor nodig. „Meestal is het een van de eerste ijsbanen op het ei land waarop geschaatst kan wor den. Door iedereen, want we vra gen geen entree." Wat Mulders betreft wordt het meer dan alleen een ijsbaan. Zet er een paar voetbaldoelen neer en een picknickbankje en je hebt, zo stelt hij, er een fraai trapveldje bij. foto Mechteld Jansen De Sirjanslanders zijn niet de enige schaatsminnaars op Schouwen-Duiveland. Ook elders op het eiland worden - mits Koning Winter iedereen gun stig gezind is - de smalle ijzers on dergebonden. In Nieuwerkerk werd in 2007 een compleet nieuwe ijsbaan in ge bruik genomen en ook in dit geval was het de dorpsgemeenschap die de schouders zette onder een am bitieus project. Een project waar drie jaar praten en plannen maken aan vooraf ging- De Nieuwerkerkers schaatsten - als de gelegenheid zich voordeed - voorheen op een vijver aan de Schoolstraat, maar die was eigen lijk te diep en te zout voor dat doel. In Renesse wordt al sinds jaar en dag geschaatst op een baan aan de Laöne, op grondgebied van Stichting Moermond. Op 31 de cember dit jaar loopt de erfpacht overeenkomst met Stichting Moer mond af en er is nog geen zicht op een nieuwe baan. Het enige alternatief voor de Re- nesser schaatslustigen is de Vroon- plas, maar die is behoorlijk diep, hetgeen betekent dat er heel wat vorst nodig is, wil het ijs daar vei lig genoeg zijn. De ijsvereniging Renesse is nog op zoek naar een nieuwe stek. In Scharendijke is de gedachte ge opperd om van de ijsbaan een skeelerbaan te maken door van de onverharde baan een verharde te maken. Schaatspret op Schouwen. Linksboven Schuddebeurs, rechtsboven Zierik- zee, linksonder Renesse, rechtsonder Kerkwerve. foto Dirk-Jan Gjeltema middelburg - De politie heeft in juli, zo werd gisteren bekend, drie Middelburgers aangehouden die verdacht worden van betrokken heid bij de reeks coniferenbranden in Middelburg. De politie kwam hen op het spoor na een tip. Naar aanleiding van een brand aan de Oostperkweg, op 15 juni, meldde zich een getui ge en kreeg de politie zicht op eventuele daders. Na een onder zoek van enkele weken werden de drie jongemannen aangehouden. Het gaat om twee negentienjarige mannen en een 21-jarige. Ze wor den verdacht van brandstichting in één haag, aan de Roozenburg- laan, en brandstichting in een con tainer op het bedrijventerrein Ar- nestein en in een caravan aan de Oostperkweg. In totaal heeft de politie de afgelo pen maanden zes mensen aange houden die verdacht worden van betrokkenheid bij de coniferen branden. Naast die drie gaat het om twee jongens van dertien en en een jongeman van zeventien. Het onderzoek naar nog meer da ders ligt nu stil. De laatste conife- renbrand was in de nacht van 5 op 6 juli. In totaal komt de politie op 41 meldingen van coniferenbran den of pogingen om dat soort bo men in brand te steken. lange vorststraat - goes film.. «■sea bruinisse - De Haringvlietbrug is van vrijdag 4 tot en met maandag 7 september deels gestremd vanwe ge onderhoudswerk. De gehele rij baan richting Rotterdam wordt ge asfalteerd. Tijdens de werkzaamheden zijn op de Haringvlietbrug minder rijstroken voor het wegverkeer be schikbaar. Weggebruikers moeten rekening houden met een langere reistijd. Landbouwverkeer en brommobielen kunnen tijdens de werkzaamheden geen gebruikma ken van de brug en hetzelfde geldt voor fietsers en voetgangers. Rijks waterstaat biedt hen alternatief vervoer aan in de vorm van gratis pendelbussen. ■v /H'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57